STŘEDEČNÍ HRÁTKY S PAMĚTÍ
4. září
Prázdniny jsou za námi a za námi jsou i první dny nového školního roku. Před námi jsou ovšem první online HRÁTKY S PAMĚTÍ a já jsem moc ráda, že jsem zpět. A doufám, že i vy … kdo s námi procvičujete své mozkové závity.
Mozek je pojídač kyslíku, naše srdce do mozku vysílá jednu šestinu krve, kterou vydává při každém svém úderu. Mozek tedy potřebuje ke svému plnému výkonu silné srdce a cévy v dobrém stavu a to více, než kterýkoli jiný orgán. Proto fyzické cvičení a pohyb jsou v první linii v boji proti stárnutí mozku. Věnujte tedy alespoň hodinu chůze denně svému mozku jako prevenci před jeho chřadnutím.
Dnes si budeme hrát s kategorizací, která je jednou z prvních mnemotechnik, které zařazuji při kurzech trénování paměti jako pomůcku k zapamatování více slov. V zadání budete mít pět kategorií obchodů a měli byste vymyslet 5 slov (věcí), které do té dané kategorie patří. Nejlépe je si tyto slova zapsat. Bez zapsání je to ještě obtížnější, protože se na konci pokusíte všech 25 slov vybavit. Pomůckou jsou vám právě dané kategorie. Tak se soustřeďte a jdeme na to…
co lze koupit v drogerii
co lze koupit v lékárně
co lze koupi v textilní galanterii
co lze koupit v domácích potřebách
co lze koupit v trafice
Pět kategorií, pět slov, celkem 25 vašich vybraných výrazů. Kolik si jich po jednom přečtení vybavíte? Přeji vám plný počet „bodů“. Až půjdete na procházku, pokuste opakovat slova z vašich obchodů … pamatuje si je ještě?
Za týden na viděnou.
trenérka paměti Markéta z milevské knihovny
12. června
Nebojte se překvapení. Odevzdat se dobrodružství a zkoušet nové věci může přinášet nové a jedinečné zkušenosti, které velmi obohacují mozek. Mládí přináší fascinaci vším, co je nové. Zralost je etapa člověka, kdy máme tendenci budovat si bublinu jistoty. Ta nám umožňuje pohybovat se po známém terénu a toto nám přináší do života klid. Všichni jsme s přibývajícím věkem méně přizpůsobiví, máme svoji rutinu a těžko překračujeme to jisté a obvyklé. Přesto doporučuji vystoupit ze stereotypů, nebát se improvizovat a pouštět se do nových věcí. Změnu má náš mozek rád. Nemusíte nutně úplně začínat … stačí oprášit kdysi známé. To, co vás kdysi bavilo, koníčky nebo cizí jazyk, hudební nástroj apod.
Dnes si budeme hrát s písmeny a trochu budeme počítat. Z daných vět odeberte příslušný počet písmen, čímž získáte slovo z uvedené kategorie.
ODEBÍRÁNÍ PÍSMEN
1. gastronomie, jídlo, potraviny (18 písmen)
J S I M L A D Ý, M Ů Ž E Š R I S K O V A T.
2. pták (7 písmen)
K D O S E H L Á S Í?
3. strom (18 písmen)
J A N A S E N I K D Y N E B Á L A N E H O D Y.
4. gastronomie, jídlo, potraviny (16 písmen)
M O J E H O D I N K Y U K A Z U J Í P Ě T.
5. hudba (24 písmen)
O K O L O R Y B N Í K A R O S T L A T R Á V A A R Á K O S Í.
6. hornina (19 písmen)
S N A Ž S E, A B Y S U Ž D O S T U D O V A L A.
(Řešení: 1 - SÝR, 2 – KOS, 3 – JASAN, 4 – MOUKA, 5 – KYTARA, 6 – ŽULA)
Naše paměť potřebuje řád. Racionální odkládací systém nám usnadní přístup k přijatým informacím. Pořád je to naše hlava, do které ukládáme informace. Ukládané informace, které si chcete zapamatovat, si musíte zpestřovat. Čím barevnější, emočnější či kreativnější ukládání se vám později lépe vybaví. Propojení se silnými emocemi se obecně ihned uloží do paměti, zatímco nenápadné, všední věci, které si musíme zapamatovat, často zapomínáme. A ještě něco: důležité je opakování, abychom to správné místo, kam jsme informaci uložili, dokázali znovu najít.
Trenérka paměti Markéta z milevské knihovny.
5. června
Četba je zdrojem fascinujících objevů. Pokud je dostatečně zajímavá, dokáže v nás vzbudit zájem o mnohé z toho, o čem pojednává. Nakonec se začneme o určitá témata zajímat hlouběji. Najděte si čas na čtení … určitě náš mozek provokuje víc, než obrazovka a displej. Ano … kniha má své nároky. Ubere vám čas, stejně tak jako obrazovka nebo displej. Ovšem při čtení se musíte soustředit, naplno pracuje představivost a fantazie. Přirovnala bych čtení k chození pěšky, je to možná nepohodlné ale chodec toho více vidí… U obrazovky to zase máte jako sedět za volantem … vidíte jen cestu před sebou.
Dnešní HRANÍ bude o jídle. Podle zadaných 3 ingrediencí se pokuste určit, o jaké jídlo či nápoj se jedná. A potrapte svojí paměť ještě více a DOPLŇTE … Co dalšího je nutné přidat, aby byl recept úplný? A samozřejmě právě ten Váš recept. A pokud pokrm/nápoj neznáte, zkuste si zbylé ingredience vyhledat kdekoli … a to už je dnešní HRANÍ a trénink paměti „na třetí“.
O JAKÉ JÍDLO SE JEDNÁ?
1. Jablka, skořice, listové těsto
2. Rajčata, papriky, balkánský sýr
3. Květák, vejce, sůl
4. Brambory, vejce natvrdo, majonéza
5. Červené víno, skořice, hřebíček
6. Brambory, česnek vejce
7. Kopr, smetana, sůl
8. Česnek, vývar, vajíčko
9. Mrkev, celer, zadní hovězí
10. Jablka, veka, tvaroh
11. Vodka, rajčatová šťáva, pepř
12. Kapr, mrkev, sušené švestky
13. Červená řepa, maso, brambory
14. Houby, krupky, česnek
(Řešení: 1 - štrůdl, 2 – šopský salát, 3 – květákový mozeček, 4 – bramborový salát, 5 – svařené víno, 6 - bramborák, 7 – koprová omáčka, 8 - česnečka, 9 - svíčková, 10 - žemlovka, 11 – Bloody Mary, 12 – kapr načerno, 13 - boršč, 14 - kuba)
Posilovat paměť je důležité v každém věku, stejně tak jako se zapomětlivost netýká jen starších ročníků. Krátkodobá paměť je v trénování paměti hlavním centrem zájmu. Jak udržet informace v paměti se dozvíte na našich setkáních vždy ve středu od 17 – 18 hodin na pobočce v domě kultury. Naše tréninky paměti jsou nezávazné, bez předchozí rezervace, více se dozvíte na webových stránkách knihovny nebo osobně v naší knihovně. Přijďte, uvidíte.
Trenérka paměti Markéta z milevské knihovny.
29. května
Probouzejte svou zvídavost, protože zvídavost je vlastní všem lidským bytostem. Někteří lidé pěstují zvídavost ve formě klepů, což v podstatě není nic jiného než zvídavost zaměřená na život druhých, a následné využití takto získaných informací pro očernění druhých (jedná se o jednu z aktivit preferovaných lidskými bytostmi). Jiní lidé pociťují ušlechtilejší zájem o druhé a projektují svou zvídavost na sociální vztahy, jsou to dobří posluchači a mluvčí a jejich život je plný přátel a společných událostí. Chcete–li znát odpověď na cosi, využijte vlastní zvídavost a vyhledejte si informace na internetu. Pro náš mozek je vhodné hledat odpovědi na otázky a dohledávat je všemožnými způsoby.
Obklopují nás, někdy je používáme a možná ne vždy úplně správně. Vyzkoušejte, jak si vedete v určení významu cizích slov. Spojte slovo cizího původu s jeho správným významem.
KDO JE KDO?
1. skeptik a) člověk, ovládající mnoho cizích jazyků
2. despota b) člověk s odmítavým či negativním vztahem k hodnotám
3. filantrop c) člověk strojený, dávající najevo svou důležitost
4. oportunista d) člověk vedoucí odříkavý způsob života
5. diletant e) člověk zbožňující a obdivující sebe sama
6. fanatik f) člověk, který bezohledně a bezzásadově využívá příležitosti
7. nihilista g) člověk, který nemá rád lidi, vyhýbá se jim; mrzout
8. narcista h) člověk, který propadl vášnivému, nekritickému zaujetí
9. pokrytec i) člověk, který získal nějakou cenu za své dílo
10. asketa j) dotazovaný; účastník výzkumu, průzkumu
11. misantrop k)kacíř, odpůrce většinových doktrín
12. polyglot l) lidumil
13. renegát m) nedůvěřivý, pochybovačný člověk; stoupenec skepticizmu
14. kosmopolita n) neupřímný člověk, licoměrník; lže ve svůj prospěch
15. laureát o) odpadlík, přeběhlík
16. lobbista p) oponent, odpůrce názoru, režimu
17. respondent q) osoba prosazující vlastní zájem či zájem skupiny u nějaké autority
18. heretik r) samouk, neodborný člověk
19. disident s) světaznalý člověk, zběhlý v různých prostředích nebo zemích
20. pozér t) tyran, neomezený vládce; krutý, panovačný člověk
(Řešení: 1m, 2t, 3l, 4f, 5r, 6h, 7b, 8e, 9n, 10d, 11g, 12a, 13o, 14s, 15i, 16q, 17j, 18k, 19p, 20c)
Autosugesce: ovlivňujeme naše podvědomí. Sami si tak dlouho něco namlouváme, že tomu po určité době uvěříme a je jedno, že víme, že si lžeme. Zkuste si ovlivnit vaše podvědomí a obraťte vaše myšlenky radostným směrem. Přeji vám klidné a spokojené vnitřní Já, které bude mít takovou sílu, že pohltí všechny kolem vás … Vaše trenérka paměti Markéta.
středa 22. května 2024
Události, které zdokumentujete na sociálních sítích nebo v psaném deníku, máte uložené do budoucnosti. Po letech zjistíte, že skutečnosti, které si vůbec nepamatujete anebo pamatujete ale jinak, vás utvrdí v tom, jak to bylo doopravdy. Uchování takových dokumentů nám pomáhá osvěžit si vzpomínky na tu či onu událost. Psaní deníku, prohlížení alba s rodinnými fotografiemi nebo vyprávění o své minulosti na sociálních sítích patří mezi nejefektivnější techniky posílení paměti a úspěšného boje proti stárnutí mozku.
Někdy stačí na procvičení mysli jen pár okamžiků. Za pár minut podpoříte rychlost i přesnost myšlení, slovní produkci i pestrost projevu. Potřebovat budete hodinky nebo stopky, abyste vždy odpočítali jednu minutu, kterou budete potřebovat na splnění každého úkolu.
JEDNA MINUTA
1. Napište co nejvíce podstatných jmen začínajících písmenem P!
2. Pantomimicky předveďte alespoň šest zimních sportů!
3. Nahlas odříkejte recept na něco dobrého!
4. Napište blahopřání k svatbě!
5. Zazpívejte si s chutí nějakou píseň!
6. Zavřete oči a nahlas vyjmenujte všechny předměty, které máte uložené na kuchyňské lince!
7. Napište co nejvíce zemí, které leží na západ od České republiky!
8. Napodobte nahlas co nejvíce zvířat!
9. Napište co nejvíc věcí, které se dají v přírodě sbírat!
10. Napište, na co všechno se dá, kromě vaření, v domácnosti použít ocet!
Řešení dnes nelze uvést, jen tzv. poznámka pod čarou … online trénink paměti, kterým jsou středeční HRÁTKY S PAMĚTÍ, si přizpůsobte podle svých možností. Pokud jste doma u PC, můžete psát, pokud jste na cestách, třeba psát nemůžete. Proto cvičení můžete vyřešit bez papíru a doma poté zaznamenat, co jste si zapamatovali ze slovního hraní.
Trénování paměti by mělo být zábavné. Básničky a písničky nahlas – to je bezpečná cesta k udržení kondice i zapamatování nových věcí. Pokud vám to připadá trapné, uchylte se k metodě věku dospívání a zavřete se s tím v koupelně. Tam se to krásně rozléhá a vrátí vám to atmosféru, kdy naše paměť nebyla přeplněná. To NAHLAS je důležité, protože to zároveň slyšíte, a udělat u toho různá gesta a pohyby se rovněž vyplácí. Tak vzhůru do toho.
Mějte krásné dny. Markéta, trenérka paměti z milevské knihovny.
středa 15. května 2024
Zaznamenávání prožitých událostí významně pomáhá zlepšit paměť. Při psaní zápisků a poznámek při studiu se jasně zvyšuje pravděpodobnost, že u zkoušky uspějete. A téměř dvojnásobně se zvyšuje pravděpodobnost získání lepší známky. Používání deníku u dospělých lidí obvykle zvyšuje schopnost zapamatovat si každodenní události den po dni, včetně volnočasových aktivit, rozhovorů nebo budoucích návštěv lékaře. Když zmiňuji deník, nemám na mysli pouze ručně psané deníky. Stále více lidí sdílí svůj život na sociálních sítích. Na základě výzkumů bylo zjištěno, že Facebook a další sociální sítě založené na sdílení životních epizod pomocí psaní textů a fotografií pomáhá zlepšovat schopnost učit se a předávat si informace. A navíc, stejně jako v případě deníků, díky pouhé skutečnosti, že napíšete něco o nějakém svém zážitku, je tento zážitek mnohem přístupnější v paměti i o několik let později. Takže poznámky, deník nebo sociální sítě … vše naší paměti a mozku prospívá.
Dnes potrénujeme abecedu. Seřaďte následující skupiny slov podle abecedy.
ŘAZENÍ SLOV PODLE ABECEDY
1.
PONOŽKA
SRNKA
KNEDLÍK
LIMUZÍNA
UHLÍ
PŘEDNÁŠKA
SKLO
KNIHA
PUMPA
KOŘEN
2.
ZPRÁVA
KOUSEK
HLAS
MYSLIVEC
TUBA
PÍSMENO
PODÍL
CESTOVÁNÍ
VČEREJŠEK
MÁTA
3.
MÁK
MÝDLO
MYŠLENKA
MOUDIVLÁČEK
MYŠ
MALINY
MEDVĚD
MEZNÍK
MILENA
MILOŠ
4.
KLAVÍR
KUNA
KROVKY
KRAHUJEC
KOPRETINA
KLÁVESA
KLEŠTĚ
KOPAČKY
KRUMPÁČ
KOLENO
5.
VÁLEC
VYNÁLEZ
VŮL
VANA
VEDRO
VÍTR
VIKEV
VESELOST
VÁHY
VIDLE
6.
TRASA
TERASA
TRUSKAVEC
TRYSKA
TATÍNEK
TLAPKA
TMA
TUŽKA
TELEŇ
TYKADLO
Řešení dnes nechávám na vás…zapojte do trénování rodinu a kontrolujte si navzájem.
Způsobů trénování mozkových funkcí je opravdu mnoho. Každý si může vybrat desítky cest, jak podpořit oblast, ve které cítí potřebu zlepšení. Každodenní hraní sudoku je sice lepší než nic, ale mozku to rozhodně žádný rozvoj nepřinese. Správná strategie je v pestrosti. Různé činnosti, společenské hry, online trénink nebo sociální kontakt. Byli jste tu správně a já tu za týden budu zase.
Tak na viděnou, mozkohráči. Markéta, trenérka paměti z milevské knihovny.
středa 24. dubna 2024
Rozvíjejte svoji mluvu. Řeč je od nejranějšího dětství spojena s rozvojem intelektu a tedy i s vyšší úrovní ochrany mozku. Děti, které užívají aktivně současně dva jazyky nebo děti, které se souběžně s mluveným jazykem učí i znakový jazyk, mají vyšší intelektový kvocient. Rozvoj řeči je účinnou strategií v boji proti stárnutí mozku. Kdo se věnuje pravidelně četbě, píše si deník nebo píše básně je ke ztrátě paměti v souvislosti se stárnutím nebo dalším onemocnění více vzdálen než člověk nečinný a uzavřený v samotě. Četba a psaní dokážou mimořádně rozvíjet jazyk, dokážou nás přenést do jiných zemí a realit, obohacují nás novými myšlenkami a zlepšují naši představivost. Aktivit na procvičování mozku je hodně a možností, jak nenechat zahálet náš intelekt ještě víc. Vyberte si, co vás baví a bavte se.
Dnes budeme trénovat dlouhodobou paměť a bude nám nápomocná pomůcka „Ivan vedl Xavera lesní cestou do města“. První písmena slov v této větě jsou znaky pro římské číslice v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000. Čísla v prvním sloupci převeďte do tvaru římských čísel a druhý sloupec naopak.
ŘÍMSKÉ ČÍSLICE
2 327 MCLVI
570 DCLI
1999 XD
99 CCCIV
22 IL
144 MMMDCCLXII
817 LXXXVII
5 238 DCCIII
625 XIV
12 MMIV
56 LM
(Řešení: MMCCCXXVII, DLXX, MIM, IC, XXII, CXXXXIV, DCCCXVII, MMMMMCCXXXVIII, DCXXV, XII, LVI, 1156, 651, 490, 304, 49, 3762, 87, 703, 14, 2004, 950)
Pro lepší zapamatování nám pomáhají mnemotechnické pomůcky, které musíte poznat, opakovaným používáním a tréninkem je uložit ve svém mozku a používat dle potřeby. Asociace pomáhají v zapamatování si tak, že spojíte jednu informaci s druhou … například jméno s výrazným prvkem v obličeji. Musím zmínit i důležité … pochopení, protože mnohem lépe si pamatujeme informace, které nám dávají smysl, než ty, kterým úplně nerozumíme. Využijte přírodu jako mocnou čarodějku k odpočinku a jarní očistě. Máte nejpříhodnější čas, slet se blíží.
Na viděnou … Markéta, trenérka paměti z milevské knihovny.
středa 17. dubna 2024
Činnosti NOVÉ, SLOŽITÉ nebo DŮLEŽITÉ … aktivity s tímto přívlastkem jako trenérka paměti doporučuji. Tyto aktivity budují v mozku nová spojení a vy dáváte svému životu větší smysl. Může to být studium nového jazyka, koníček, který pro vás představuje nové výzvy, nový sport, nová sbírka nebo hra na nový hudební nástroj. Ať už vás motivuje cokoli, začněte na tom pracovat a vnímejte to jako výzvu, v níž se den za dnem zlepšujete. Pokud jsou některé aktivity pro vás nedostupné nebo nemotivující, sáhněte po cvičení na trénink mozku, která jsou stále nová … jako v našich HRÁTKÁCH S PAMĚTÍ. Můžete se zdokonalovat i v luštění (křížovky, sudoku, osmisměrky apod.)Jen byste se měli v této činnosti také posouvat dál například sudoku není jen s čísly. Prostě automatické činnosti méně „bolí“, ale jdou nám snáz. A proto po nich sáhneme spíše než po něčem složitějším, co nám třeba hned nepůjde a nás to odradí. Jenže to „bolení“ je právě ono, co náš mozek potřebuje.
Dnešní nová aktivita na procvičení vaší paměti je zde… hrajeme na strunu logického myšlení a myšlení v souvislostech. K přídavným jménům z levého sloupce přiřaďte podstatná jména z pravého (vybírejte ta slovní spojení, která jsou pro daná přídavná jména typická).
PŘIŘAZOVÁNÍ PŘÍDAVNÝCH A PODSTATNÝCH JMEN.
