Vyberte stránku
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

TÝDEN TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI ONLINE

20/3/2021 | 8:00 27/3/2021 | 17:00

TÝDEN TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI probíhá od 15. – 21. března v rámci celosvětové akce „Týden uvědomění si mozku“ (Brain Awareness Week), který od roku 1996 pořádá organizace Dana Alliance for the Brain Initiative (www.dana.org). V tomto březnovém týdnu se veřejnost dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akcí.
Tiskovou konferenci k letošnímu Týdnu si můžete poslechnout zde.

V knihovně se trénování paměti věnuje certifikovaná lektorka Markéta. V jiné době by pro vás připravila řadu zajímavých přednášek. Protože se však bohužel nemůžeme setkat, přijměte pozvání alespoň na online trénink. Každý den zde a na Facebooku zveřejníme zajímavé cvičení, které zlepší nejen vaši paměť, ale snad i náladu 🙂

➡️ ÚKOL NA PONDĚLÍ:

Nomen omen (neboli jméno znamení) je zajímavost, kdy jméno může i předurčit zaměření svého nositele. Příkladem může být Kadeřnictví Kudrna, Veterinář Zajíček či Pekařství Houska. Zajímavé jsou i významy opačné (např. Cestovní kancelář Zabloudil). Projděte se svým městem a pokuste se vymyslet dle obchodů, které budete míjet, podobná nomen omen (či nomen omen v protikladu).

➡ ÚKOL NA ÚTERÝ:
1️⃣ Přepište si na papír 8 číselných řad z obrázku.
2️⃣ Zakryjte si (třeba záložkou) všechny číselné řady kromě první. Přečtěte si první odkrytou řadu, zakryjte ji a čísla napište z paměti vedle na papír.
3️⃣ Zkontrolujte a odkryjte 2. řadu. Zapamatujte si ji, zakryjte papír a napište ji opět na papír. Je správně? Skvělé! Jedeme dál.
4️⃣ Odkrývejte postupně vždy další řádek, řadu si zapamatujte a po zakrytí napište.
Pomůcka od trenérky paměti Markéty: „Delší řady si zkuste „naporcovat“ podle vám známých indicií (např. datum narození, vaše konfekční velikost, číslo popisné vašeho bydliště apod.)“

➡ ÚKOL NA STŘEDU

Dnešní cvičení je zaměřené na slovní zásobu a dlouhodobou paměť. Z každé z níže uvedených slabik vytvořte celkem tři slova:
1. bude mít zadanou slabiku na začátku slova
2. bude mít zadanou slabiku uprostřed slova
3. bude mít zadanou slabiku na konci slova
např. PARK: parkoviště – zaparkovat – lunapark.
Rada od trenérky paměti Markéty: „Pokud vám nějaké slabiky nejdou, vypište si je na papír a jděte ven. Při procházce vám slova určitě naskočí. A vy si je zkuste pamatovat až domů.“

Řešení zveřejníme zítra 😉

(Řešení např. kon – konat, zákonitý, zákon; vod – vodník, původní, závod; chod – chodník, schodiště, východ; krop – kropicí, nakropit, oukrop; lov – lovec, úlovek, výlov; mraz – mraznička, námraza, zámraz; sed – sedadlo, předseda, posed; stav – staveniště, zastavárna, ústav; věk – věkovitý, odvěký, pravěk; zrak – zrakový, Bystrozraký, zázrak; stup – stupnice, odstupňovat, zástup; stoj – stojan, předstojná, postoj; hrad – hradní, zahrada, Velehrad; moc – mocný, malomocenství, nemoc; rok – rokovat, nárokovat, výrok; stroj – strojírna, nástrojárna, přístroj; krut – krutý, zákruta, výkrut; den – deník, týdeník, týden; bor – borovice, přeborník, příbor)

ÚKOL NA ČTVRTEK:
aneb Na pohádku není nikdy pozdě
Rozdělte pozornost – čtěte pohádku a zároveň sčítejte čísla v textu.
Rada od trenérky paměti Markéty: „Chcete–li zvolit vyšší stupeň obtížnosti, požádejte někoho ve svém okolí, aby vám text četl. Vy poslouchejte a zároveň sčítejte čísla.“

Řešení čtvrtečního úkolu: 61

ÚKOL NA PÁTEK:
Doba je jaká je, hodně věcí dělat nemůžeme, ale chodit venku nebo se i dívat z okna ještě stále můžeme. Tak ať vás toto cvičení provází touto těžkou dobou, protože kdyby bylo vše tak jak má být, všichni bychom raději vsadili na rosničky a dělali úplně jiné věci

Vizualizace a paměť
Vizualizujte si stupnici větru, zapojte mozek a … pokud spojíte pojem s představou, není těžké si zapamatovat názvy větru podle jeho síly a pak ho v každodenním životě odhadnout i bez předpovědi počasí (nebo si předpověď počasí ověřit dle vlastních znalostí, které si osvojíte právě teď).

Naše obrazotvornost jako prostředek k zapamatování se sama nabízí … každý si umí představit pohyb kouře, větví, rozčeřenou hladinu, zdemolovaný deštník či odpor větru při chůzi.

Přečtěte si pozorně následující stupnici a zapojte vaši představivost, zavřete oči a představte si jednotlivé stupně větru a vás někde venku právě při konkrétní síle větru. Tam, kam chodíte na procházky, kde máte možnost pozorovat přírodu apod.

Pokuste se tímto způsobem si zapamatovat stupnici větru a poté zapište stupnici od 1 – 10. na papír. Pro obtížnější formu a upevnění nových znalostí napište stupnici ještě sestupně 10 – 0.

Trenérka paměti Markéta vám přeje 100% úspěšnost a těší se na další setkávání.