1. kanadský a) halušky
2. italská b) sauna
3. vídeňský c) ovčák
4. španělský d) klíč
5. americký e) čaj
6. mexická f) elektronika
7. jamajský g) valčík
8. kubánské h) pralinky
9. brazilská i) zeď
10. skotská j) zmrzlina
11. anglický k) guláš
12. maďarský l) stůl
13. turecké m) fotbal
14. sicilská n) tequilla
15. švédský o) ptáček
16. tokajské p) hospodářství
17. polský q) sýr
18. japonská r) káva
19. německý s) srub
20. belgické t) pomeranče
21. francouzský u) rum
22. finská v) mafie
23. holandský w) pastevec
24. mongolský x) fiat
25. čínská y) whisky
26. slovenské z) víno
(Řešení: 1-s,2-j, 3-g, 4-o, 5-m, 6-n, 7-u, 8-t, 9-r, 10-y, 11-e, 12-k, 13-p, 14-v, 15-l,16-z, 17-x, 18-f, 19-c, 20-h, 21-d, q, 22-b, 23-q, 24-w, 25-i, 26-a)
Víte, že schopnost pozornosti stále klesá? Zatímco v roce 2000 byla průměrná délka koncentrace 12 vteřin, v roce 2015 to bylo už jen 8, 25 vteřin. Může za to zřejmě technologický pokrok a obklopování se notebooky, smartphony a tablety. Zřejmě díky nim se však zlepšila naše schopnost multitaskingu tedy umíme provádět více úkolů najednou. Přeji vám odpojení od sítí a užívání si ptačího zpěvu v jarní přírodě. Na viděnou … Markéta, trenérka paměti z milevské knihovny.
středa 10. dubna 2024
Proč se máme učit novým věcem? To, co je pro nás zajímavé, zábavné nebo co můžeme dennodenně využívat, tak to si zapamatujeme mnohem lépe. Možná jste si v životě museli zapamatovat nějaký nezáživný seznam čehosi … těžko se to učilo a lehko zapomínalo. A to proto, že to pro vás nic neznamenalo a ani to neprobouzelo váš zájem. Avšak recept na oblíbené jídlo nebo sestava oblíbeného fotbalového týmu si snadno udělají místo ve vašem mozku a efektivně se propojí s dalšími vzpomínkami, protože je to informace, kterou považujete za důležitou nebo přinejmenším zajímavou. A věřte, že čím je úkol složitější nebo náročnější, tím více neuronů (nervových buněk) se zapojí do procesu učení a tím více synapsí (spojení neuronů) bude třeba vybudovat, aby vznikla nová paměťová stopa. Lidé se často ptají, zda je efektivní luštit sudoku a křížovky… Pokud je tato činnost pro vás 1)nová, 2)složitá nebo 3)důležitá, tak pouze tyto tři podmínky zajišťují, že dochází ve vašem mozku k novým spojením a tvoříte si kognitivní rezervu. Pokud tedy luštíte křížovky nebo sudoku často a spíše už automaticky, rezerva se nevytváří.
HRÁTKY S PAMĚTÍ jsou zde a míří na vaší pozornost a soustředění. Po tomto cvičení bude váš mozek nastartován a připraven ke zdolávání dalších úkolů a činností. V tabulce jsou na souřadnicích čísel a písmen zapsána různá písmena. Zkuste rozšifrovat a vyluštit slova. Můžete si psát, ovšem luštění očima má double efekt.
PÍSMENA V TABULCE.
A | B | C | D | |
1 | A | E | I | O |
2 | U | Y | L | R |
3 | M | S | T | B |
4 | D | K | H | N |
5 | P | V | Z | J |
D2 A1 A3 B1 D4 D1
A4 D2 A1 A3 A1
D3 C2 A2 A3 B2
A5 D2 A1 C4 A1
C2 B1 A4 B5 C1 D4 A1
C3 B1 C2 B1 B5 C1 C5 B1
D5 A1 C5 B2 B4
B3 C3 D2 D1 A3 B2
B4 D1 A3 B1 A4 C1 B1
D3 D2 D1 A4
D1 B3 C3 D2 A1 B5 A1
A5 D2 D1 B5 A1 C5
(Řešení: rameno, drama, blumy, Praha, ledvina, televize, jazyk, stromy, komedie, brod, Ostrava, provaz)
Kognitivní – poznávací funkce, mezi které patří také paměť, mají nesmírný význam pro náš život, protože nám umožňují orientovat se ve světě i v nás samých, řídí naše jednání, ovlivňují naše hodnoty a citový život. A především umožňují vést samostatný život. Važme si svojí a naší samostatnosti. Přeji vám krásné dny příští a zase někdy na viděnou …
Markéta, trenérka paměti z milevskéknihovny.
středa 3. dubna 2024
Vypadá, že podněty k aktivitě pro naši paměť typu každý den chodit do práce jinou cestou či si jednou za týden reorganizovat svoje uložené věci (např. pracovní stůl), jsou úsměvné. Přesto základ těchto činností je prospěšný pro náš mozek. Učení se novým věcem a opravdu jde o to, aby tyto věci byly opravdu nové pomáhá k vytváření kognitivní rezervy. Mozek si musí vytvářet nová spojení, která umožňují pochopit tyto nové věci. Proto platí, že čím novější je pro vás to, co se učíte, tím lépe. Zaměnit oblíbený typ chleba za jiný ze stejné pekárny nevnese do vašeho života příliš mnoho nového, ale naučit se upéct si vlastní chleba doma je v tomto ohledu mnohem přínosnější. Proč? Protože vaše oči, ruce a jazyk se budou učit o množství jednotlivých ingrediencí, budou objevovat zážitek hnětení těsta a vychutnají si čerstvý chleba upečený vlastníma rukama.
Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ se zaměřují na koncentraci pozornosti a slovní zásobu.
POPLETENÁ ZVÍŘATA - V uvedených slovech pozměňte jedno písmenko tak, aby vznikl název zvířete.
krajka
kapna
mandát
čep
nos
tráva
sama
řev
sloh
kanál
bůček
kraj
mul
sýr
rok
malba
selen
kopr
blok
kobka
kolek
šiška
čepice
úhor
série
minule
papír
(Řešení: krajta, kachna, candát, čáp, kos, kráva, lama, lev, slon, kanár, býček, krab, mol, výr, rak, malpa, jelen, kapr, mlok, kočka – kobra, čolek, liška, jepice, úhoř, sépie, mihule, tapír)
Cvičení můžete rozšířit o učení se novému, zkuste vyhledat informace o výše určených zvířatech (internet, knihy – encyklopedie apod.) … určitě objevíte něco, co ještě nevíte. Informace sdílejte dál … s rodinou, přáteli a budete trénovat s jedním cvičením několikrát.
Mějte krásné jarní dny. Markéta, trenérka paměti z Vaší knihovny.
středa 27. března 2024
Mnozí lidé se ptají, jak procvičovat paměť. Odpověď je poměrně jednoduchá a je v možnostech každého. Není potřeba věnovat celé dny aktivitám, jako je trénink mozku a řešení sudoku. Nejefektivnější způsob, jak kultivovat mysl, je udržovat ji aktivní pomocí každodenních činností a učení se novým věcem. Lidé se často cítí zklamaní, když zjistí, že typy cvičení, které najdeme v zábavných rubrikách časopisů nebo příslušné hry na počítači mají na trénink mysli a posilování kognitivní rezervy jen malý efekt. Ale pořád je lepší méně než vůbec. Velký a kladný vliv na náš mozek mají a to průkazně vědecky ověřené tyto činnosti – koníčky, sociální vztahy, učení se novým věcem a četba. Aktivity, které provokují mozek a pomáhají vytvářet kognitivní rezervu (viz Hrátky dne 20. 3.´24) by měly být pravidelné a rozhoduje také čas, kdy s tímto začnete. Takové shrnutí na závěr je – brát stimulaci (povzbuzování) mozku vážně ve svých 30 až 40 letech, získáte pak v 60 letech vyšší stupeň ochrany.
Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ se zaměřují na dlouhodobou paměť. Podle textu určete, o který český hrad, zámek nebo město se jedná.
O KTERÝ HRAD, ZÁMEK NEBO MĚSTO SE JEDNÁ?
1. Je považován za klenot moravské renesance. Postavili ho Žerotínové v letech 1580 – 1589 na místě původní gotické tvrze. Na tomto panství proběhla řada selských bouří, roku 1768 tady začaly proslulé čarodějnické procesy.
2. Leží 20 km východně od Brna na řece Litavě. Je známý Napoleonovým vítězstvím nad spojenými ruskými a rakouskými armádami v proslulé bitvě v roce 1805. V jeho přilehlé francouzské barokní zahradě jsou vzácné stromy, vodotrysky a plastiky postav z antických bájí.
3. Hornické a průmyslové středisko v Mostecké pánvi, leží nedaleko Teplic. Během husitských válek a za třicetileté války bylo několikrát vypáleno. Je známé zdejším zámkem, kde jako valdštejnský knihovník prožil poslední roky svého života Giacomo Casanova.
4. Dominantou tohoto místa je barokní zámek s vysokým gotickým kostelem. Jeho historie je svázána s vinařstvím a Karlem IV., který sem přivezl burgundskou révu. Od roku 1247 se pyšnilo přívlastkem královské. V místě se stékají dvě národní řeky.
(Řešení: Velké Losiny, Slavkov u Brna, Duchcov, Mělník)
Přeji vám krásné sváteční dny s příchutí jara. Nechte se inspirovat přírodou, která je každý den jiná. Nové a jiné věci jsou právě ve spojení s přírodou pro naše mozkové závity tím nejlepším odvarem pro zdravé smýšlení. Tak pohodovou a radostnou mysl vám přeji, přátelé.
Markéta, trenérka paměti z Vaší knihovny.
středa 20.března 2024
Stejně jako úspory, které máte v bance, vám pomohou překonat období nízkých příjmů, dobrá rezerva vědomostí nahromaděných v mozku vám může pomoct déle odolávat útokům různých onemocnění. Možná vás překvapí, že se pohybuji v tak materialistických termínech, ale skutečnost je taková, že mozek funguje podobně jako úspory v bance, protože hromadí vědomosti ve formě neuronálních spojení. Všechno nové, co se učíte … a může to být název nové ulice, nový recept na jídlo nebo obličej nové prodavačky v pekárně… se v mozku převádí ve stovky synaptických spojení. Tato spojení nám umožňují zapamatovat si nové informace nebo novou zkušenost a začlenit ji do svého života. Ano, tato rezerva se nazývá kognitivní a tvoří jí souhrn všech spojení, která se vytvoří v průběhu života. Takže kognitivní rezervu máme všichni, ale stejně jako v případě financí platí, že jedni jsou bohatší než druzí.
Naše knihovnické trénování paměti posiluje váš mozek a na lekcích trénování paměti každou středu od 17 do 18 hodin na pobočce v domě kultury pravidelně doplňujeme kognitivní rezervy všech, co přijdete. Podrobnosti na našich stránkách www.knihmil.cz - Pozvánka do knihovny – Mozkohrátky s knihmilem.
Také pravidelné středeční online HRÁTKY S PAMĚTÍ přináší pravidelný minitrénink vaší paměti.
Dnes zapřemýšlejte, co znamenají některá úsloví a rčení.
VYSVĚTLENÍ ÚSLOVÍ:
Namastit si kapsu
Dát někomu košem
Dát někomu kopačky
Rozumět něčemu jako koza petrželi
Dělat zlou krev
Nést svůj kříž
Být na koni
Vyletět z kůže
Lámat nad někým hůl
Lézt někomu do zadku
Mít ostré lokty
Položit někoho na lopatky
(Řešení: vydělat si, rozejít se s někým, rozejít se s někým, vůbec tomu nerozumět, dělat mrzutosti, být smířen s těžkým osudem, cítit se vítězem, rozčílit se, vzdát něco u někoho, podlézat – vnucovat se, prosadit se za každou cenu, přemoci někoho)
Na závěr dnešního HRANÍ neodolám a podělím se s vámi o krásná a pravdivá slova Alberta Einsteina: „Nemám žádný výjimečný talent. Jsem jenom vášnivě zvědavý.“
Mějte krásné jarní dny a buďte zvědaví a vnímaví. Za týden nebo někdy příště na viděnou.
Markéta, trenérka paměti možná právě z Vaší knihovny.
středa 13. března 2024
Pravidelní návštěvníci našeho online HRANÍ se minulý týden seznámili s vlivy na náš mozek. (zdroj – středeční hrátky s pamětí, středa 6. Března 2024) Vliv na mozek mají také geny, které jsou naší součástí … ale jak moc velký je ten vliv? Řeč zde byla o údržbě osobního automobilu, který byl příkladem toho, jak to máme s geny. Tak jak myslíte, že ovlivnila péče o karoserii dvou srovnávaných aut jejich vzhled, výkonnost a užitkovost? Jistě vše směřovalo k tomu, že dodávka na tom bude lépe. S geny je to stejné jako se zmíněnými karosériemi. Všichni se rodíme se sériovým nátěrem – to jsou naše geny. Existují geny, které jsou odolnější vůči opotřebení vlivem času, vůči oxidaci, stresovým situacím a nedostatečné péči. Ale ať už máte jakékoli geny, zdraví vašeho mozku do značné míry záleží na péči, kterou mu věnujete. I dobré geny lze snadno ohrozit a poškodit tabákem, cholesterolem nebo stresem. Také u onemocnění s vysokou genetickou výbavou, jako je Alzheimerova choroba, je nalezeno stále více důkazů, že rozhodující roli může hrát péče, kterou věnujeme svému mozku v průběhu celého života.
Naše knihovnické trénování paměti přispívá k této péči a kdo náš trénink využívá, pomáhá k vytváření své osobní kognitivní rezervy (kognitivní - poznávací). Co je kognitivní rezerva si pravidelně opakujeme na lekcích trénování paměti každou středu od 17 do 18 hodin na pobočce v domě kultury. Zde intenzivně cvičíme paměť jako v posilovně. Přijďte a vyzkoušejte. Podrobnosti zde.
Dnešní online HRÁTKY S PAMĚTÍ přináší luštění SUDOKU, které jste možná ještě nezkusili.
SLOVNÍ SUDOKU – vyluštěte následující sudoku, kde jsou místo čísel použita písmena ze jména SVATOPLUK. Platí zde stejná pravidla pro sudoku (nemohou být stejná písmena v jednom řádku, sloupci ani čtverci).
Kognitivní funkce jsou děje, odehrávající se v mozku: myšlení, paměť, pozornost, zpracování informací, samostatné jednání nebo prostorová představivost. Pravidelným tréninkem si vytváříte kognitivní rezervu a rezerva se vždycky hodí. Tak buďte aktivní a nenechte mozek zahálet. Markéta
středa 6. března 2024
Vliv na náš mozek má prostředí, kde žijeme, strava a její výživové hodnoty, životní styl a mnoho dalších okolností. Patří mezi ně i geny, ale vězte, že genetika hraje ve stárnutí mozku jen omezenou roli. Představte si, že si váš soused koupil luxusní auto s překrásnou metalízou. Soused je však velice nedbalý a o své věci se příliš nestará. Mytí auta vůbec nepřehání, auto parkuje venku, v létě na parném slunci, v zimě zase v nízkých teplotách. Pokud ho někdy zaparkuje pod stromem, ptáci auto bombardují svými exkrementy a soused tomu také nevěnuje pozornost. Vy jste naopak mnohem pečlivější. Máte zachovalou dodávku, která má obyčejný lak a vy parkujete v garáži, kde auto chráníte před sluncem a chladem. Auto pravidelně myjete a pokaždé navoskujete. Nikdy neparkujete pod stromy, protože víte, že exkrementy od ptactva mohou způsobit korozi. Položím vám na závěr velmi jednoduchou otázku: Povrch kterého vozu bude po letech v lepším stavu?
Odpověď si s dovolením schovám na příště, protože teď už je čas na dnešní HRANÍ.
Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ přináší cvičení zaměřené na slovní zásobu a cit pro jazyk.
Po jeho provedení zkuste vytvořit ke 13 kategoriím své příklady. Tvoření je složitější než mnou předložený úkol. Proto zapojte trpělivost a houževnatost, věřte, že ze svého výtvoru budete mít radost a ta vás bude provázet celým dnem.
PŘIŘAZOVAČKA – ke kategoriím, uvedeným pod číselným označením, správně přiřaďte příklady (uvedené pod písmenky).
- Oslovení A. Znojemské okurky
- Symbol B. „Vždy připraven.“
- Titul C. před-
- Pokyn D. JH
- Název E. Vážená paní
- Přísloví F. Ing.
- Citát G. Jak vytrhnout velrybě stoličku
- Monogram H. Louis L´Amour: „Pouze ten, kdo toho hodně poznal, si dokáže plně uvědomit svou nevědomost.“
- Ustálené slovní spojení I. Nenahýbejte se z oken.
- Heslo J. Práce kvapná, málo platná.
- Předpona K. Je jako mouchy snězte si mě.
- Rčení L. $
- Zákaz M. V případě nouze rozbijte sklo a stiskněte tlačítko.
(Řešení: 1E, 2L, 3F, 4M, 5G, 6J, 7H, 8D, 9A, 10B, 11C, 12K, 13I)
Tvořivého úspěchu nedosáhnete mávnutím kouzelného proutku. Na Vaší cestě Vás musí provázet trpělivost, úsilí, vytrvalost, houževnatost, cvik, sebedůvěra a odpoutání se od zvyků, tradic a konvencí. Mnoho radosti z každodenního tvoření a hraní vám přeje Markéta, trenérka paměti z milevské knihovny.
středa 28. února
Kdo navštěvuje naše online HRANÍ pravidelně se zde minulý týden dozvěděl o ostrově Okinawa, kde lidé žijí dlouhý a kvalitní život. Okinawa není jediným místem, které je v popředí zájmu badatelů v souvislosti s odolností vůči vlivům stárnutí. Je zajímavé, že další taková místa jsou také ostrovy a jejich obyvatelé mají stejné zvyklosti. Na řeckém ostrově Symi je pravděpodobnost dosažení 100 let věku téměř dvojnásobná než v kontinentálním Řecku a ostrované žijí průměrně o tři roky déle. Na italském ostrově Sardinie žije rodina Melisů, což je nejvíce dlouhověká rodina na světě. Devět sourozenců této rodiny dosahuje dohromady více než 818 let. Tajemství jejich dlouhověkosti spočívá ve stravě bohaté na potraviny z vlastní zahrady a dále z typických ryb daného regionu, a to v kombinaci s prací na venkově, které věnují každou volnou chvíli.
Obyvatelé zmíněných ostrovů mají společné určité zvyky, jako je rodinný život, středomořská strava, klidný rytmus života, zapojení do domácích a zemědělských prací v průběhu celého života a dobrá sebedůvěra. Je zajímavé, že místa dlouhověkosti jsou ostrovy v moři a jsou to místa, nepatřící k nejbohatším. Země jako Německo, Rakousko nebo USA jsou v pořadí za méně bohatými zeměmi jako je Řecko, Malta nebo Španělsko.
Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ přináší procvičení pozornosti. Při získávání nových informací buďte soustředění a pozorní. Při větší míře pozornosti získáte detailnější přehled na zkoumaný informační materiál a tím se vám budou informace efektivněji ukládat do paměti.
RESTAURACE – přečtěte si následující text. Zodpovězte pak otázky k němu.
Šéfkuchař Igor přichází do práce obvykle v 9 hodin ráno. Dnes však zaspal a dorazil až na jedenáctou. Rychle dal vařit zeleninovou polévku, dal do ní cibuli, pórek, mrkev, brambory, česnek, houby a namísto celeru použil řepu. Ve spěchu zapomněl, co chtěl uvařit a tak místo knedlíků uvařil rýži. Ve stresu dal do masa místo soli cukr a místo oleje ho zalil octem. Ve 13 hodin bylo v restauraci 27 hostů, 6 z nich si objednalo jídlo u jiného kuchaře než je Igor. Jedna třetina Igorových hostů si dala jen polévku. 5 hostů bylo hlavním jídlem zklamaných, 2 ho vrátili a zbytku netradiční chutě vyhovovaly. Igor nebyl se svým výkonem spokojený, ale druhý den se pustil do práce s novým elánem.
1. O kolik minut později dorazil šéfkuchař do práce?
2. Co všechno dal Igor do polévky?
3. Jaké ingredience měly být v hlavním chodu původně?
4. Kolik kuchařů vařilo pro hosty?
5. Kolik hostů bylo s hlavním chodem spokojených?
Pokud si stěžujete na úroveň svých vlastních kognitivních (poznávacích) funkcí … mně už to tak nemyslí, nedokážu se nic nového naučit, to si v žádném případě nezapamatuju, to jsem kdysi věděl/a, ale nemůžu si to vybavit, neumím se na to dostatečně soustředit, to slovo mám na jazyku, ale ne a ne ho vyslovit … tak si prosím nestěžujte a udělejte s tím něco. Možností je opravdu hodně, je to opravdu jen na vás. Přeji vám pěkné dny. Markéta, trenérka paměti z milevské knihovny.
středa 21. února 2024
Přestože v mysli mnoha lidí je stáří spojeno s úpadkem intelektových funkcí, i stárnoucí mozek může fungovat brilantně. Na celém světě najdeme příklady lidí, kteří mají díky dobré péči o mozek dlouhý a kvalitní život. Podívejme se na některé z nich a také na důvody jejich výborného zdraví mozku.
Okinawa je místo na Zemi, kde lidé dosahují dlouhověkosti. Na tomto ostrově na jihu Japonska se obyvatelé dožívají průměrného věku 85 let. Na tomto ostrově je největší koncentrace stoletých lidí na naší planetě, kteří se v mnoha případech těší záviděníhodnému zdraví. Obyvatelé Okinawy vedou aktivní život, věnují se domácím a zemědělským pracím, jezdí na kole a někteří z nich mají milostný poměr. Kombinace dlouhověkosti s vynikajícím zdravotním stavem těchto Japonců byla předmětem mnoha studií. Tajemství dlouhověkosti na Okinawě podle badatelů spočívá v kombinaci zdravé výživy, klidného života, silných sociálních vazeb, přiměřené fyzické aktivity a výrazného duchovního života.
Po malém výletu do Japonska se pusťme do krátkého tréninku našeho mozku. Pokud jste nesoustředění, všechno vás rozptýlí, myšlenky se vám rychle rozutíkají a nedokážete se zaměřit na duševní činnost, tak jste tady správně. HRÁTKY S PAMĚTÍ dnes přináší cvičení na podporu koncentrace.
ZNAKY – najděte všechna zobrazení následující kombinace znaků: →↑←↓
←↑←↓←→↑←↓↑→→←↑↓→←↑↓→↑←↓↓
→←↓↑→↑→↑→↑←↓→↑→←↓↓↑→↑→→↓
→↑←↓↓↓←→↑↓←↑→↓←←↑↑↓↓→↑←↓
←→↓↑→↑↓→→↑↑↓→←→→↑←↓↑←↓↓←
↑←↓←↑→→↑←↓→↑↓↓→→↑↑↓→↓←→↑
↓→↑←←↑↓←→↓↓→↑←↓↑→←→↑↓→↓↑
↓←↑→→↑←↓↑→←↑↓↓→←↑↑←→↓↑↓↑
(Řešení: znak →↑←↓ by měl být osmkrát)
Pokud vám jdou oči kolem, nezoufejte, nejste v tom sami. Taky jsem se pořádně vykoukala, když jsem cvičení tvořila. Tak snad efekt té naší velké koncentrace bude odměněn naší velkou výkonností … přeji vám úspěšný a tvořivý den. A zase někdy na viděnou. Pro mě platí, že tu budu zase za týden. Markéta, možná i Vaše trenérka Vaší paměti.
14. února 2024
Mozek váží zhruba jedena půl kilogramu a umožňuje nám žít, získávat to, co potřebujeme z okolního světa, navazovat vztahy s druhými a vnímat sebe sama. Mozek obsahuje sto miliard neuronů, tedy zhruba tolik, kolik je hvězd v naší galaxii. Lidský mozek je natolik složitý, že navzdory veškerému úsilí, které věnujeme jeho zkoumání, víme o jeho fungování jen velice málo. Smontovat a seřídit motor auta trvá asi týden, našemu mozku trvá zhruba 23 let, než se dokonale „seřídí“. K vyvinutí orgánů potřebných pro život potřebujeme zhruba 38 týdnů. Motorický systém mozek ovládne za pouhých pět let a zhruba za 18 let se rozvine intelekt a identita. Tento stručný výčet vývoje našeho mozku svědčí o tom, že je tento orgán velmi tajemný, fascinující a složitý. A proto stojí za to o něj pečovat tak, abychom si ho mohli po celý život ve zdraví užívat. Dnešní online knihovnické HRÁTKY S PAMĚTÍ přináší mini péči o část vašeho mozku.
VYŘAZOVÁNÍ NEVHODNÉHO SLOVA – cvičení logického myšlení a myšlení v souvislostech
Na každém řádku je uvedeno několik slov, z nichž jedno nebo více nepatří k ostatním. Najdete je a určíte, proč tam nepatří?
- kos, straka, vrabec, plecko, sojka
- rohlík, chléb, veka, houska, bonbón
- citron, švestka, rajče, třešně, hruška
- lípa, jilm, kaštan, proso, jabloň, modřín, habr
- talíř, hrnek, miska, konvice, hůl, miska
- kalhoty, sako, svetr, korále, sukně, halena
- narcis, jiřina, kopretina, pampeliška, žalud, růže
- auto, tramvaj, metro, vlak, trubka, kolo
- housle, flétna, violka, kytara, harfa, vozembouch
- ruka, krk, hlava, rameno, ředkev, žebro, nohavice
- kapr, tolstolobik, tuk, karas, makrela, los
- kokršpaněl, jezevčík, ovčák, jelen, bernardýn
- stůl, skříň, dveře, židle, ubrus, postel
- panelák, vila, chatrč, talíř, činžák
- samet, hedvábí, satén, plyšák, tesil, krep
- celer, petržel, pórek, divizna, okurka, salát, pšenice, mrkev
(Řešení: ptáci/plecko, pečivo/bonbón, ovoce/rajče, stromy/proso, nádobí/hůl, oblečení/korále, květiny/žalud, dopr. prostředky/trubka, hudeb. nástroje/violka, části těla/ředkev, nohavice, ryby/tuk, los, psy/jelen, nábytek/ubrus, dveře, budovy/talíř, látky/plyšák, zelenina/divizna, pšenice)
Pokud cítíte duševní únavu, máte pocit, že vám „to nemyslí“, zajděte si na procházku, zdřímněte si nebo se věnujte nějaké naprosto odlišné činnosti, zkrátka si vytvořte odstup. Pak se vraťte k původní činnosti a uvidíte, že vám půjde o hodně lépe. Každý už má určitě vyzkoušené, jak na sebe. Za týden se tady můžeme zase potkat, když budete mít chuť a čas.
Markéta, možná i Vaše trenérka paměti z milevské knihovny.
7. února 2024
„Zázemím“ naší paměti je mozek, který nás fascinuje, ale víme jen velmi málo o tom, co potřebuje a jak o něj pečovat. Zvyklosti týkající se hygieny jsou ve společnosti pevně ukotveny. Pěkný úsměv se zdravými zuby a čistá pokožka člověku pomáhají budit lepší dojem a získat větší sebedůvěru. Pečovat o mozek je ovšem mnohem důležitější než pečovat o pleť. Díky hydratované pleti můžete vypadat atraktivněji a působit sebejistěji, ale zdravý mozek vám dodá sebedůvěru, mentální čilost, odolnou paměť a ostatní lidé budou vnímat, že máte dostatek energie a celkově pozitivní postoj k životu. Dnešní online trénování paměti obsahuje test péče o mozek. Jsou to otázky, které vám doufám pomohou uvědomit si, jakou míru péče svému mozku věnujete.
KRÁTKÝ TEST ZDRAVÍ MOZKU
Klíč: 0 – vůbec nesouhlasím, 1 – částečně souhlasím, 2 – z velké části souhlasím, 3 – zcela souhlasím
- Jsem vášnivý čtenář. 0 1 2 3
- Práce mě udržuje v pohybu. 0 1 2 3
- Spím alespoň 8 hodin denně . 0 1 2 3
- Jím 3 porce ryb týdně. 0 1 2 3
- V životě se jen málo stresuji. 0 1 2 3
- Žiji v rodině nebo se obklopuji lidmi. 0 1 2 3
- Snadno se zapojuji do projektů. 0 1 2 3
- Píši si deník nebo cvičím mozek (hry apod.) 0 1 2 3
- V práci se učím nové věci. 0 1 2 3
- Probouzím se odpočatý a plný energie. 0 1 2 3
- Pravidelně se věnuji sportu. 0 1 2 3
- Jím dostatek ovoce a zeleniny. 0 1 2 3
- Chodím na delší procházky. 0 1 2 3
- Mám rád/a kurzy a nové věci, rád/a se učím. 0 1 2 3
- Hlavní denní jídla konzumuji ve společnosti. 0 1 2 3
- Vedu klidný a pozvolný život. 0 1 2 3
- V současné době nekouřím. 0 1 2 3
- Nikdy jsem nekouřil. 0 1 2 3
- Piji dva až tři litry vody denně. 0 1 2 3
- Věnuji se meditaci, modlitbě nebo józe. 0 1 2 3
- Věnuji se činnostem, které mě baví a udržují v aktivitě. 0 1 2 3
- Každý den se směji nebo prožívám příjemné chvíle. 0 1 2 3
- Mám ideální tělesnou hmotnost. 0 1 2 3
- Mluvím několika jazyky nebo hraji na hudební nástroj. 0 1 2 3
- Jím spíše málo. Obvykle něco nechám na talíři. 0 1 2 3
- Účastním se mnoha společenských nebo rodinných akcí. 0 1 2 3
- Často si uvědomuji, jaké mám štěstí. 0 1 2 3
- Můj život je aktivní a plný povinností. 0 1 2 3
- Považuji se za kreativního nebo zajímavého člověka. 0 1 2 3
- Příliš neholduji masu. 0 1 2 3
- Jsem si vědom toho, že můj život má určitý smysl. 0 1 2 3
- Nejím sladké pečivo, čokoládové tyčinky a hranolky. 0 1 2 3
- Mám univerzitní vzdělání. 0 1 2 3
Celkový počet bodů:
Méně než 45 bodů – úroveň zdraví vašeho mozku je nízká. Mozek vystavujete předčasnému stárnutí a je více zranitelný nemocemi. Mějte na paměti, že pokud mozku věnujete patřičnou péči, dojde také ke zlepšení nálady a intelektových schopností. I malé změny mohou přinést velký užitek. Vzchopte se a berte péči o mozek vážně.
45 až 65 bodů – úroveň zdraví vašeho mozku je průměrná. Máte některé dobré zvyky, ale jiné vašemu mozku příliš neprospívají, a mozek nemá dostatečnou ochranu a dochází ke zhoršování jeho funkce. Zkuste zjistit vaše slabiny a přijměte změny, které pomohou zdraví vašeho mozku zlepšit.
65 až 85 bodů – úroveň zdraví vašeho mozku je přiměřená. Některé z vašich zvyků pomáhají udržet mozek zdravý a ve formě. Ještě však máte široké rezervy, kde se můžete zlepšovat. Je hodně dalších věcí k udržení dobré formy po mnoho let.
85 až 100 bodů – úroveň zdraví vašeho mozku je velmi dobrá. Činnosti, kterým se denně věnujete, mají pozitivní účinky na váš mozek. Jsou oblasti, které můžete ještě vylepšovat.
Tak jak jste dopadli v dnešním testu? Pokud se vám hodnocení příliš nelíbí, určitě máte alespoň záchytné body, kde se můžete zlepšovat nebo něco měnit. Změna je jedna z věcí, které má náš mozek rád. Tak do toho … ovšem za týden změna nebude. HRÁTKY S PAMĚTÍ, naše online trénování, jsou pravidelné a ve středu tu budou zase. Připravuje je možná i Vaše trenérka paměti Markéta z milevské knihovny.
31. ledna 2024
Každý z nás má nějakou první vzpomínku – jedna z nich musí být nejstarší. Výzkumy dávno zjistily, že v dospělosti si už nedokážeme přesně vybavit vzpomínky na období, kdy jsme byli kojenci a batolaty… mozky malých dětí ještě nejsou schopné vytvářet a uchovávat dlouhodobé vzpomínky. A přesto mnozí lidé tvrdí, že takové vzpomínky mají a často jsou přesvědčeni, že jsou přesné, protože žádný jiný možný původ těchto vzpomínek si nedovedou představit. V touze vzpomenout si na rozkošné období dětství můžeme například matčino vyprávění zaměnit za své vlastní vzpomínky. Je také možné, že si do osobních příběhů přimícháme vzpomínky svých sourozenců a přátel.
Po úvodu o iluzi naší paměti si můžeme dát krátký trénink naší hlavy … vítejte u pravidelných online HRÁTEK S PAMĚTÍ. Dnešní úloha procvičuje dlouhodobou paměť a všeobecné znalosti a budeme v ní počítat.
KOLIK MAJÍ NOHOU – určete, kolik nohou mají následující druhy zvířat.
křižák obecný
klokan rudý
šváb americký
volavka červená
klíště obecné
ještěrka zelená
mandelinka bramborová
páv korunkatý
sekáč rohatý
čolek horský
veš šatní
pokoutník domácí
(Řešení: 8, 4, 6, 2, 8, 4, 6, 2, 8, 4, 6, 8)
Uložení informace do paměti … zapamatování si … vyžaduje pozornost a soustředění. Ještě byste se měli motivovat a to pozitivně. Je samozřejmé, že to, co nás baví, k čemu máme výrazně kladný vztah, se naučíme mnohem snadněji než něco, co nás nezajímá. Přeji vám pěkné dny, plné zajímavých podnětů. Markéta, certifikovaná trenérka paměti z milevské knihovny
24. ledna 2024
Na rozdíl od pouhých znalostí fakt o světě je epizodická/autobiografická paměť bankou, která definuje, kým vlastně jsme. Vstupovat do této paměti může být něco jako znovu zažít vícesmyslové zážitky. Ucítíme písek pod svýma nohama, slunce pálící do kůže, vánek ve vlasech. Můžeme si vyvolat obrazy příslušného místa, hudby nebo lidí. Jsou to vzpomínky, které pečlivě uchováváme ve svém srdci. Drahocenné vzpomínky nejen na naše dětství jsou ovšem zpochybnitelné a nesmí nás překvapit, že se na podrobnostech důležitých událostí z minula často neshodneme. Vzpomínky se totiž dají různě tvarovat a přetvářet jako kus hlíny. Nesoulad mezi skutečností a tím, co si pamatujeme, není porucha, je to spíše pravidlo než výjimka.
Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ jsou tu. Dnes potrénujeme krátkodobou paměť, které se také říká ……….? V minulém trénování jsem právě zde uvedla tento termín. Pokud jste si zapamatovali, uložili jste si jej do dlouhodobé paměti.
VYMÝŠLENÍ POJMŮ K ZADANÝM PŘÍVLASTKŮM – k přídavným jménům se pokuste najít co nejvíce různých pojmů – podstatných jmen, která se k nim hodí.
Příklad: starý – muž, strom, mládenec apod.
starý
umělý
vysoká
štíhlá
hořká
aktivní
jarní
hluboká
české
rovinatý
plastická
sociální
ledová
červené
sympatický
zralá
vinný
těžká
dřevěný
jídelní
alternativní
játrová
jednoduché
diamantová
U paměťových schopností nezáleží ani tak na věku jako na stupni „trénovanosti“. Pokud budete svou paměť pravidelně něčím zatěžovat, budete na tom lépe, než lidé o generaci mladší. Stačí maličkosti, být pozorní a vnímaví k okolí, nežít ve stereotypech. Za týden jsem tu zase … tak na viděnou. Možná i Vaše trenérka paměti Markéta z milevské knihovny.
17. ledna 2024
Osobní vzpomínky nám pomáhají pochopit naši cestu životem. Klíčové události nebo rozmluvy v našich vzpomínkách pro nás mají ohromný význam a pomáhají nám uspořádat si svůj osobní příběh. Vzpomínky formují základ naší identity a utvářejí naše povědomí o tom, co jsme zažili. Paměť je složitá, některé informace si pamatujeme lépe než jiné. Někdo si výborně pamatuje historická data a má nepřekonatelný problém vybavovat si jména lidí. Někdo to má přesně opačně – má dobrou paměť na jména, ale nepamatuje si letopočty. Jde o sématickou paměť, která zahrnuje významy, pojmy, fakta.
Jsou zde středeční HRÁTKY S PAMĚTÍ a po odbornějším úvodu si dáme cvičení.
Procvičíme si krátkodobou paměť, které se také říká recentní.
Zkusíme si krátkodobě zapamatovat někdy i úplně neznámé letopočty. Není to nic jednoduchého a může vás to odradit. Berte to však jako trénink a trénink je procvičování, aby nám procvičovaná část těla lépe fungovala.
ZAPAMATOVÁNÍ LETOPOČTŮ – pozorně pročítejte po dobu 5 minut následující řádky; pokuste se z nich zapamatovat co nejvíc. Pak horní text nechte být a doplňte vynechaná místa v řádkách v dolní části.
24. leden 1935 – první pivo v plechovce (Richmond – Virginie, USA)
20. únor 1975 – otevření obchodního domu Kotva v Praze
2. březen 1978 – první český kosmonaut Vladimír Remek ve vesmíru
29. květen 1953 – první lidé na Mount Everestu (Edmund Hillary, Tenzing Norgay)
9. červenec 1905 – první erupce italské sopky Vesuv od zániku města Pompeje
16. červenec 1661 – první tištěné peníze (Švédsko)
6. srpen 1890 – první rozsudek smrti na elektrickém křesle (USA, New York)
20. září 1946 – poprvé se konal Mezinárodní filmový festival v Cannes
DOPLŇTE:
24. leden 1935 - ………………………………………………………………….
…………………………….. – otevření obchodního domu Kotva v Praze
…………………………… - první český kosmonaut V. Remek ve vesmíru
29. květen 1953 - ……………………………………………………………….
9. červenec 1905 - ……………………………………………………………..
……………………………………………….. – první tištěné peníze (Švédsko)
6. srpen 1890 - …………………………………………………………………..
20. září 1946 - ……………………………………………………………………
Sématická paměť, která zahrnuje encyklopedické údaje, jak jsme zjistili v úvodu dnešního HRANÍ funguje vedle epizodické paměti, jíž se také říká autobiografická. Je to o nás, je to osobní a všichni na tuto paměť dost spoléháme. Budete překvapeni, že to tak ve skutečnosti není.
Ale o tom až příště … už teď se těším.
Tak za týden na našich stránkách Milevské knihovny… vaše trenérka paměti Markéta
10. ledna 2024
Naše vlastní já … Chceme-li definovat sebe samé, vezmeme v úvahu své pohlaví, národnost, věk, povolání a to, čeho jsme jako dospělí dosáhli, jako je dokončené vzdělání, koupený dům, rodina a děti, popřípadě, že jsme se dožili důchodu. Dál se zřejmě zastavíme u osobnostních rysů – zda jsme optimističtí, nebo naopak pesimističtí, zábavní nebo vážní, sobečtí či obětaví. Můžeme se ještě porovnávat s ostatními přáteli v našem okolí nebo na sociálních sítích, abychom zjistili, zda s nimi držíme krok. Vyzkoušejte a definujte sami sebe.
Vítám vás u dnešního online HRANÍ.
Dnešní úloha procvičuje dlouhodobou paměť a všeobecné znalostí a budeme trochu cestovat.
URČETE ZEMI – podle indicií, uvedených níže určete, o kterou zemi se jedná. Neznáte nějaké indicie … sedněte k PC a vyhledejte. Nové nebo staronové informace jsou pro váš mozek výborným kořením.
- vodka, Adam Malysz, Bolek a Lolek
- dirndl, spolkové země, bratři Grimmové
- hovězí steaky, Maradona, Evita
- fez, dva kontinenty, Pamukkale
- whisky, kostkovaná sukně, jezero Loch Ness
- Ikea, Vasův běh, Bergman
- pljeskavica, Jadran, pršut
- gejzíry, rybolov, Björk
- portské, Madeira, Azory
- klokan, jižní polokoule, tenis
- sangrie, korida, Gaudí
- sárí, Tádž Mahal, Gándhí
- krajky, Vlámové a Valoni, Hercule Poirot
- jízda v levém jízdním pruhu, čaj o páté, jahody se šlehačkou
- lipicáni, Julské alpy, jezero Bled
- čabajka, Rubikova kostka, puszta
- Karpaty, dacie, Dracula
- cukrová třtina, doutníky, Fidel Castro
- reggae, rum, atletika
- kiwi, Maorové, ragby
(Řešení: 1. Polsko, 2. Německo, 3. Argentina, 4. Turecko, 5. Skotsko, 6. Švédsko, 7. Chorvatsko, 8. Island, 9. Portugalsko, 10. Austrálie, 11. Španělsko, 12. Indie, 13. Belgie, 14. Anglie, 15. Slovinsko, 16. Maďarsko, 17. Rumunsko, 18. Kuba, 19. Jamajka, 20. Nový Zéland)
Definovat své vlastní já si můžete vyzkoušet, jak jsem vás nabádala v úvodu. A na závěr jen dodávám, že základ našeho vlastního já takřka nepochybně spočívá v našich osobních vzpomínkách. O osobních vzpomínkách a něčem dalším novém o paměti už za týden zde … u knihovnických HRÁTEK S PAMĚTÍ.
Těším se na vaši návštěvu právě zde.
Markéta, trenérka paměti těch, kteří chtějí trénovat.
3. ledna 2024
Byla jedna malá holka. Ležela v posteli a nemohla usnout, jelikož byla hluboce zamyšlená. Na horním patře palandy tlačila chodidly na bílý strop a přemítala o smyslu života. Kdo jsem? Co jsem zač? Co opravdu existuje? Ta malá holčička nevěděla, že jsou to otázky o základních aspektech toho, co znamená být člověkem. Ta malá holka neměla tušení, že nemůže-li najít odpovědi, je díky tomu v hodně dobré společnosti.
Vítám vás v novém roce s ONLINE Hrátkami s pamětí.
S pamětí si budeme hrát celý rok a budu se snažit kromě cvičení k trénování přidat něco o paměti jako takové, co možná ještě nevíte. A nevím to ani já, tak se těším na společné objevování nového. Snad nám bude společně příjemně.
Cvičení dnes bude o hledání dvojic. Doplňte druhého do známé dvojice, příp. vymyslete další známé dvojice.
Ta malá holčička z úvodu už na palandě nespí a na téma, kdo je, už nedebatuje s medvídkem, ale se svými kolegy – vědci a s dalšími zvídavými lidmi. Ve výpravě do světa paměti od úplného počátku, kdy zkoumáním světa začínáme sami u sebe se vypravíme příště a budeme odkrývat, co to je, co z nás dělá naše vlastní já.
Těším se na vás za týden. Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
20. prosince
Už jsou blízko, už ťukají na dveře a stojí hned za nimi … Vánoce. Čas klidu, míru, setkávání, darování, ale také blázinec, shon a stres. Pojďme si vybrat tu první variantu, protože toho opravdu už moc nestihneme. Pojďme si užít tento čas navzdory okolí a těm, kteří zběsile vyjmenovávají, co ještě nesehnali, neupekli, neuklidili … protože … není to jedno? Jestli nemáte všechny dárky, co takhle darovat čas? Posledním tématem letošního roku a našich paměťových hrátek je
Téma č. 41
Dárky spojují
Začínáme pohybem … zapojujete pohyb do svého života každý den. Pokud se nemůžete vydat na procházku, spojte pohyb s užitečnými pochůzkami – nákupem, cestou na poštu apod. Pohyb je po příjmu potravy jedním z nejdůležitějších faktorů našeho přežití a zdraví. Pohybem rozpohybujete nejen tělo, ale i myšlenky a paměť. Konec roku je ideální čas na vycházky mezi lenošením a návštěvami našich blízkých. Vyjděte ven za každého počasí a těšte se z pohybu na čerstvém vzduchu. Jedna z „věcí“, která je každý den jiná, je počasí. Tak zkontrolujte, zda je toto sdělení pravdivé…
Vyzkoušejte haiku
Haiku je japonský lyrický útvar, většinou s přírodní tématikou. Patří k nejkratším lyrickým formám na světě. Většinou je haiku rozdělen na tři řádky podle počtu slabik: 5-7-5 (celkem 17 slabik). Pro obsah neexistují žádné podmínky, může to být momentka každodenního života, jeho popis nebo něco jiného. Haiku lze také použít jako báseň na pohlednici s gratulací. Zkuste napsat haiku sami – uvidíte, že je to zábavné.
Příklad: Ta stará tůňka!
Co chvíli pod žabičkou
Do ticha žbluňká. (Autor: Bašó, přebásnili M. Novák a J. Vladislav)
Vánoční kvíz převážně nevážně
Mnozí z nás vnímají vánoční svátky jako příležitost k tichému rozjímání, vzpomínání spojená s nostalgií na ty, kteří v našem životě mnoho znamenali, ale už nejsou a nemohou být s námi. Test pro pobavení připomíná některé již pozapomenuté pojmy spojené s vánočními tradicemi, co si pamatujete z dětství nebo z vyprávění našich blízkých?
JMELÍ
a/ Keřík rostoucí v korunách stromů
b/ Velkokvětá orchidej
c/ Tříslovina obsažená v dřevinách
POLAZ
a/ Platidlo v Tichomoří (většinou drobné mušličky)
b/ Opojný polský vánoční nápoj
c/ Vánoční závěsná dekorace
VRKOČ
a/ Slaný sýrový pletenec, jinak zvaný korbáčik
b/ Věnec z kynutého těsta se zapíchanými dobrotami
c/ Světlomilná ovíjivá rostlina
PURPURA
a/ Směs drcených vonných pryskyřic
b/ Zánětlivé bércové onemocnění
c/ Červené barvivo používané k barvení vlasů
ADVENT
a/ Náboženské učení starých Inků
b/ Plošná míra
c/ Období 4 týdnů před Štědrým dnem
MUZIKA
a/ Štědrovečerní ovocná pochoutka
b/ Zlatý přívěsek, většinou rolnička nebo zvoneček
c/ Rumunský lidový tanec
KADIDLO
a/ Účinný prostředek k léčení zácpy
b/ Malý dřevěný nočník
c/ Voňavá pryskyřice k provonění kostelů
RORÁTY
a/ Falešné zuby upírů
b/ Jitřní bohoslužby
c/ Tažní ptáci podobní vlaštovce
ŠTĚDROVKA, CALTA, PLETENICE
a/ Filcová bota s nápletem (valaška)
b/ Nakažlivá nemoc prasat
c/ Sladká vánočka
ZLATÉ PRASÁTKO
a/ Štědrovečerní vidina
b/ Píseň Elvise Presleyho
c/ Pohádková postavička z pohádky O třech prasátkách
ČERNÝ KUBA
a/ Černý korzár z Karibiku (původem z Kuby)
b/ Štědrovečerní jídlo
c/ Kominík chodící před Vánocemi vymetat komíny
KOLEDA
a/ Dědičné onemocnění kolenních kloubů, propukající hlavně o Vánocích
b/ Kukla nočního motýla
c/ Vánoční píseň
BARBORKY
a/ Středověké čarodějnice používající k bití dětí větévky třešní a zlatice
b/ Sladké vánoční pečivo ze sušených třešní
c/ Větvičky třešní či zlatice trhané na svatou Barboru
(Řešení: jmelí a/, polaz c/, vrkoč b/, purpura a/, advent c/, muzika a/, kadidlo c/, roráty b/, štědrovka c/, zlaté prasátko a/, černý kuba b/, koleda c/, barborky c/)
Darujte čas … co může být hezčího, než darovat čas? A to čas, který vědomě strávíte s příjemcem. Může to být společný výlet, pozvánka na jídlo, které jste sami uvařili, společné hlasité čtení… Přizpůsobte časový dárek potřebám osoby, kterou chcete obdarovat. A až někoho takto obdarujete, vzpomeňte si na sebe.
Krásný vánoční a novoroční čas ve zdraví vám všem přeje Markéta, trenérka paměti milevské knihovny. Na viděnou v roce 2024.
13. prosince
Časy, kdy pouze teenageři a mladí dospělí neustále viseli na mobilním telefonu, jsou dávno pryč. Starší generace je v tomto ohledu rychle dohnala. Platí tedy i pro nás letitější: je třeba se čas od času digitálně detoxikovat! Jediné, co musíte udělat, je vypnout zvukový a vibrační alarm telefonu. Mějte ale pro jistotu mobilní telefon u sebe. Zdržet se neustálého pohledu na displej může být často velmi osvěžující. Svět se točí dál, a to i bez zpráv z WhatsAppu a sociálních sítí.
Téma č. 40
Telefon – „Zavoláme si…“
Začínáme pohybem … začněte den fyzickým cvičením. Budete potřebovat 10 kartiček s číslicemi od 0 do 9.
- Posaďte se ke stolu a vyložte kartičky s čísly na stůl ve tvaru velkého otočného ciferníku na starém telefonu (počínaje 1 vpravo nahoře, dál proti směru hodinových ručiček až po 9 a 0 vpravo dole). Dejte kartičky dostatečně daleko od sebe, abyste se museli natáhnout, když se budete chtít dostat ke všem. „Vytáčejte“ nyní různá čísla tak, že se odpovídajících číslic dotknete. Zvolte taková čísla, která znáte zpaměti, případně si potrénujte čísla vašich blízkých tak, že si je nejdříve vypíšete z vašeho telefonního seznamu. Volejte nejprve pravou, pak levou rukou.
- Varianta – položte kartičky na zem a nyní se čísel dotýkejte špičkou pravé a poté levé nohy.
Tato cvičení procvičují pohyblivost rukou a nohou a také zpracování informací.
Očíslovaná písmena.
Pokuste se nahradit číslice písmeny a rozluštit tak uvedený citát. Některá písmena máte již v tabulce předvyplněna.
A | B | C | D | E | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | Y | Z |
12 | 13 | 18 | 6 | 4 | 3 | 7 | 8 | 10 |
10-1-4 9-1-4-7 4-14-2 9-18 16-8-7-16-18-2 4
12-18-21-14, 15-14-11 4 7-8-1-2-6, 19-18-20
4-18 20-10-7-19-7-15-1-2-6 16-15-18-8-18, 10-1-4
9-18 13-11-7-15-18-4 16-8-7-16-18-2 4
5-15-7-9-6-3-14, 9-1-4 19-8-1-15-6
1-8-6-20-10-7-10-18-11-18-20, 4
3-17-20-11-18-2-6 1 9-18-5-2-1-2-6.
3-1-8-13-14-20 10-14-11-11-6-14-20
13-6-13-18-8-7
(Řešení: Tak jako kůň je zrozen k běhu, vůl k orání, pes ke stopování zvěře, tak je člověk zrozen k dvojímu, jak praví Aristoteles, k myšlení a jednání. Marcus Tullius Cicero)
Během tohoto týdne si jednoduše dejte předsevzetí, že nebudete určitý čas věnovat pozornost mobilnímu telefonu – buď v jeden den, nebo ve stanovených hodinách každý den – podle svých potřeb. A nezapomeňte si uvědomit, zda a jak toto abstinenční chování změnilo váš každodenní život. No a když budete mít telefonní půst, vzpomínejte … komu jste chtěli zavolat a stále to nevychází? Po „půstu“ to můžete napravit. A užívejte si předvánoční čas … měl by být klidný.
Za týden naposledy v tomto roce se na vás budu těšit.
Markéta, vaše trenérka paměti
6. prosince
V běžný všední den si večer projděte v mysli kousek po kousku celý den. Měli jste dost času na přestávku? Aktivita je důležitá, ale poměr mezi aktivitou a odpočinkem by měl být vyvážený. To znamená, že byste měli občas na chvíli přestat s tím, co právě děláte, a udělat si přestávku. Někdy stačí pár vteřin, aby si člověk uvědomil, co všechno na něj působí. Pečujte o sebe a začleňte do svého dne takové chvíle několikrát, pomůže vám to zpomalit každodenní tempo.
Téma č. 39
Přestávka – přerušení činnosti k obnovení sil
Začínáme pohybem … začněte den fyzickým cvičením.
- Choďte na místě – s hudbou je to větší zábava! Při chůzi na místě se chvíli pohybujte tak rychle, až se zadýcháte. Poté si udělejte krátkou přestávku a pak začněte další kolo. Postupně fázi chůze prodlužujte. Jak dlouho vytrváte?
- Venku jděte jednu minutu nejrychleji, jak dokážete. Pak si udělejte přestávku, až se vám zklidní dech. Pak následuje další minuta rychlé chůze. Několikrát opakujte.
- Vyberte si na procházku známou trasu a vydejte se na ni. Dělejte si přestávky. Zdržte se chvíli na místě, které se vám líbí a prohlédněte si okolí. Objevíte něco, čeho jste si nikdy nevšimli?
Tato cvičení zvyšují výdrž, podporují prokrvení a zlepšují rychlost zpracování informací. Také cvičíte vizuální vnímání a pozornost.
Slovní zásoba na každý den
- Popřemýšlejte: Kde se v každodenním životě vyskytují malé povinné přestávky? Například na červenou …
- Vraťte se na chvíli zpátky do dětství. Co jste tenkrát mívali nejraději k svačině?
- Která slova vás napadají, když se řekne „přestávka“?
- Víte, které přístroje ve vaší domácnosti mají tlačítko „PAUSE“?
- Jak trávíte přestávku v divadle nebo na fotbale?
- Uvažujte, jak se dá využít přestávka, která vznikne vložením reklamy do televizního pořadu.
- Jaké další výrazy vás napadají namísto slova „přestávka“?
Tato cvičení procvičují slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Regionální literatura
Přiřaďte k sobě spisovatele a region, který je typicky v jeho díle popisován.
- Josef Škvorecký A. Chodsko
- Karel Klostermann B. Českomoravská vysočina
- Karolína Světlá C. Malá Strana
- Alois Jirásek D. Šumava
- Adalbert Štifter E. Náchodsko
- Jindřich Šimon Baar F. Podještědí
- Jan Neruda G. Hronovsko
- Teréza Nováková H. Podkrkonoší
- Josef Štefan Kubín I. Beskydy
- Jarmila Glazarová J. Lipensko (1E, 2D, 3F, 4G, 5J, 6A, 7C, 8B, 9H, 10I)
Právě nastává adventní čas. Čas zastavení a rozjímání. Adventní doba je také časem, který zhruba odpovídá době, kterou potřebují tradiční medové perníčky ke změknutí. Jejich pečení má v českých zemích tradici pravděpodobně od 12. století. V této době se připravuje také vánoční cukroví, které je významné pro rodinný život, umožňuje rodině strávit čas spolu v pohodlí a klidu domova, navozuje příjemnou atmosféru díky aromatickým kořením a dodává domovu nádech blížících se Vánoc.
A v tom předvánočním shonu si dejte přestávku a pusťte si třeba koledy.
Za chvíli zase zde, těším se na vás.
Markéta, knihovnická trenérka paměti
29. listopadu 2023
Tolik vychvalovaná každodenní sklenka červeného vína pro zdraví je mýtus … bohužel, přesto se tento mýtus stále drží v našich myslích. Pravidelná konzumace alkoholu je ve skutečnosti dlouhodobě spojena s tkáňovou atrofií části mozku, která je důležitá pro ukládání nových informací do paměti. Studie prokázaly, že ani mírná konzumace alkoholu nepředstavuje žádný přínos pro kognitivní schopnosti a nemá žádné ochranné funkce pro mozek, tedy není lepší než abstinence.
Téma č. 38
Víno – příroda v lahvích
Začínáme pohybem … začněte den fyzickým cvičením. Dnes budete potřebovat jednu korkovou zátku.
- Rolujte zátkou mezi dlaněmi nahoru ke špičkám prstů a dolů ke spodnímu okraji dlaně.
- Rolujte zátkou po stole tam a zpět, použijte střídavě pravou a levou ruku.
- Postavte zátku na stůl. Nyní nad ní postupně zvedejte prsty jedné ruky, aniž byste jí převrhli. Cvičte střídavě oběma rukama.
- Přehazujte si zátku na malou vzdálenost z jedné ruky do druhé – zkuste se při tom nedívat. Zkuste to také při pomalé chůzi.
Tato cvičení trénují pohyblivost, obratnost, schopnost vědomého vedení pohybů, koordinaci očí a rukou povzbuzují prokrvení mozku.
Staré a cizí objemové míry
Staré a cizí jednotky objemu, uvedené vlevo, přiřaďte k odpovídajícím číselným hodnotám.
- žejdlík A. 56,59 litru
- máz B. 1,415 litru
- vědro C. 158,9 litru
- měřice D. 0,354 litru
- pinta E. 4,546 litru
- galon F. 61,487 litru
- barel G. 0,473 litru
(1D, 2B, 3A, 4F, 5G, 6E, 7C)
Meditace s rozinkami
Budete potřebovat 2 rozinky, tužku a papír. Najděte si klidné místo. Zavřete oči, zhluboka dýchejte a vezměte si do ruky první rozinku. Soustřeďte se zcela na své pocity. Jaký je povrch rozinky? Promněte ji mezi prsty. Jaká je její konzistence – měkká, tvrdá…? Co dalšího vnímáte? Poté se zaměřte na vůni rozinky, důkladně vnímejte rozinkové aroma. Jaké vzpomínky máte s touto vůní spojené? Teprve poté, co jste důkladně prozkoumali vůni rozinky, otevřete oči a pozorujte rozinku jako zvědavé dítě, které ji vidí poprvé v životě. Prohlédněte si její barvu, povrch a tak dále. Může rozinka vydávat i nějaké zvuky? Vezměte nakonec rozinku mezi rty, prozkoumejte ji jazykem, přeneste ji na patro, kousněte do ní, vychutnejte ji…
Úplně nakonec sepište všechny své smyslové vjemy. Jaká je rozinka? Najděte pro ni přídavná jména – přívlastky – a poznamenejte si všechny výrazy.
Tu druhou rozinku můžete sníst – jen tak, ale pozorně, jako kdyby to byla nejchutnější věc na světě.
Úvodní věty o víně vás, milovníky vína, určitě moc nepotěšily …, ale nezoufejte. Jiné studie vědecky dokazují, že pití vína má stimulující účinek na mozek. Nejde však o obsah alkoholu v hroznové šťávě, ale o proces její ochutnávky. Jde o víno v ústech, jazykové svaly, chuťové pohárky a propojení s emocemi. Tento proces může stimulovat mozek víc než poslech hudby nebo řešení matematického problému. Buďte tedy při pití vína stejně pozorní jako při rozinkové meditaci.
Na zdraví a za týden na viděnou. Vaše trenérka stimulace mozku Markéta
22. listopadu 2023
V Japonsku patří návštěvy lesa dobrému životnímu stylu. Pobyt v lese působí podobně jako aromaterapie a podporuje zdraví. U nás určitě také patří les k cíli mnoha našich vycházek do přírody. Stromy uvolňují éterické oleje, které posilují imunitní systém. Tato „lesní lázeň“ přináší uvolnění, odbourávání stresových hormonů a posilujete vitalitu.
Téma č. 37
Les – oáza klidu
Začínáme pohybem … začněte den fyzickým cvičením. Dnes začínáme pohybem v lese. Najděte si přehledný, schůdný kousek lesa, alej, hájek v parku.
- Doběhněte nebo dojděte během minuty k co možná nejvíce různým stromům a krátce se jich dotkněte. Zkuste odhadnout jednu minutu, aniž se podíváte na hodinky. Spolehněte se na časový odhad. Takto procvičíte výdrž, rychlost pohybu a vnímání času.
- Zkuste dělat kliky na stromech. Vyberte strom s obzvláště silným kmenem. Postavte se na délku paže od něj, chodidla od sebe na šířku boků a kolena mírně pokrčená. Nyní položte dlaně na kmen konečky prstů nahoru, na šířku ramen. Poté paže ohněte, až se hlavou dotknete kmene stromu. Trup se přitom vychýlí dopředu, paty se lehce nadzvednou, záda zůstanou rovná a hlava je v prodloužení páteře. Pak se od stromu opět odtlačte až po natažení paží. Cvičení několikrát opakujte. Toto cvičení posiluje paže a svaly hrudníku.
- Nezapomínejte na chůzi, náš základní pohyb. Procházka do lesa bude dnes ta správná volba...
Jak popsat vůni. Les oplývá mnoha vůněmi.
Les oplývá mnoha vůněmi – v každém ročním období jinými. Zastavte se při procházce lesem na různých místech a hledejte odpovídající výrazy pro vůně, které ucítíte.
Takto si procvičíte čichové vnímání a slovní zásobu.
Sbírka listů
Choďte po lese a pozorně hledejte listy. Nasbírejte co nejvíc různých listů. Pozorujte a popište rozdílné tvary a povrchy. Představte si, že byste nasbírané listy měli popsat lidem, kteří je nemohou vidět ani se jich dotknout. Takto si procvičíte virtuální vnímání a slovní vyjadřování.
Slovní zásoba na každý den
- Které druhy stromů z lesa znáte?
- Jmenujte rostliny, které rostou v lese při zemi … kapradiny apod.
- Jaká zvířata žijí v lese?
- Našpicujte uši: jaké zvuky lze v lese uslyšet? (šustot, …)
- Vyjmenujte vše, co v lese leží na zemi … např. jehličí apod.
- Představte si les jako pracoviště. Která povolání tam mají co dělat?
- V lese rostou houby – jedlé a nejedlé. Vyjmenujte co nejvíce druhů hub.
Tato cvičení procvičují slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Ponořte se do zeleně, zhluboka se nadechněte, opřete se o strom, pohlaďte kůru a listy, prohlížejte si kořeny, pozorujte hru světla v korunách stromů, relaxujte – užívejte si lesní lázeň.
Naše online HRÁTKY jsou lehkým procvičení těla i ducha. Pokud chcete paměť procvičit intenzivněji, přijďte ve středu od 17. 00 hodin na naší filiálku do domu kultury. Cvičení poskládaná tak, aby paměť a mozek zabíral z různých úhlů vám připravím na míru. Vstup si nemusíte nikterak rezervovat, sebou potřebujete jen brýle na čtení a psaní. Poplatek za hodinu je 50,- Kč a zahrnuje přípravu a tisk cvičení s tím, že si vše odnesete domů a můžete dodělat i v klidu domova. Neostýchejte se, netrénujeme na čas ani na výkon na jedničku, udělejte něco jenom pro sebe.
Při online HRÁTKÁCH nebo ve středu na pobočce… na viděnou. Trenérka paměti Markéta.
15. listopadu 2023
„Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí.“ Tato lidová moudrost se traduje nejen u nás a platila už v antice. U nás je jablko nejoblíbenějším ovocem, průměrný Čech sní ročně až 22 kg jablek za rok. Jedno středně velké jablko váží asi 125 gramů a má jen 65 kcal. Obsahuje asi 85% vody, zahání žízeň a hlad. A protože má málo kalorií, téměř žádný tuk, navíc mnoho hodnotných vitamínů a minerálů, je ideální každodenní svačinou.
Téma č. 36
Jablko – křupavé chytré občerstvení
Začínáme pohybem … začněte den fyzickým cvičením. Budete potřebovat 1 tenisový míček (náhradou může být zmačkaný papír vytvarovaný do pevné koule).
- Rolujte míček mezi dlaněmi doprava a doleva, střídejte a opakujte. Procvičujete obratnost a prokrvujete si mozek.
- Trénujte hod na cíl. Postavte se do malé vzdálenosti od nějaké nádoby, například koše, lepenkové krabice nebo nákupního košíku. Ze své pozice se trefujte míčkem do nádoby. Pokud se vám to daří, zvětšujte postupně vzdálenost. Zlepšujete si koordinací očí a rukou a kontrolu pohybu.
- Házejte si s míčkem z malé vzdálenosti z jedné ruky do druhé. Kolik hodů zvládnete, aniž vám míček spadne? Po chvíli pomalu vzdálenost zvětšujte. Cvičení můžete provádět vsedě, vestoje nebo během pohybu. Tímto cvičením se mozek připravuje na následující trénink mozku, zlepšuje koordinaci očí a rukou a zvyšuje bdělost.
- Nezapomínejte na chůzi, náš základní pohyb. Dělejte si krátké i delší procházky několikrát denně.
Jablečný recept pro hlavu. Zalistujte v časopisech nebo kuchařkách a vyhledejte recept s jablky. A takto si procvičíte pracovní paměť:
- Spočítejte slovesa v receptu (např. oloupejte, nakrájejte apod.).
- Zapamatujte si množství ingrediencí pro tento recept.
- Napište všechny ingredience z receptu jednotlivě na malé kartičky. Několik vteřin si je prohlížejte, odložte je nápisem dolů a pak je zkuste zpaměti vyjmenovat – v pořadí, v jakém jste je opisovali. Začněte se třemi ingrediencemi a pomalu zvyšujte jejich počet.
Slovní zásoba na každý den
- Na jaké odrůdy jablek si vzpomenete? Pokud nevíte, zajděte v rámci pohybu a chůze do většího obchodu a inspirujte se názvy odrůd. Doma si je pak zkuste vybavit a zapsat. Při další návštěvě proveďte kontrolu.
- Popřemýšlejte, do kterých jídel se jablka používají?
- Jmenujte slova, v nichž jsou použita v libovolném pořadí písmena J, A, B, L, K, O.
- Jaké části jablek a jabloní znáte?
- Kde všude můžete najít jablka?
Tyto úlohy procvičují slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Pozorné pochutnání
Zakousněte se pozorně do jablka. Zavřete přitom oči a zcela se soustřeďte na jeho chuť. Chutná jablko zprvu sladce, nebo spíš kysele? Jaká je konzistence – pevná nebo měkká? Jaký pocit vyvolává na jazyku? Je šťavnaté?
Na závěr k zamyšlení a diskuzi…
„I kdybych věděl, že se zítra rozpadne na kusy,
stejně bych svoji jabloň zasadil.“
MARTIN LUTHER, 1483-1546
Potichu se vytrácím a těším se napříště. Vaše trenérka paměti Markéta.
8. listopadu 2023
Potřebujete si odpočinout od práce a relaxovat? Knížka je vhodným prostředkem, jak toho docílit. Četba je doporučována i těm, kteří obtížněji usínají. Pár řádku před spaním dokonale zklidní mysl a vyčistí hlavu. Čtení má dokonce pozitivní dopad na mezilidské vztahy ... prý jsou aktivní čtenáři mnohem empatičtější. Čím více budete číst, tím více budete vědět. Dobrá kniha vám otevírá celý svět. Čtení je také nejlepším možným způsobem, jak trénovat mozek a udržet ho v kondici až do pokročilého věku. Číst je důležité už jenom proto, že k němu motivujete i svoje potomky.
Téma č. 35
Knihy – cesty do říše fantazie
Začínáme pohybem … začněte den fyzickým cvičením. Dnes budete potřebovat 27 malých cedulek s písmeny abecedy (bez háčků a čárek). Takže si vytvořte cedulky a mějte z toho radost … tvoření je také trénování naší hlavy.
- Rozložte si cedulky na podlahu jedné místnosti s velkými rozestupy. Procházejte kolem písmen a hledejte písmena postupně podle abecedy.
- Nechte písmena rozložená a spontánně vymyslete slovo. Nyní ho díky písmenům na podlaze „napište“. Jak? Ťukněte u příslušného písmene nohou, rukou … jak se chcete hýbat … a hledejte další
- Nezapomínejte na chůzi, náš základní pohyb. Hledejte si příležitosti někam jít.
Anagram
Vytvořte ze slova BIBLIOTÉKA nová slova! Nemusíte použít všechna písmena, nesmíte ale žádné nové písmeno přidat. Sepište si seznam těchto slov, který můžete celý den doplňovat. Kolik nových slov najdete?
Knižní tituly
Jak by na vás působilo štěně, o kterém píše Karel Čapek, kdyby se jmenovalo Fridolína? Že vám to jméno k chlupatému klubíčku nesedí? Dopište k jednotlivým titulům správná křestní jména. Znalci knih mohou přidat jméno autora. Řešení, které nevíte, hledejte u nás v knihovně…
- Pučálkovic …………
- Dopisy ………….
- Divá ………….
- ………….. Lescaut
- ………….. čili život štěněte.
- ………….. Karenina
- ………….. Twist
- ………….. v říši divů
- ………….. a Lucie
- …………... volba
- Modlitba pro ………………. Horovitzovou
- Ďábel a slečna ……………..
- Křest svatého ……………..
- Mistr a …………………
- ……………… z bergeracu
- ……………… a Mahulena
- Vražda ……………… Ackroyda
- Romeo a ……………..
- Obraz ……………… Graye
Na chvíli všechno odložte a soustřeďte svůj pohled a své myšlenky jen na své ruce ... co vaše ruce už v životě dokázaly? Psaly dopisy, hnětly těsto, poskytovaly útěchu jiným lidem, hrály na hudební nástroj nebo listovaly v knihách? Přeji vám klidné podzimní dny, ať už máte své ruce v činnosti nebo jen tak v klíně… obojí moc potřebujeme. Za týden na viděnou u online trénování paměti s knihovnickými HRÁTKAMI a Markétou.
1. listopadu 2023
Prohlížení výloh vyvolává u nás, lidí, různé reakce. Zatímco srdce některých z nás rychleji rozbuší výloha cukrárny, jiným z nás rozproudí krev zahradní traktůrek ve výkladní skříni zahradních potřeb. V dnešním hraní bude řeč o vědomé spotřebě a spotřebitelském chování…
Téma č. 34
Prohlížení výloh
Začínáme pohybem
Tento týden se zaměřujeme na prevenci periferního onemocnění cév - intermitentní klaudikace. Je to křečovitá bolest v dolních končetinách (např. v lýtku), která se objevuje při chůzi a v klidu ustupuje.
Cvičení je nezbytnou součástí prevence a terapie tohoto onemocnění. V první řadě jde o důsledný trénink chůze a tomu se budeme věnovat.
- Pětkrát týdně choďte 30 minut. Trasu a tempo zvolte, tak, abyste se unavili, ale ne zcela vyčerpali. Při každém kroku vědomě prošlápněte celé chodidlo.
- Pokud nemáte příležitost jít ven, můžete si doma pustit nějakou svižnou hudbu a obcházet byt. Nebo se chyťte židle nebo křesla kvůli stabilitě a jděte na místě. Hudba je důležitý doprovod a slouží jako motivace, abyste vydrželi. Jestli to bude rock nebo pochod je úplně na vás.
- Choďte do schodů, co možná nejčastěji. Využijte i domácí schody v domě jako trenažér
Tato cvičení jsou prevencí, dejte jim podobu přirozených denních pohybů a mějte z nich radost. Chůze je náš základní pohyb.
Rýmování u výlohy
Až půjdete nakoupit, nebo se jen tak procházet kolem obchodů, zastavte se před nějakou výlohou podle své volby, nezáleží na tom, jakého druhu. Prohlédněte si zboží ve výloze a hledejte ke každému artiklu rým (např. u pekařství – rohlík – poník apod.).
Toto cvičení podporuje pracovní paměť a slovní zásobu.
Slovní zásoba na každý den
- Popřemýšlejte: Výloha kterého obchodu vás nejvíce zaujme? (s oblečením, …)
- Vyjmenujte, co je ve výloze, u které jste se zastavili?
- Čím je vyzdobena výloha lékárny?
- Prohlédněte si výlohu cestovní kanceláře. Co je tam k vidění?
- Aranžér – víte, kdo je to?
- Co patří k výbavě aranžéra, který má na starost výlohy obchodů?
- Buďte kreativní: přemýšlejte, čím zajímavým a odpovídajícím byste vyzdobili výlohu obchodu s nápoji.
Těmito úlohami procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Počítání
Pokud si vyhlédneme něco ve výloze a pak si to chceme koupit, musíme na to mít. Zapomeňme na platbu kartou a pojďme si přepočítat hotovost. Co mají společného jednotlivé řádky plné číselných příkladů?
- 15+35 17+33 59-9 12+38 76-26
- 12+18 10+20 11+19 47-17 61-31
- 50-24 13+13 46-20 12+14 7+19
- 22+18 21+19 39+1 58-18 63-23
- 27+50 37+40 85-8 93-16 24+53
Vyhledejte cíleně výkladní skříň, v níž jsou věci, které vás zajímají. Podívejte se na vystavené zboží sledujte, co ve vás vyvolávají. Sbíhají se vám sliny při pohledu na dort? Sáhnete hned po peněžence? Jaké fyzické reakce cítíte? Jaké myšlenky se vám honí hlavou? Proč jste se rozhodli buď pokračovat v cestě, nebo si pečivo koupit a sníst ho? Jak vnímáte své rozhodnutí poté? Jste s ním spokojeni?
Pokládejte si tyto a podobné otázky opakovaně, abyste porozuměli svému chování a svému já.
Otázky a odpovědi jsou velkým přínosem pro naše duševní zdraví a trénujete mozek, věřte, že hodně.
Krásné dny mezi výlohami a kupte si něco hezkého. Markéta z Vaší knihovny.
25. října 2023
Oteklé, bolavé prsty a ruce mají nezřídka jako příčinu zánětlivé onemocnění kloubů. Odborníci na výživu doporučují protizánětlivou stravu, podobnou středomořské kuchyni … mnoho ovoce a zeleniny, více ryb, rostlinný tuk a méně masa a uzenin. Kromě toho se doporučuje udržovat normální tělesnou hmotnost a pohyb … sporty, které šetří klouby (chůze, jízda na kole, plavání)
Téma č. 33
Ruce – cítí, uchopují, tvoří
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením …
Gymnastika pro ruce a prsty
- Sedněte si ke stolu a ruce položte na stůl. Posunujte ruce po ploše stolu dopředu jen s pohybem prstů, kam až to půjde; až dojdete na nejzazší mez, posunujte ruce zpět až na kraj stolu. Cvičení několikrát opakujte.
- Pozice je stejná jako u předchozího cvičení … sedíte u stolu a ruce máte položené na stole. Posunujte ruce po ploše do stran jen s pohybem prstů, kam až to půjde doprava, pak doleva. Cvičení několikrát opakujte.
- Sevřete ruce v pěst a pak pěsti otevřete a prsty natáhněte. Cvičení několikrát opakujte.
- Držte ruce před sebou. Nyní roztáhněte prsty jedné ruky široko od sebe a znovu je spojte – jako kdybyste otevírali vějíř a poté ho zavřeli. Cvičení dělejte střídavě jednou a druhou rukou a několikrát opakujte.
Po těchto cvičeních vždy dobře protřepte ruce, abyste uvolnili svaly. Tato cvičení zlepšují pohyblivost rukou, jemnou motoriku a koordinaci.
Zrcadlově obrácené kreslení
Vezměte si dvě tužky a blok nebo list papíru. Nyní nakreslete každou rukou paralelně stejný motiv – jakýkoliv tvar, květinu, zvíře … co vás právě napadne. Čím se ty dva hotové umělecké kousky liší?
Slovní zásoba na každý den
- Co všechno může být „ruční“? Například ruční mixér apod.
- Za jakým účelem – kromě tepla – se ještě mohou používat rukavice?
- Jaká znáte pořekadla či přísloví na téma ruka nebo ruce?
- Vypočítejte, co všechno můžete rukama dělat.
- Ve kterých povoláních pracují lidé převážně rukama?
- Vyjmenujte, čím vším lze ruce zdobit a čím o ně pečovat?
- Jmenujte situace, v nichž je člověk se zlomeným palcem bezmocný.
Kuchyňská linka
Při používání kuchyňské linky ať už při vaření nebo jiné činnosti se bez rukou těžko obejdete. V následujícím cvičení si budete představovat, kam budou ruce směřovat, aby našly, co potřebují. Nyní si pozorně prohlédněte tabulky, které právě takovou kuchyňskou linku představují … tedy její horní a dolní část. Po minutě se přestaňte dívat a pište … co jste si zapamatovali?
Mějte příjemné dny a využijte podzimní přírodu k výzdobě svého příbytku či místa, kde trávíte hodně času. Při každém pohledu na váš „kreativní kousek“ si vybavíte, jak je venku krásně. MK TP z MěK Mil.
18. října 2023
Člověk je v zásadě „vodní zvíře“, protože jeho tělo asi ze dvou třetin tvoří voda. Denní spotřeba vody pro lidské tělo je asi 2,5 litru, tedy kolem 4 procent tělesné hmotnosti. Dostatečná hydratace zabraňuje vysychání tkání a zpomalení metabolismu. Pocit žízně s věkem ustupuje a z nedostatku tekutin může dojít k poruchám paměti. Dnešní hraní bude o vodě a hned v úvodu je dobré si položit otázku … pijete dost?
Téma č. 32
Voda – elixír života
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … dnes budete potřebovat 2 malé plné lahve s vodou (0,5 l), pokud možno s užší částí (držadlem) pro lepší uchopení; alternativně můžete použít činky.
- Postavte se, uchopte do rukou lahve za užší část – držadla a nechte paže volně viset podél těla. Nyní ohněte jedno předloktí a dejte si lahev s vodou k rameni, pak pomalu spusťte paži zpět dolů. Cvičení proveďte i druhou rukou a střídavě několikrát opakujte.
- Proveďte stejné cvičení, ale obě předloktí ohýbejte současně.
- Postavte se a položte obě lahve s vodou před sebe. Poté kružte pravou nohou kolem lahve vpravo, pak levou nohou kolem lahve vlevo. Cvičte v obou směrech – dovnitř a ven. Proveďte několik opakování.
Toto cvičení procvičuje sílu rukou a nohou, podporuje rovnováhu a hbitost.
Jazykolam
Jazykolamy jsou věty, které lze bezchybně vyslovit jen s obzvláštní pozorností a při rychlém opakování vyžadují velkou míru soustředění. Vyzkoušejte si to občas s touto větou:
„V hlavní roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus a na klavír hrála Klára Králová.“
Jezera
Sbalit se a odjet na víkend jezeru dnes není žádná věda. Černé jezero máme takřka za rohem, ale kdybyste chtěli například k jezeru Mondsee, věděli byste, jak daleká cesta vás čeká? Spojte, který stát se pyšní níže vypsanými jezery. Cvičení není jednoduché, podívejte se na jezera na netu, více vám utkví v paměti.
- Bajkal a) Chile
- Velké Medvědí jezero b) Tibet
- Urmijské jezero c) Kyrgyzstán
- Velké Solné jezero d) Slovinsko
- Kukunor e) ukrajina
- Saimaa f) Německo
- Eyreovo jezero g) Uganda
- Máchovo jezero h) Keňa
- Laguna Colorada ch) Rusko
- Chungará i) Utah
- Namco j) Bolívie
- Plitvická jezera k) Rakousko
- Sonkol l) Kanada
- Nakuru m) Jižní Austrálie
- Bledské jezero n) Írán
- Mondsee o) Česká republika
- Wakatipu p) Chorvatsko
- Bunyonyi q) Čína
- Königsee r) Nový Zéland
- Siněvir s) Finsko
(Řešení: 1-ch, 2-l, 3-n, 4-i, 5-q, 6-s, 7-m, 8-o, 9-j, 10-a, 11-b, 12-p, 13-c, 14-h, 15-d, 16-k, 17-r, 18-g, 19-f, 20-e)
Pokud se vám stává, že často zapomínáte pít, mějte ráno připravené denní množství tekutiny, nejlépe na viditelném místě, a během celého dne toto množství vypijte. A dělejte si hezké chvilky každý den … s ochlazením venku se zahřívejte uvnitř. Teplý čaj, teplé ponožky a kniha … po procházce podzimní přírodou … co vy na to? Příště na viděnou - vaše trenérka paměti Markéta.
11. října 2023
Vnímavost je zvláštní forma pozornosti. Vyzkoušejte vnímat přítomný okamžik … Okamžik je definován jako určitý bod v čase (např. historický okamžik) nebo velmi krátká chvilka (např. nestřežený okamžik). Vědomé prožívání okamžiku tak, abyste ho mohli naplno prožít, je dobré trénovat. V současném světě to není nic snadného, protože je hektický a uspěchaný.
Téma č. 31
Soustředění – trénink pro větší pozornost
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením …
Cvičení prstů „Zajíc a lovec“
Prsty budou představovat dvě postavy („zajíce“ a „lovce“) a budete střídat levou a pravou ruku.
Nejdříve nacvičíme jednotlivé postavy-
– pro zajíce zvedněte ukazováček a prostředníček pravé ruky (jako symbol vítězství), to jsou zajícovy uši. Ostatní prsty jsou v dlani.
– pro lovce zformujte palec a ukazováček levé ruky jako pistoli, ostatní prsty jsou v dlani.
Lovec (levá ruka) míří na zajíce (pravá ruka). Pak vyměňte pozice … z pravé je lovec a pistole, z levé je zajíc a jeho uši.
Toto cvičení připravuje mozek na následující trénink mysli, zlepšuje koordinací očí a rukou a probouzí k bdělosti. Vyžaduje velkou míru koncentrace, abyste použili ty správné prsty!
Soustředění se jmény
Vezměte papír a zkuste psaným písmem napsat co nejvíce
- ženských jmen na dvě slabiky
- ženských jmen na tři slabiky
- ženských jmen na čtyři slabiky
a pokračujte v psaní a tiskacím písmem zkuste napsat co nejvíce
- mužských jmen na dvě slabiky
- mužských jmen na tři slabiky
- mužských jmen na čtyři slabiky.
Radujte se z maličkostí, které život přináší.
Během procházky pozorujte barvy podzimu, jak voní podzimní listí?
Udělejte si čas a každý den chvilku vnímejte něco právě tady a teď.
Při pravidelných procházkách a soustředění se na okolí zjistíte, že venku není nikdy každý den stejný.
Přeji vám klidný a soustředěný čas … vaše trenérka paměti Markéta.
4. října 2023
Při vybarvování mandal se lze nádherně uvolnit. Má dokonalý tvar a její název znamená „prsten“ nebo „kruh“. Během chvil, kdy se tímto dokonalým tvarem zabýváte, můžete lépe vnímat sami sebe a během chvíle se zbavit rušivých myšlenek. Dnešní hraní bude celé kulaté…
Téma č. 30
Bez rohů a hran – kulaté věci
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … Budete potřebovat 1 papírový talíř a hudbu (rádio, CD, PC).
- Zapněte přístroj a vyberte pomalou hudbu. Uchopte papírový talíř oběma rukama a držte ho svisle. A nyní s ním v rytmu tance pohybujte všemi možnými směry od sebe a k sobě, tedy střídavě napínejte a pokrčujte paže.
- Uchopte talíř jednou rukou a položte si ho na dlaň jako tác. Choďte pomalu po místnosti, aby vám „tác“ nespadl.
- Použijte talíř jako vějíř. Ovívejte se nejprve pravou a poté levou rukou. A zatančete si v rytmu hudby, která vám k dnešnímu cvičení hraje.
Tímto cvičením procvičíte obratnost a koordinaci a podpoříte prokrvení mozku.
Slova s písmenem O
Hledejte slova, které mají pouze jednu samohlásku „o“. Jednoslabičná i víceslabičná.
Př.: los, motor
Oblá slova
V abecedě je hodně písmen, která mají alespoň jednu část oblou. Napište si abecedu velkými tiskacími písmeny a dejte si na písmenkách záležet. Nyní hledejte, která písmenka splňují oblou část. Pod textem bude nápověda, o která písmenka jde, ale snažte se jí nevidět, použijte jen ke kontrole poté, co se sami posnažíte. Z písmen tvořte slova, která obsahují tato oblá písmena. Povoleny jsou všechny slovní druhy, zkratky apod. Příklad: ROJ, RUB …
(Nápověda: B, C, D, G, J, O, P, R, S, U)
Číselné rébusy
V následujících slovech je vždy jejich část nahrazena číslicí. Pokuste se vyřešit tyto rébusy.
K8onosy
Ča100lovice
Je3chovice
3nec
o2nout
100lní
100ry
S3h
s3žní
6inedělí
Po100loprty
pr100klad
Vydejte se do přírody. Chůze a pobyt venku je velmi blahodárný na naše zdraví a činnost mozku. V přírodě si můžete vytvořit i mandalu, se kterou jsme dnešní HRANÍ započali. Sbírejte cestou různé drobnosti - dřívka, kamínky, šišky, žaludy, listy. Podzim je plný barevných plodů, využijte je a vytvořte si kruhový obrázek. Materiál z přírody můžete využít i doma a vyskládat si je na parapet okna, na terasu či zahradu. Kruhový obrázek … mandala z přírodnin vám bude dělat radost ještě dlouho poté, co jste se vrátili z výpravy do přírody.
Krásné dny do příštích HRÁTEK vám přeji. Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
LETNÍ SOUTĚŽ ZNÁ SVÉ VÍTĚZE!!!
Děkujeme všem, kteří se zapojili, vítězům gratulujeme a těšit se mohou na deskovku, se kterou se nejen pobaví, ale také potrénují paměť.
27. září 2023
To, že kvalitní spánek pomáhá imunitě i mozku, většina z nás ví. Jaké jsou vaše zvyklosti související se spánkem? Kolik hodin spíte v noci? Pro naše optimální fungování přes den a odolný imunitní systém se doporučuje sedm hodin spánku. Kdo spí v noci méně než šest hodin, poškozuje svoji imunitu, protože během spánku tělo pracuje na obraně proti patogenům. Nervové buňky v mozku během spánku pracují na plné obrátky. Spojení v našem mozku aktivovaná během dne posilují, nevyužitá spojení slábnou. Pro kvalitní noční spánek je důležitý klid a příjemné klima v ložnici.
Téma č. 29
Polštáře – jak si kdo ustele …
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … Budete potřebovat 1 malý polštářek (asi 40 x 40 cm).
- Oběma rukama polštářek silně hněťte.
- Oběma rukama polštářek natřásejte
- Přejíždějte palcem a ukazováčkem jedné ruky podél okraje a vytahujte tak polštářek v každém směru. Provádějte pravou a následně i levou rukou.
- Jednou rukou uchopte jeden ze čtyř rohů polštáře a druhou rukou uchopte další roh. Při každém druhém uchopení překřižte předloktí. Proveďte několik opakování.
- Několikrát vyhoďte polštář do výšky a zase ho chyťte. Nejprve oběma rukama, pak jednou: jedna ruka hází, druhá chytá. Jednou hází pravá ruka, jednou levá.
Těmito úlohami procvičíte koordinaci a povzbudíte prokrvení mozku.
Procvičte si hmat - Budete potřebovat prázdný povlak na malý polštářek.
- Ráno vložte do povlaku deset malých předmětů – např. papírové kapesníčky, baterii apod. Nechte pak povlak ležet a nevšímejte si ho. Teprve během dne, nejlépe večer, si povlak vezměte do ruky a zkontrolujte zvenku oběma rukama obsah. Jaké jsou na dotek jednotlivé předměty? Dokážete je rozpoznat? Kolik jste jich uhodli?
Toto cvičení procvičí hmatové vnímání, slovní zásobu a paměť.
Slovní zásoba na každý den.
- Vyjmenujte vše, co patří do postele.
- Uveďte vše, čím se plní polštáře.
- Jaké mohou být polštáře na dotek?
- Na co všechno můžeme polštáře používat? (spaní, opěrka, apod.)
- Jaké druhy polštářů kromě těch do postele a na pohovky znáte?
- Co můžete s polštářem dělat? Hledejte vhodná slovesa.
Tímto cvičením procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Zjistěte, kolik hodin spánku je pro vás optimálních.
Sečtěte ve třech po sobě jdoucích dnech, kolik hodin jste naspali.
Jděte v těchto dnech do postele v okamžiku, kdy se cítíte být unavení, a vyhněte se před spaním alkoholu, tabáku a těžkým jídlům.
Starat se o svůj spánek a tím o vaší pohodu je moc důležité. Tak vám přeji krásné usínání a ještě krásnější sny. A až se vzbudíte, užívejte podzimní dny. Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
20. září 2023
Přibližně pětina dováženého dřeva je zpracována na luxusní nábytek, ale také na stavby a třeba i na košťata. Celkově průmysl kácí tolik stromů, že stále více druhů z planety úplně mizí. Abychom nepodporovali nadměrnou těžbu dřeva, je vhodné starat se o nábytek a další dřevěné náčiní, aby dlouho vydrželo.
Téma č. 28 - Dřevo – živoucí materiál
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením …
Dnešní cvičení můžete dělat ve volné přírodě anebo doma. Pokud jste se rozhodli využít krásné dny babího léta, tak vás nasměruji do lesa. V lese a na pasekách leží většinou množství různých kusů dřeva – klacíky, větve, kořeny. Využijte toto dřevo pro svou zcela osobní překážkovou dráhu. Kdo se nedostane do lesa a nemůže si nasbírat dřevo tam, položí doma na podlahu například tkaničky nebo jiné předměty jako překážky a vyznačení trasy.
- Projděte část cesty tím, že se budete snažit šlápnout na dřevo při každém kroku, které uděláte: na třísku, která tam leží, malou větvičku, příčný kořen. Nejde o rychlost, ale o to dívat se zblízka a dělat cíleně jisté kroky.
- Balancujte na dlouhé ležící větvi nebo kmeni.
- Vyhýbejte se dřevěným překážkám jako ve slalomu. Umístěte řadu kusů dřeva co nejrovnoměrněji jako příčky žebříku. Překonávejte tento žebřík různými způsoby; rychlými, malými kroky, velkými dlouhými kroky, intenzivním použitím paží, na patách, s koleny vysoko zvedanými, bokem. V případě potřeby rozmístěte „příčky“ se střídavými rozestupy.
Těmito úlohami procvičíte koordinaci, ale především rovnováhu a jistou chůzi.
Dřevěné kostky
Pro tato cvičení budete potřebovat 1 hrací kostku.
Ke každému číslu od 1 do 6 přiřaďte jakýkoli strom a případně si jej zapište na list papíru, abyste si ho mohli snadno zapamatovat. Například: 1 = dub, 2 = buk, 3 = modřín, 4 = borovice, 5 = akát, 6 = topol.
V dalším kroku odložte papír stranou a házejte kostkou. Pokud možno co nejrychleji poté, co padne číslo, jmenujte strom, který jste k tomu číslu přiřadili. Když tedy padne 3 – modřín, když 6 – topol.
Hru několikrát opakujte. Pokud je pro vás počet stromů 6 na začátek mnoho, začněte se dvěma stromy – jedním pro lichá a jedním pro sudá čísla. V dalším kroku hrajte se třemi stromy – jedním pro čísla 1 a 2, druhým pro čísla 3 a 4 a třetím pro čísla 5 a 6.
Touto hrou procvičíte pracovní paměť…hlavně při změně počtu stromů a postupu.
Kreativní notový klíč – soutěž je uzavřena. Nadšenců a kreativců nebylo mnoho, ale donesené výtvory stojí za to (jsou krásné). Děkuji účastníkům, kterým se co nejdříve ozvu a chystám odměny.
Cvičení na závěr. Zkuste mezi řádky plnými číslic najít 18 písmen, které si zaznamenejte v hlavě nebo na papír. Co vám vyšlo? Znáte tento strom? Najděte si o něm něco více, rozšiřujte si vědomosti.
156738B13468912584672495306O697243158248R12731946854213487822803O16497582V164375893612546131I3164346124589431C54873465913136487979582431616949797543164872537943E573491V31547283164255894316421125E39421133649631J2487215847273497M2549431164564554942425131U649736491643467947T229574652941541269753602864981O21797157676129755612675119627651667V26576166747517166541K76216875216877415414257578641764787A748674
Mít čas, klid sám pro sebe, nemuset nic dělat – nemít žádnou povinnost, žádný úkol, to se nám jeví jako nemožné, nebo dokonce nesprávné, jako plýtvání časem, jako zahálka, ale takový čas pomůže zklidnit tělo i mysl, nabrat novou energii a obnovit rovnováhu.
Dopřejte si čas od času takový den – bez negativních pocitů.
Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
12. září 2023
6. září 2023
HRÁTKY S PAMĚTÍ jsou zpět. Doufám, že jste se během léta odměnili za svoji píli během školního roku, užili si volný čas a začínáme …
Připomínám soutěž Kreativní notový klíč, která bude ukončená za týden při příštím hraní 13. 9.´23. Podrobnosti o soutěži jsou na našich webových stránkách nebo na našich informačních místech v obou částech našich knihoven (centrální knihovna a pobočka).
Téma č. 27 - Psaní – dejte to na papír
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením …
Kuličkové pero (propisovačka) cha – cha - cha
Pro toto cvičení budete potřebovat 1 propisovačku se zasouvacím hrotem. Držte propisovačku v pravé ruce. Výchozí pozice: Hrot náplně je zasunutý v propisovačce.
Říct: Udělat:
1. Zmáčkněte propisovačku a vysuňte hrot náplně ven.
2.Zmáčkněte propisovačku a zasuňte hrot náplně dovnitř.
3. Zmáčkněte propisovačku a vysuňte hrot náplně ven.
4. Zmáčkněte propisovačku a zasuňte hrot náplně dovnitř.
Cha-cha-cha Udeřte propisovačkou 3krát do podložky.
1. Dupněte pravou nohou.
2. Dupněte levou nohou.
A všechno začne zase od začátku. Proveďte několik opakování.
Slovní pyramida
Vytvořte pyramidu ze slov. Prostřední písmeno musí být stále stejné, v následujícím řádku bude vpravo a vlevo přidáno další písmeno.
Například: A
DAR
VLAST
ZUZANKA
PROPASTNÝ
Vytvořte sami slovní pyramidu s dalšími písmeny uprostřed – mohou to být souhlásky i samohlásky. Jak vysoká bude vaše pyramida?
Dejte to na papír
Že neznáte žádnou profesi na písmeno S? Jen se pořádně zamyslete a napište na jednotlivá písmena v abecedě alespoň jedno zaměstnání/profesi.
A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Na závěr si uvolněte unavené oči. Energicky si promněte ruce – rychle třete dlaně o sebe. Takto promnuté dlaně přiložte na oči, ale nedotýkejte se jich. V této poloze oči otevřete a dívejte se do teplé, temné prohlubně až dvě minuty. Teplo uvolňuje napětí. K uvolnění stačí deset dlouhých nádechů a výdechů.
K zamyšlení:
„V proměnách času: psaní
Prarodiče: tužka
Rodiče: kuličkové pero
Vnoučata: klávesnice.“
Přeji vám a vašim blízkým úspěšný právě začínající školní rok. Vaše trenérka paměti Markéta … za týden na viděnou.
LETNÍ SOUTĚŽ
28. června
Lehněte si venku ve volné přírodě pohodlně na lehátko, nebo si sedněte uvolněně na lavičku. Dívejte se na oblohu a pozorujte, jak vítr pohání oblaka. Sledujte, jak se obrazy proměňují, jak se neustále mění tvary mraků. Zaměřte se na jeden mrak a pozorujte ho, dokud zůstane ve vašem zorném poli. Hledejte výstižné názvy pro jeho proměny. Nechte svou fantazii volně běžet. Jaké formy a tvary rozeznáváte? Obličej, zvíře…?
Téma č. 26 - Počasí – když kohout zakokrhá
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením …
- Ať prší. Bubnujte do stolu všemi konečky prstů jedné ruky. Dejte pozor na to, aby se každý jednotlivý prst pohyboval – buď neuspořádaně, nebo v pravidelném sledu od palce k malíčku. Nechte nejprve mrholit a poté zvyšujte na mírný déšť až silný liják. Nechte srážky opět postupně odeznít. Procvičujte nejprve pravou, pak levou ruku a nakonec cvičte s oběma rukama zároveň. Toto cvičení podporuje prokrvení mozku a pohyblivost prstů. Procvičíte pozornost, schopnost držet rytmus a koordinaci.
- Ať prší. Bubnujte do stolu všemi konečky prstů jedné ruky. Dejte pozor na to, aby se každý jednotlivý prst pohyboval – buď neuspořádaně, nebo v pravidelném sledu od palce k malíčku. Nechte nejprve mrholit a poté zvyšujte na mírný déšť až silný liják. Nyní použijte současně nohy a chodidla a vytvořte bouřku intenzivním a hlučným dupotem. Po chvíli nechte nečas opět postupně ustoupit.
- Toto cvičení procvičuje jemnou motoriku, koordinaci a připravuje mozek na duševní práci.
Rozjímání nad předpovědí počasí
Vyhledejte v novinách mapu s aktuální předpovědí počasí pro Českou republiku. Pokud nemáte k dispozici tištěné noviny, vytiskněte si mapu z internetu.
- Dotkněte se uvedených měst v pořadí podle jejich prvních písmen – od A do Z nebo sestupně od Z do A.
- Zakroužkujte vzestupně informace o teplotě. Například 3°C v Hradci Králové, pak 5°C v Mělníku, potom 10°C ve Volarech…
- Sečtěte zpaměti čísla všech teplotních údajů.
- Jaké a jak moc rozdílné symboly jsou na mapě? Co jednotlivé symboly znamenají? (Slunce, mlha, déšť, proměnlivé počasí, oblačno, sníh apod.)
Tato cvičení trénují vaší pracovní paměť.
Počasí tohoto týdne
Jaké bylo počasí v uplynulém týdnu? Vzpomenete si? Máme často pocit, že už celé dny prší, nebo že se už dlouho neukázalo slunce. Když počasí minulých dnů prozkoumáme podrobněji, často zjistíme, že to tak vůbec nebylo. Vytvořte si vlastní přehled počasí – pro aktuální, minulé či pro počasí, jaké byste si přáli v následujícím týdnu. Nakreslete sedmidenní přehled od pondělí do neděle. Ke každému dni přidejte jeden odpovídající symbol.
Toto cvičení procvičí vybavování z dlouhodobé paměti, fantazii a schopnost plánovat.
Pranostiky
Pokuste se vždy ze dvou uvedených částí sestavit jedno přísloví.
Mnoho sněhu v lednu, … …bude v říjnu bláta po ose.
Leží-li kočka v únoru na slunci, … …bude suché léto.
Jak prší v březnu, … …tak také v červnu.
Hodně-li v dubnu vítr duje, … …takový leden.
Jsou-li májové hřiby červivé, … …bude dlouho pěkně pak.
Červnové hřmění, … …mrazy se brzy uchytí.
Jaký červenec, … …mnoho hřibů v srpnu.
Když fouká v srpnu severák, … …jistě v březnu poleze za kamna.
Touží-li září po rose, … …špatnou naději mají nemocní.
Spadne-li listí v říjnu, … …stodola se naplňuje.
Když se v listopadu hvězdy třpytí, … …ryb a raků nadělení.
Vane-li v prosinci vítr východní, … …bude mokrá zima.
(Řešení: Mnoho sněhu v lednu, mnoho hřibů v srpnu. Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna. Jak prší v březnu, tak také v červnu. Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje. Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Červnové hřmění, ryb a raků nadělení. Jaký červenec, takový leden. Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak. Touží-li září po rose, bude v říjnu bláta po ose. Spadne-li listí v říjnu, bude mokrá zima. Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzy uchytí. Vane-li v prosinci vítr východní, špatnou naději mají nemocní.)
Mozek potřebuje kyslík. Čerpejte proto venku – nejlépe každý den a léto je k tomu ideální čas. Zásobíte tím tělo vitamínem D, který v těle vzniká pouze působením přirozeného světla. I když je obloha zatažená, tělo si tento důležitý vitamín vyrobí.
Přeji vám krásné prázdninové nebo letní dny ve zdraví a pohodě. Nezapomeňte na naši prázdninovou soutěž s “Kreativním notovým klíčem“ (podrobnosti v HRÁTKÁCH ze dne 7. 6.´23) a odpočívejte. Kdo jste pravidelně s námi a HRAJETE SI SE SVOU PAMĚTÍ, si odpočinek zasloužíte. Děláte pro sebe a váš mozek hodně moc
A že se občas nedaří, že se občas nechce a nebo vás to nebaví, o to více si zasloužíte odměnu.
A tak se odměňte.
Vaše trenérka paměti Markéta…v září na viděnou.
21. června 2023
Pozorovali jste někdy pavouka, jak tká svou pavučinu? Nikdo neví, jestli má pro své umělecké dílo nějaký plán. Jednoduše tká. A co se stane, když mu to někdo pokazí? Například člověk, který síť zničí? Pak začne zase příst, jednoduše pracuje dál.
A vy? Co děláte, když se něco nedaří podle plánu? Vezměte si příklad z pavouka, nenechte se odradit, jednoduše začněte zase od začátku.
Téma č. 25 - Dobře propojeni?
Začínáme pohybem. Než budete pokračovat v dnešním hraní, jděte ven. Obejděte nějaký okruh kolem svého bydliště, zvolte si délku podle své chuti k pohybu a jděte pokud možno svižně. Soustřeďte se na chůzi, na dýchání a na pohyb jako takový. A až se vrátíte, můžete pokračovat v trénování paměti. Půjde vám to jako po másle.
Propojování myšlenek
V tomto úkolu je cílem spřádání a propojování myšlenek … tzv. asociování. Zpočátku si k tomu cvičení vezměte tužku a papír: své nápady si zapisujte. Později můžete toto cvičení provádět pouze v mysli a tak smysluplně využít čas čekání nebo se jím bavit například při procházce.
- Volné asociace. Vezměte jakékoli slovo, které vás právě napadne. Najděte k němu tři nebo čtyři nové výrazy.
Například: HODINY – čas – tikat – ručičky – rytmus nebo
DÉŠŤ – mokro – pošmourno – voda – louže apod.
Zaznamenejte si vždy tu první myšlenku. Slova, která najdete, nemusí být logicky vysvětlitelná. Vyhledávejte stále nová výchozí slova, s nimiž můžete cvičit. - Asociace podle zadání. Postupujte stejně jako v předchozím cvičení, ale nejprve si vytvořte mřížku se specifikacemi, kterým by měla odpovídat vámi nalezená slova.
Příklad: AUTO- opak loď
- podobnost autobus
- množina vozidlo
- účel přeprava
- čas 20. století
- prostor silnice
U tohoto cvičení je mnoho možností, které jsou správně. Jde o nalezení spojení se zadáním a mřížka specifikací je jen na vás.
Toto cvičení procvičuje kreativitu a slovní zásobu a navíc strukturální myšlení.
Vztahové sítě
K tomuto cvičení potřebujete tužku a papír.
- KROK … Nejprve napište seznam jmen všech osob, s nimiž jste v nějakém kontaktu: příbuzných, přátel, sousedů, poštovní doručovatelky apod.
- KROK … Napište tato jména různě po ploše nového listu papíru. Sebe napište doprostřed. Spojte čárou všechny, kteří se znají nebo jsou v nějakém kontaktu. Čáry mohou být různé silné, podle intenzity vztahu silné, tenké nebo přerušované. Tímto způsobem můžete jasně vidět, jak si vaše síť vztahů vede. Rozpoznáte různé významy svých spojení se „svými“ lidmi.
Zkuste si ovlivnit vaše podvědomí a obraťte vaše myšlenky správným směrem…Zkuste ošklivé a dotěrné myšlenky vytěsnit a hodit tzv. „do koše“. Je to hodně těžké a nejde to hned. Pokud se tomu pověnujete (tzn. budete dělat pravidelně), výsledky se dostaví.
A na vyčištění hlavy je ideální příroda. Tak neváhejte a jděte ven.
Přeji vám klidné a spokojené vnitřní Já, které bude mít takovou sílu, že pohltí všechny kolem vás … roztahujte kolem sebe pozitivní pavučinu.
Vaše trenérka paměti Markéta.
14. června 2023
Sport je skvělý způsob, jak vypnout, nechat každodenní problémy za sebou a plně se soustředit na vlastní tělo. Ideální jsou sporty v přírodě – turistika, chůze, běh, jízda na kole apod. Intenzivní zážitky přináší chůze naboso, kterou ve všední den moc nezažijete. Zkuste to … pokud nemáte v blízkosti cestu určenou přímo k chůzi naboso, vydejte se do přírody a zkuste jít bez bot sami, třeba jen kousek. Vnímejte trávu, hlínu, lesní půdu … uvědomujte si, po čem jdete. Pocítíte, že jste součástí přírody.
Téma č. 24 - Sport – zůstaňte aktivní
Začínáme pohybem.
Ideální je pravidelné sportování v klubu či spolku. Společný trénink je zábavnější a skupina nás motivuje ve chvílích, kdy odhodlání polevuje. Týdenní trénink ale nemůže nahradit každodenní domácí cvičení. Začněte den fyzickým cvičením … budete potřebovat 1 stabilní židli bez područek.
- Postavte se za židli a opřete se rukama o opěradlo. Nyní jděte na místě jako kdybyste se pohybovali při chůzi vpřed. Jděte tak dlouho, až se začnete potit nebo se zadýcháte.
- Postavte se za židli a opřete se rukama o opěradlo, střídavě zvedejte kolena do výšky co nejvýše. Cvičení opakujte po deseti každou nohou.
- Postavte se za židli a opřete se rukama o opěradlo, napněte nohu a zanožte, střídejte levou a pravou nohu. Cvičení opakujte po deseti každou nohou, poté nohy uvolněte.
- Postavte se za židli a opřete se rukama o opěradlo, střídavě zvedejte nohy do strany, špička nohy směřuje dopředu. Zvedněte pravou nohu doprava co nejvýš, krátce jí tam podržte a pomalu položte zpět. Opakujte s levou nohou a uvolněte postoj. Opakujte desetkrát každou nohou.
Těmito cvičeními procvičíte vytrvalost, svaly nohou a rovnováhu.
Slovní řetězec z názvů sportovních odvětví
Vytvořte řetězec z názvů různých sportů a pohybových aktivit př.: judo – orientační běh – hod oštěpem …
Tímto cvičením procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Slovní zásoba na každý den
- Jmenujte slavné sportovce/sportovkyně od A do Z.
- Vyjmenujte druhy sportů, provozovaných ve volné přírodě.
- Dejte dohromady co nejvíce zimních sportů…
- Jaké sporty na vodě a ve vodě znáte?
- Sepište co nejvíce druhů sportovního náčiní a vybavení např. brusle, pádlo apod.
- Vyjmenujte sporty, které se hrají s míčem…
- Jmenujte výrazy spojené s fotbalem…
Cvičení je dobré si zaznamenávat a po čase se k nim vrátit … Zároveň je psaní další „disciplínou“ mozku a jeho trénink je intenzivnější. Je dobré výše uvedené cvičení dělat s někým, vyburcovat se k lepším výkonům a ne jen splnit. Jednou si můžete říci a vyjmenovat navzájem, podruhé může zapsat a poté přečíst a porovnat si. Střídání činností je pro naši hlavu výborné a přínosné, násobí se.
Buďte aktivní a nezapomeňte doplňovat tekutiny. Voda z vodovodu se kvalitou může vyrovnat minerální vodě, proto naplňte opakovaně použitelnou lahev až po okraj a vyrazte ven. Ostatně volnočasoví sportovci nepotřebují žádné energy drinky!
Třeba se někde potkáme a když ne, tak za týden se potkáme určitě tady. Přínosné hraní přeji všem, co si hrát chtějí a těším se příště. Vaše trenérka paměti Markéta z knihmil.
7. června 2023
Zpěv přináší štěstí … vědci z Kanady dokázali, že lidem při poslechu určitého hudebního díla naskočí husí kůže. To způsobuje dopamin také zvaný hormon štěstí. Při poslechu určité hudby se uvolňuje do mozku a dokáže vyvolat silné tělesné reakce. Hudba – a zvlášť zpěv – kromě toho zvyšuje produkci hormonů a přenašečů (neurotransmiterů) … ty způsobují mimo jiné pozitivní náladu. Dnes se naladíme… i prázdninově… a budeme soutěžit.
Téma č. 23: Ve vzduchu je hudba
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením …
Rytmický tanec vsedě.
Budete potřebovat živou hudbu ve čtyřčtvrtečním taktu (nejběžnější). Sedněte si na židli a předpažte. V rytmu hudby provádějte postupně následující pohyby:
- Čtyřikrát se plácněte do stehen.
- Čtyřikrát tleskněte.
- Čtyřikrát zakružte pažemi ohnutými v předloktí.
- Klepněte čtyřikrát pravou rukou na pravé rameno.
- Klepněte čtyřikrát levou rukou na levé rameno.
- Dupněte čtyřikrát pravou nohou.
- Dupněte čtyřikrát levou nohou.
- Dvakrát ze židle vstaňte a opět si sedněte.
… a to vše ještě jednou od začátku.
Těmito cvičeními procvičíte pozornost, schopnost držet rytmus a koordinaci.
Anagram
Vytvořte z písmen slov „STARÝ ZPĚVNÍK“ nová slova! Nemusíte použít všechna písmena, nesmíte ale přidat žádná další. Např.: stín, sýr, … apod. Napište si seznam nových slov, který můžete po celý týden doplňovat. Kolik nových výrazů najdete?
Tip: Kdo by si chtěl úlohu ulehčit, může použít hrací kameny hry scrabble a všelijak jimi pohybovat, aby našel nová slova.
Kreativní notový klíč - SOUTĚŽÍME
- Vyhledejte si ve zpěvníku nebo jinde notový klíč.
- Notový klíč dle předlohy nakreslete … pokud možno velký.
- Buďte kreativní a vytvořte z něj umělecký motiv.
- Máte na to celé léto … udělejte koláž z prázdnin s notovým klíčem nebo klíči, jeden z nich musí být „umělecky“ zpracovaný. Zapojte do tvoření celou rodinu nebo přátele.
- Koláže s výše uvedeným zadáním budou posouzeny kreativními knihovnicemi a výherci budou odměněni.
- Podmínkou je jejich odevzdání do knihovny (centrální knihovna nebo pobočka) do 2. poprázdninových hrátek 13. září 2023.
Tvořte, hrajte si s našimi HRÁTKAMI s pamětí.
Muzikály a hity
K názvům muzikálů uvedeným v levé části tohoto listu přiřaďte správné názvy písní, které z nich pocházejí (vpravo)
- Dáma na kolejích a) Nech brouka žít
- Jesus Christ Superstar b) Tereza
- Jen ho nechte, ať se bojí c) Mějte rozum, paní Kučerová
- Starci na chmelu d) Arizona
- Kdyby tisíc klarinetů e) Š-Š-Š
- Kvaska f) Milenci v texaskách
- Rebelové g) Jitrocel a rozmarýn
- Trhák h) Touha
- Limonádový Joe i) Poslední večeře
- West Side Story j)Maria
(Řešení: 1c, 2i, 3g, 4f, 5b, 6h, 7e, 8a, 9d, 10j)
Přineste do svých životů štěstí a zpívejte si, poslouchejte hudbu a broukejte si jí, zadirigujte si při poslechu svých oblíbených písní … vyzkoušejte, jestli výzkum (viz. v úvodu) funguje.
Dobrá nálada nejde koupit, prostě je to na nás.
Hodně štěstí „hraví paměťáři“, ještě se do prázdnin uvidíme třikrát … soutěž už ale běží… na vše od vás se těší Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
31. května 2023
Jedna velmi stará lidová moudrost praví: „Jídlo a pití drží tělo a duši pohromadě“. A co tato moudrost značí? Strava znamená víc, než jen utišení hladu a žízně. K jídlu patří také vnímavé zacházení s potravinami a nápoji – a v neposlední řadě také laskavá pozornost vůči sobě. Vždyť vědomě přijímáme jídlo v pravidelných intervalech jako smyslný zážitek. O tom budou dnešní HRÁTKY.
Téma č. 22 - Jídlo a pití drží tělo a duši pohromadě
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … budete potřebovat 1utěrku na nádobí.
Následující cvičení provádějte ve více opakováních.
- Chyťte utěrku po diagonále za cípy a vzpažte. Otáčejte se na obě strany. Poté proveďte úklon vlevo a vpravo. Na závěr se předkloňte až k podlaze a pomalu se obratel po obratli zvedejte.
- Stále držte utěrku za cípy jako v předchozích cvicích…nyní pevně před tělem s nataženými pažemi a namotávejte ji na ruce, oběma rukama současně, dokud se nesetkají uprostřed; poté utěrku z rukou odmotejte.
- Postavte se vedle židle (stěny) a jednou rukou se opírejte. Položte utěrku na nárt vnější nohy a zvedněte jí ze země. Nohou několikrát zhoupněte a zakružte, aniž by vám utěrka spadla. Cvičení opakujte po otočení s druhou nohou.
Těmito cvičeními se protáhnete a procvičujete koordinaci a obratnost.
Anagram – nejen pro mlsné jazýčky
Sepište slova, která sestávají z písmen slov „mlsné jazýčky“. Nemusíte použít všechna písmena. Např.: čas, zlý, kaz … apod. Vytvořte si seznam, který můžete celý týden doplňovat. Kolik slov najdete?
Tímto cvičením procvičíte svou slovní zásobu.
Koření nejen pro vaření
Sůl je nad zlato, to víme od nepaměti. Avšak existuje nejrůznější koření, které dokáže naše jídlo skvěle dochutit a přidat mu i originální barvu. Víte, jaká barva to je?
- kurkuma a) fialová
- pepř b) oranžová
- himálajská sůl c) zelená
- paprika d) žlutá
- majoránka e) černá
- skořice f) bílá
- kari g) růžová
- sůl h) červená
- levandule ch)hnědá
(Řešení: 1d, 2e, 3g, 4h, 5c, 6ch, 7b, 8f, 9a)
Udělejte si čas, nechte své tělo odpočinout. Vyzdobte si stůl sezonními dekoracemi, které nabídnou i něco pro oko. Pokud to máte rádi, můžete při jídle poslouchat jemnou hudbu. Soustřeďte se na své jídlo, vychutnejte si každé sousto.
Krásné rozjímání ... Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
24. května 2023
Kamínkování je v Česku relativně nový trend. Možná jste už i vy na nějaký malovaný kamínek narazili. Hnutí „malované kamínky“ vzniklo v USA, na Facebooku existuje množství skupin, které mají tisíce členů. Kamínky se pomalují, vyzdobí, někdy dokonce obháčkují – a pak se někam položí, nebo zastrčí. Pokud se vám takový nalezený kamínek zalíbí, můžete si ho vzít. Můžete si ho nechat, nebo položit na nějaké jiné místo. Cílem je udělat lidem radost. A pozitivní vedlejší efekt: vědomější a pozornější vnímání okolního světa. Máte také chuť zúčastnit se takovéto umělecké akce? Pak hurá na kamínky!
Téma č. 21: FASCINACE KAMENY
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … budete potřebovat 1 oblázek.
Příprava: na procházce sbírejte různé kamínky, které vás zaujmou a dobře padnou do ruky. Doma je očistěte a usušte, jeden z nich si vyberte pro cvičení.
- Položte si kamínek na dlaň a nechte ho několikrát opakovaně sklouznout do druhé ruky.
- Položte si kamínek na dlaň pravé ruky a ruku zavřete v pěst. Potom ruku opět otevřete a zároveň natáhněte prsty… kamínek by neměl upadnout. Několikrát opakujte a vyměňte ruce.
- Kamínek položte na otevřenou dlaň. Pohybujte s ní teď do všech stran: nahoru, dolů, doprava, doleva (jako číšník s tácem). Ruce vystřídejte.
- Kreslete s kamenem imaginární kruhy jednou rukou a vystřídejte. Pak ruce spojte a před tělem kreslete nekonečno, tedy ležící osmičku…měňte směr.
Těmito cvičeními procvičujete koordinaci a obratnost.
V každém je skrytý básník
V následujícím textu jsou uvedeny počátky básně a slova, která se rýmují se slovem kámen, kameny, kamínek. Nyní jste na řadě vy: báseň dokončete!
Popřemýšlejte, jaké názvy by se k těmto dvěma básním hodily.
- Daroval mi kamínek,
……………………………………………….. plamínek
……………………………………………….. prstýnek
……………………………………………….. semínek
……………………………………………….. pramínek
……………………………………………….. vzpomínek.
- Poslyšte legendu o ztraceném kameni,
……………………………………………….. zmámeni
……………………………………………….. pramení
……………………………………………na znamení
……………………………………………….. promění.
POZOR … SOUTĚŽÍME O DALŠÍ KNIHU
Vámi zaslané básně (stačí jedna, dvě jsou výhodou)do příštích HRÁTEK za týden na mail pobočka@knihmil.cz budou vyhodnoceny a odměněny. Nezapomeňte, trénujete SVOJÍ hlavu a tímto cvičením si rozhýbete myšlenkovou flexibilitu a kreativitu.
Vezměte do ruky svůj kamínek z procházky, prohlédněte si ho ze všech stran.
Popište ho – je velký, malý, barevný, vzorovaný, těžký, lehký, jeho tvar, jaký je na dotek?
Meditace s kameny je skvělá a nic nestojí.
Stačí si vyjít ven a dívat se kolem sebe a vnímat, a sbírat, a vzpomínat… kdy a kde jste kamínky našli apod.
Přeji vám krásný kamínkový čas. Markéta, trenérka paměti z vaší knihovny.
17. května 2023
Vzpomínky na dětství tvoří u mnoha lidí mimo jiné zážitky se zvířecími kamarády, jako psy, kočkami, andulkami či králíky. V České republice žije více než polovina dospělých obyvatel s nějakým domácím mazlíčkem … nejčastěji psem.
Téma č. 20 - ZVÍŘATA - NAŠI VĚRNÍ SPOLEČNÍCI
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … procvičte si celé tělo.
- Začněte chůzí, můžete si vyjít na procházku se svým mazlíčkem, pokud ho máte nebo si vyjděte sami.
- Pokud se vám zrovna nechce, šlapejte chvíli na místě. Pak rozhýbejte celé tělo od hlavy – úklony hlavou, paže – pohyby rukou, jak vás zrovna napadne. Ramena – krčení nahoru, dolů, kroužení. Boky – pohupy ze strany na stranu, pánev vpřed a vzad. Nohy – pokrčte jednu nohu a pohlaďte si koleno, nohy vystřídejte. Na závěr se vytáhněte na špičky s nádechem a rukama nad hlavou a výdechem, kdy ruce opisují velký oblouk a vy se vrátíte na celá chodidla.
Tato cvičení procvičují celkovou pohyblivost a zároveň paměť s výběrem pohybů.
Zvířata pro mne
Najděte pro každé písmeno svého jména jedno zvíře. Například: Petra = papoušek, emu, tukan, rys, antilopa. !!! Pozor … zase soutěžíme!!! Kdo zašle na adresu pobočka@knihmil.cz co nejvíce zvířat (ne jen jedno) na každé písmeno svého jména, získává odměnu. Přemýšlejte, kudy chodíte a máte na to celý týden. Tentokráte nejde o první zaslaný výsledek ale o množství.
Tímto cvičením procvičujete svou slovní zásobu.
Tady je ukryté zvíře
Hledejte slova, která obsahují zvíře (i když se skutečným zvířetem nemají nic společného). Tlama, peskovat apod.
Tímto cvičením procvičujete slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Není pes jako pes
Že nebyl Maxipes Fík žádný drobeček odvodíme lehce. Ale vzpomenete si, jakou rasu psovité šelmy, jste mohli vidět v níže napsané pohádce, filmu či seriálu? Zkuste správně přiřadit ve tvaru … 1 e) apod.
1. Maxipes Fík a) německá doga
2. Prázdniny pro psa b) akita inu
3. Za trnkovým keřem c) husky
4. Artuš, Merlin a Prchlíci d) papilan
5. Lassie se vrací e) bobtail
6. Bohouš f) kolie
7. Komisař Rex g) erdelteriér
8. Bílý tesák h) jezevčík
9. Hačikó, příběh psa ch) bernardýn
10. Marley a já i) německý ovčák
11. Drahé tety a já j) dalmatin
12. Osm statečných k) irský vlkodav
13. Nesmrtelná teta l) bernardýn
14. Fany m) vlk
15. Báječná léta pro psa n) německý ovčák
16. Beethoven o) labrador
17. Scooby-Doo p) německý ovčák
18. Kopretiny pro zámeckou paní q) německý špic
Řešení: 1. e); 2. g); 3. h); 4. j); 5. f); 6. ch) nebo l); 7. i) nebo n) nebo p); 8. m); 9. b; 10. o); 11. d); 12. c); 13. k); 14. i) nebo n) nebo p); 15. i) nebo n) nebo p); 16. ch) nebo l); 17. a); 18. q).
Toto cvičení procvičuje dlouhodobou paměť. Pokud neznáte psí rasu nebo zmíněný film či seriál, zjistěte si více … rozšiřujete si obzory a stále trénujete.
Přeji vám příjemné soužití s domácími mazlíčky nebo s těmi, které máte rádi.
Nezapomínejte, že je máj … a to je lásky čas. A láska je nejvíc, nejen v květnu.
Vaše trenérka paměti Markéta
10. května 2023
Cyklistika poskytuje dokonalou možnost, jak neuspěchaným pohybem dostat do souladu tělo a duši. Lehká aktivace krevního oběhu a svalů zaplaví tělo hormonem štěstí. Projeďte se na kole. Pomalu šlápněte do pedálů a současně zaměřte svou pozornost na vše, co vaše smysly vnímají: vítr, teplotu, světlo, stíny, barvy, vůně… Už pár minut stačí, abyste mohli „vypnout“, uvolnit se a vyčistit si hlavu. Přijdete na nové myšlenky a nápady. Je to něco jako „meditace v pohybu“. Šťastnou jízdu na kole!
Téma č. 19 - NA KOLE - UDRŽITELNÉ A ZDRAVÉ CESTOVÁNÍ
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … vyberte si z následujících úkolů. Budete potřebovat 1 pevnou lepenkovou roli (od alobalu, papírových utěrek apod.)
- Uchopte roli na obou koncích jako řídítka jízdního kola. Pohybujte se, jako kdybyste řídili po cestě s mnoha zatáčkami.
- Uchopte roli mezi dlaně s nataženými pažemi vodorovně před tělem. Pomalu otáčejte roli do svislé polohy tak, že jednou bude nahoře pravá a jednou levá ruka.
- Položte roli vodorovně na dlaně, vyhoďte jí do vzduchu a chyťte.
- Postavte se tak, abyste měli chodidla za sebou. Prsty zadní nohy se téměř dotýkají paty té vpředu. Poté napněte paže před tělem ve výši ramen. V této pozici vydržte pokud možno deset vteřin. Pak nohy lehce uvolněte, vyměňte jejich pozici a opakujte (cvik je bez pomůcky – role).
Tato cvičení procvičují pohyblivost ramenních kloubů, koordinaci rukou, očí, obratnost, rovnováhu a stabilitu.
Označování slov s písmeny K – O – L
Vezměte si starý časopis a tužku. Pročtěte si co nejrychleji jakýkoliv článek. Zaškrtněte všechna slova, v nichž se objevují písmena K, O, L nejméně jednou na jakémkoliv místě a v jakémkoliv pořadí, také oddělená jinými písmeny.
Tímto cvičením trénujete rychlost zpracování informací.
Příběh jednoho cyklistického výletu
Nechte se unést fantazií a napište příběh, v němž se objevují všechna slova s písmeny ze cvičení viz výše, a to K – O – L. Čím neobvyklejší události na fiktivním cyklistickém výletu vymyslíte, tím lépe.
Vedle tvorby vět a psaní procvičuje toto cvičení fantazii. Cvičení po nějakém čase opakujte … třeba druhý den. Kolik slov, která jste si zaškrtli v článku, si vybavíte? Procvičíte si vaší rychlost učení.
Slovní zásoba pro každý den
- Jaké znáte části jízdního kola?
- Jaké typy jízdních kol znáte?
- Jaké příslušenství jízdních kol znáte?
- Jmenujte vše, co má kola a vystačí si bez motoru.
- Jmenujte výhody jízdy na kole.
- Jaké další výrazy pro kolo a pro ty, kdo na něm jezdí, znáte?
Tato cvičení procvičují slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Při minulých HRÁTKÁCH byla řeč o kreativitě a byla vyhlášená soutěž … kniha stále čeká. Využijte výjezdu na kole nebo výšlapu do přírody k nasbírání „ingrediencí“ k výrobě obrázku (viz HRÁTKY před týdnem) a stále můžete být první. Těším se… kolu, pohybu a kreativitě ZDAR.
Vaše TP Markéta.
3. května 2023
Kreativní koníčky jako fotografování, ruční práce či malování vám pomohou zůstat zdraví až do stáří. Vědci zjistili, že pokud se senioři účastní uměleckých a tvůrčích kurzů, navštěvují méně často lékaře, spotřebují méně léků a celkově se cítí zdravěji. Starší členové pěveckého sboru mají silnější sebedůvěru. A u účastníků kurzu pletení se ukázalo, že trpí vzácněji demencemi a jsou duševně zdravější.
Téma č. 18: KREATIVITA A FANTAZIE
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … vyberte si z následujících úkolů.
- Natáhněte jednu paži vpřed a ruku sevřete v pěst. Zároveň roztáhněte prsty druhé ruky na hrudníku. Ruce vyměňte, při výměně plácněte oběma rukama do stehen.
- Chyťte se pravou rukou za nos a současně levou rukou za ušní lalůček pravého ucha. Ruce v rychlém rytmu střídejte.
- Klepněte pravou rukou na pravé koleno a současně levou rukou na levé koleno. Dotkněte se pak pravou rukou levého ucha a levou rukou se dotkněte nosu. Pak oběma rukama opět klepněte do obou kolen. Poté se dotkněte obráceně – pravou rukou nosu a levou rukou pravého ucha.
- Kreslete pravou paží velký kruh a současně levou paží kříž.
Tato cvičení procvičují spolupráci obou hemisfér (té analytické a té kreativní), soustředěnost a koordinaci. Nemusíte být dokonalí, už pouhý pokus přináší prospěch!
Slovní zásoba pro každý den
- Dejte dohromady seznam důvodů, proč si na Měsíci koupit pozemek.
- Co myslíte, že se bude jíst na oslavě narozenin v roce 2050?
- Co všechno by se mohlo podniknout s velkou sbírkou knoflíků? Vyjmenujte nebo si zapište do vašich tréninkových záznamů několik příkladů.
- Co by se dalo podniknout o víkendu, když nepůjde elektřina?
- Jak by se dala kreativně použít tužka? Vyjmenujte / zapište nějaké nápady.
- Co je tak malé, že by se vešlo do malé plastové nádobky od čokoládového vajíčka s překvapením?
Tato cvičení procvičují slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Hrátky se státními poznávacími značkami
Jste-li na cestách, nebo když zastavíte na parkovišti, můžete využít státní poznávací značky aut ke kreativním cvičením. Písmena se nabízejí k vymýšlení vtipných vět, které by však měly být gramaticky správné. Čísla nám mohou sloužit k početním operacím všemožného druhu.
Použijte například registrační značku HSB 0357.
Kreativní věta může znít: Honza smaží bobule.
Početní operace by mohla např. vypadat tak, že sečteme všechna čísla ve značce: 0+3+5+7=15
Tip: u zahraničních značek můžete odhadovat, odkud automobil pochází, a svůj odhad nakonec přezkoumat.
Tato cvičení procvičují kreativitu, myšlenkovou flexibilitu a stavbu vět.
Při procházkách v přírodě sbírejte krásné malé předměty, které se jinak snadno přehlédnou: kousek mechu, kamínek, zvláštní list, ptačí pírko, prázdnou šnečí ulitu apod. Doma si tyto nálezy vystavte jako umělecké dílo a tomuto výtvoru dejte jméno. Když si dílo vyfotografujete, bude vám připomínat vaši procházku přírodou. A když se o toto dílko podělíte se mnou, budete odměněni knihou. Tak neváhejte a vyrazte do přírody, první fotografie z domova vystaveným a pojmenovaným přírodním výtvorem na mailu pobočka@knihmil.cz vyhrává. Těším se… kreativitě NAZDAR. Vaše TP Markéta.
26. dubna 2023
Pasiáns znamená „trpělivost“ a ta je při této francouzské karetní hře, kterou většinou hraje jen jeden hráč, zapotřebí. Existuje mnoho variací. Všechny uvolňují, zklidňují, posilují soustředěnost a některým lidem slouží jako prostředek k meditaci. Cílem hry pasiáns je seřadit karty podle určitého vzoru a ne vždy má hra řešení. Potřebujete běžné hrací karty s počtem 52 a návod. Můžete hledat na internetu a i na internetu hrát, ale pro podporu vnímání doporučuji hrát s reálnými kartami.
Téma č. 17 : VŠE NA JEDNÉ KARTĚ?
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … budete potřebovat 1 balíček jakýchkoli karet.
- Vyložte na stůl více karet, pak je co nejrychleji všechny jednu po druhé otočte. Použijte při tom pouze jednu ruku, při dalším otáčení druhou ruku. Jde vám to s oběma rukama stejně dobře? Opakujte cvičení několik dní po sobě a stopněte si čas … zlepšujete se?
- Položte si jednu kartu vodorovně na ukazováček, udržujte jí v rovnováze a choďte s ní po místnosti. Cvičte s pravou i levou rukou.
Těmito cvičeními procvičujete jemnou motoriku a obratnost.
Slovní zásoba pro každý den
- Jaké karetní hry znáte? (kanasta, … )
- S jakými kartami – kromě hracích karet – se setkáváme v každodenním životě? (sim karta apod.)
- Jmenujte místa a příležitosti, při nichž se karty používají. (při fotbale, … )
- Najděte slova, v nichž se objevují písmena K, A, R, T a A v libovolném pořadí. (např. karanténa)
- Co můžete s kartami dělat? Hledejte slovesa. (hrát, číst, platit, … )
- Jaké znáte hry s kostkami? (Člověče, nezlob se apod.)
Tato cvičení obohacují slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Cvičení s hracími kartami
- Párování. Budete potřebovat dvoje karty po 52 kartách. Spárujte se s někým z rodiny či s někým blízkým a hrajte spolu. Udělejte dvě hromádky podle barev (například modré a červené). Zamíchejte jednu hromádku, např. modrou a poté vyložte karty lícem nahoru na stůl.
- Druhou hromádku – červenou zamíchejte, nechte v hromádce a otočte lícem dolů. Sejměte z ní jednu kartu a položte ji na stejnou kartu (modrou), kterou máte vyloženou na stole lícem nahoru (např. pikovou dámu na pikovou dámu) atd.)
- Červené karty berte do ruky palcem a ukazováčkem pravé ruky, černé karty stejnými prsty levé ruky. Postupujte co nejrychleji.
- Třídění: karty důkladně zamíchejte a pak je co nejrychleji roztřiďte podle různých kritérií – černé a červené symboly, podle „barev“ – kříže, piky, srdce, kára, podle hodnoty apod.
Tímto cvičením procvičujte rychlost zpracování informací. Soustřeďte se na vnímání textu.
Dnešní trénování a hraní s kartami je další v řadě, které si můžete i s dalšími zpětně projít na našich stránkách pod názvem „Středeční hrátky s pamětí“. Trénink má pro vás největší efekt, když se mu věnujete opakovaně a pravidelně a ideální je každodenní 15 minutová dávka.
Tak vám držím palce, ať jste k sobě důslední a trochu přísní … protože se to vyplatí.
Mějte krásný týden a každý den užívejte naplno.
Vaše paměťová Markéta.
19. dubna 2023
Květiny poutají naši pozornost – ať už v bytě, na zahradě, na terase či na balkóně. Nejsou zdaleka zajímavé pouze na pohled, ale plní současně důležitou úlohu. Pestrými barvami lákají včely, čmeláky, motýly a další hmyz, který je opyluje. A díky tomu později mohou vytvářet plody. Mnohé z květin hýřících barvami jsou jedlé. Někdy se dají použít v kuchyni celé, jindy jen jejich květy – a nejen jako dekorace. Leckteré květy dodávají nápojům, pokrmům a dezertům zvláštní chuť, od sladké až po peprně ostré aroma.
Téma č. 16: KVĚTINY - ČAS KVETENÍ
Začínáme pohybem – začněte den fyzickým cvičením … budete potřebovat 1 šifonový šátek.
Zapojte svou fantazii a představte si růst květiny od semínka po hotovou rostlinu. A nyní si jí představte v pohybu: Sedněte si schouleně se sklopenou hlavou, pak postupně zvedejte hlavu, rozhlížejte se všemi směry, nyní narovnejte horní část těla, rozpažte ruce do stran, vytáhněte se dále nahoru, otočte trup do všech směrů, pak se postupně ohýbejte dopředu a pomalu se vraťte do výchozí polohy. Tímto cvičením procvičujete fantazii, pohyblivost a správné držení těla.
- Zmačkejte šifonový šátek a pevně ho stiskněte oběma rukama. Pak ruce pomalu rozvírejte, takže se šátek začne rozvíjet jako květina.
- Uchopte šátek jednou rukou za cíp, paže je volně spuštěná podél těla. Prsty postupně nabírejte šátek do dlaně tak, že se v ní nakonec celý schová. Provádějte střídavě levou a pravou rukou, pak ruce uvolněte. Pokud se vám toto cvičení nedaří ve vzduchu, zkuste šátek položit na stůl a pokuste se ho posbírat jednou rukou.
Tímto cvičením procvičujete pohyblivost prstů a povzbuzujete prokrvení mozku.
Slovní zásoba pro každý den
- Jak se jmenují první jarní květiny?
- Jaké jsou základní potřeby pro péči o květiny? (konev, …)
- Kde všude rostou květiny? (na louce, …)
- K jakým příležitostem si lidé dávají květiny?
- Jmenujte květiny od A do Z, například od aster po zlatý déšť…
- Hledejte písničky nebo názvy písní, v nichž se zmiňují květiny.
- Ve kterých rčeních či příslovích se objevují květiny a kvetení?
Tímto cvičením si procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Hláskování názvů květin
Vezměte si papír a tužku a vytvořte si hláskovací tabulku viz níže. Pozici písmen můžete stanovit podle libosti.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
a | B | Š | E | T | L | M |
b | I | D | R | M | C | Ř |
c | G | P | A | X | Y | U |
d | Q | S | W | Č | J | N |
e | Z | F | CH | O | V | K |
- Vybavte si názvy květin a prstem nebo tužkou, jak nejrychleji umíte, ťukejte na jednotlivá písmena, z nichž se tato jména skládají.
- Znovu si říkejte názvy květin a ťukejte na jednotlivá písmena, ale tentokrát prstem pravé ruky pouze na souhlásky a prstem levé ruky na samohlásky
- Myslete si znovu na názvy květin, ale napište si je. Pak napište rychle po sobě ke každé rostlině souřadnice jejich písmen, tedy kombinaci písmen a čísel z tabulky, do jedné řádky za sebou. Například pro RŮŽE: b3, c6, e1, a3. Tento papír na pár dní odložte.
- Po několika dnech vezměte své poznámky k předchozímu cvičení opět do ruky a postupujte teď obráceně: vyhledejte podle souřadnic co nejrychleji jednotlivá písmena a sestavte je zpátky v názvy květin.
Tímto cvičením procvičujte pracovní paměť.
Jaro je plné květin, tak se jimi obklopte. Navodí to lepší náladu a spolu s jarním sluníčkem budou vaše dny zářivější. Pamatujte na to, že trénink má pro vás největší efekt, když se mu věnujete opakovaně a pravidelně. Tak s našimi HRÁTKAMI S PAMĚTÍ se zase za týden bude těšit Markéta, trenérka paměti a mozkového joggingu.
12. DUBNA 2023
Nakupujte podle sezóny - vše má svůj čas. Jahody v zimě mít nemusíme a navíc jsou dopraveny z míst nám vzdálených, kde právě plodí. Nakupujte z regionu – čerstvé potraviny jsou na oko dražší, ale pokud nejsou balené, ve výsledku ušetříte. Nakupujte čerstvé z ledu – hluboce zmrazené potraviny jsou často levnější než čerstvé. Brokolice, květák a růžičková kapusta ihned po sklizni hluboce zmrazené pomáhají jednoduše a levně zásobit domácnost zeleninou.
Téma č. 15: PENÍZE - BEZ PENĚZ DO HOSPODY NELEZ
Začínáme pohybem
Začněte den fyzickým cvičením … budete potřebovat 1 minci.
Vyhazujte minci do vzduchu jednou rukou a stejnou rukou ji chyťte. Ruce střídejte – házejte levou i pravou. Vyhoďte minci jednou rukou a druhou chyťte. Pak minci vyhoďte touto rukou a chyťte ji druhou. Položte minci na stůl kolmo a roztočte ji. Tímto cvičením procvičujete koordinaci a fyzickou obratnost prstů.
Slovní zásoba pro každý den
- S jakými podstatnými jmény se běžně spojuje přídavné jméno „peněžní“?
- Hledejte slovní spojení se slovem „peněžitý“. Např. peněžitá pomoc v mateřství…
- Jaké hovorové výrazy pro peníze znáte? Prašule, …
- Za co musí lidé pravidelně platit?
- Zkuste vyjmenovat obvyklá i neobvyklá místa pro ukládání peněz!
- Jaká přísloví nebo rčení na téma „peníze“ vás napadnou?
- Vzpomeňte si na dřívější platidla v Evropě … Znáte další měny z celého světa?
Tímto cvičením si procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Kolik stojí svět?
Nejprve si stanovte cenu za každé písmeno. Například „A“ bude stát 1 korunu, „B“ bude stát 2 koruny, „C“ 3 koruny a tak dále až k „Z“, které bude stát 26 korun. Najděte slovo se dvěma písmeny např. „úl“. „U“ stojí 21 korun, „L“ stojí 12 korun – „úl“ tedy bude stát 33 korun. Další slovo bude mít tři písmena atd. Takto si můžete zvyšovat svůj myšlenkový výkon. Tip: vytvořte si tabulku s písmeny abecedy a jejich hodnotou. Toto cvičení můžete provádět také ve dvou nebo i s více osobami. Kdo získá nejvíce bodů?
Toto cvičení procvičuje koncentraci a pracovní paměť.
Znáte české mince?
- Představte si šest českých mincí podle velikosti od jedné koruny po padesátikorunu – aniž byste se na ně podívali! Tipněte si, co na nich je a porovnejte se skutečnou mincí.
- Jakou hodnotu má všech šest mincí dohromady, pokud z hodnoty každé z nich odečtete jednu korunu?
- Nakreslete zpaměti obrysy jednotlivých mincí v originální velikosti … jak jste trefili oproti skutečné velikosti? Porovnejte.
Dnešní trénování a hraní opět pobízí k zapisování, tak neváhejte a pište. Psaním se trénování násobí a je efektivnější. A co dnes splníte, při příštím pročítání pomůže k tomu, že mozek aktivujete bez velkého nasazení. To se přece vyplatí…
A proč máme trénovat paměť? No chceme být soběstační, akční a spokojení.
Děkuji, že jste tu se mnou a držím palce k dnešním úkolům. A příště zase tady se mnou. Už se těším. Vaše trenérka Markéta
5. DUBNA 2023
Sýr poskytuje tělu hodnotné látky z mléka v koncentrované podobě. Patří k vyvážené stravě jako důležitý zdroj vitamínů, bílkovin a minerálů. Vysoký podíl vápníku, obzvlášť ve tvrdých sýrech, posiluje kosti a zuby. Druhy s méně než 65% tuku dodávají svalům důležité proteiny. Soustředěnost, paměť, energetický metabolismus a imunitní systém profitují z obsahu důležitého vitamínu B 12. Ne všechny druhy sýrů jsou ovšem zdravé. Vyhnout byste se měli především taveným sýrům v plátcích. Obsahují většinou umělé fosfáty, které poškozují cévy.
Téma č. 14: VŠECHNY SÝRY
Začínáme pohybem
Začínejte den tělesným cvičením … budete potřebovat 1 kuchyňské prkénko a případně hudbu.
Sevřete prkénko na obou kratších stranách mezi dlaně. Představte si, že na něm leží kostky sýra, které můžete nabídnout lidem kolem vás. Plynulým pohybem natáhněte ruce s prkénkem od těla a pak je opět stáhněte k tělu. Lépe vám toto cvičení půjde s nějakou melodickou hudbou.
Tímto cvičením procvičujete pohyblivost a ovládání, pustíte-li si k tomu i hudbu, pak také koordinaci s hudbou.
Použijte kuchyňské prkénko jako hudební nástroj – klepejte do něj, tlučte s ním, škrábejte…. Doprovoďte rytmicky pomocí prkénka hudbu – zazpívejte si písničku a do rytmu klepejte do prkénka, nebo si pusťte svou oblíbenou hudbu a vystihněte její rytmus.
Tato cvičení procvičují koordinaci a smysl pro rytmus.
Slovní zásoba pro každý den
- Které druhy sýru se prodávají i jako plátkové? Gouda, ementál, …
- Které měkké a čerstvé sýry znáte? Cottage, …
- Jmenujte pokrmy se sýrem…
- Co vše se podává k sýrům jako doplněk?
- Jak může sýr chutnat? Popište různými přídavnými jmény, například jemný …
- Jak se může sýr připravit nebo konzumovat? Najděte slovesa například udit, smažit, …
- Všechno kromě sýra – co dalšího se hodí na chléb? Např.: salám, máslo, rajče, …
Tímto cvičením si procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Ve speciální prodejně sýrů (sýrotéce)
- Vezměte si prospekt ze supermarketu. Vyhledejte stránku s nabídkou sýrů. Sečtěte všechna čísla cen uvedených u sýrů, například: „gouda 25 Kč“, „ementál 37 Kč“.
- Počítáme: 2 + 5 + 3 + 7 = 17. Kontrolní součet je tedy 17. A můžete pokračovat s dalšími dvěma položkami. Když vyčerpáte „leták“, na závěr sečtěte kontrolní součty.
- Vezměte si papír a tužku a napište nákupní seznam pro prodejnu sýrů (sýrotéku). Sepište všechny druhy sýrů, o nichž si myslíte, že jste je zaznamenali. Soustředěně si seznam prohlédněte a pak ho dejte stranou. Na chvíli se otočte a pak se pokuste vzpomenout si na všechny napsané druhy. Pak se znovu podívejte na seznam a vyhledejte druhy, na které jste zapomněli. Tento postup opakujte vícekrát se stále delšími přestávkami.
Těmito cvičeními procvičujete pracovní paměť a základní schopnost učit se. Možná si nakonec půjdete nějaký dobrý sýr koupit. Vyzkoušejte občas sýr z trhu. Využijte čich a vychutnejte si čas od času radost z jiných sýrů, daleko od jednotné chuti ze supermarketu.
Stále vás pobízím, pište si tréninky, ukládejte si je do sešitu či desek. Můžete porovnávat se známými, přáteli, rodinou, dětmi. Jak by si s úkoly poradili oni? Komentujte, pište, tím vším trénujete.
Ochuťte si život dobrotami, připravte něco dobrého pro někoho, koho máte rádi a kdo je rád s vámi. Blížící svátky jara jsou pro to velkou příležitostí. Přeji vám krásné prožití Velikonoc a při dalším HRANÍ na viděnou. Vaše trenérka paměti Markéta
29. BŘEZNA 2023
Důležitým předpokladem pro uložení jména do paměti a jeho uchování je pozorný poslech, protože co správně nepřijmeme, to ani nemůžeme v paměti uložit. Zeptejte se, jestli jste jméno pořádně neslyšeli! Prokážete tím také svému protějšku, že vás opravdu zajímá. V rozhovoru jméno častěji použijte, protože hlas (říci nahlas) pomáhá paměti v ukládání. Jméno si také můžete spojit s obrazem, který vám později pomůže si jméno vybavit. Můžete si představit, jak se paní „Cihlářová“ natahuje, aby položila další cihlu na zeď, kterou staví.
Téma č. 13: Jména – celoživotní společníci
Začínáme pohybem – začínejte den tělesným cvičením … rozhýbejte jména.
Na samohlásky A – E – I – O -U stanovte jeden pohyb. Například:
A = upažit
E = předpažit
I = v upažení ohnout paže v lokti a přitáhnout k hrudi
O = vzpažit
U = připažit
Teď nahlas přeříkejte své jméno a při samohláskách udělejte daný pohyb. Proveďte cvičení s dalšími jmény členů vaší rodiny a vašich přátel.
Tato cvičení podporují vnímání vlastního těla, soustředění a pracovní paměť, osvěží a připraví mozek na duševní práci.
Slovní zásoba pro každý den
- Hláskujte jména svých známých dopředu i pozadu. Třeba vzpomenete na někoho, koho jste dlouho neviděli a chcete se s ním potkat.
- Ke každému písmenu abecedy hledejte známou osobu či osobnost. (A – Ž)
- Ke každému písmenu abecedy přiřaďte jedno křestní jméno – střídavě jedno ženské a jedno mužské. (A – Ž)
- Vzpomínejte na písničky, ve kterých jsou jména.
Tímto cvičením procvičujete slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu (pružnost, ohebnost).
Jmenovci a jmenovkyně
Zamyslete se nad vlastním jménem a nad jmény z rodiny a známých a hledejte k nim více či méně známé jmenovce. Zkuste si jména, která vás zajímají, vypsat. Podívejte se na internet a připisujte pod jméno známé osobnosti s tímto jménem. Poté seřaďte … jméno které osoby si stojí nejvýše? Například Karel … ?
Využijte zápisky a shromažďujte si je do sešitu či desek. Po nějakém čase je zajímavé se podívat, jak si mozek s jednotlivými úkoly v HRÁTKÁCH poradil. Komentujte, pište své pocity, tím vším trénujete.
Máme první ovoce vaší pozornosti a prvního výherce nepravidelných soutěží v HRÁTKÁCH. Otázka z minulého setkání byla „Víte, co je zerav?“
Za správnou odpověď, že Zerav je túje, se může těšit na knihu slečna Dominika.
Tak s námi buďte dál … máme radost, že jste s námi. Tím, že jste tady, děláte něco moooc prospěšného pro sebe. A potkávejte se se známými, protože o tom je život … být s tím, koho máme rádi a s kým je nám dobře. Za týden na viděnou … budu se těšit. Markéta
22. BŘEZNA 2023
Vědecké analýzy prokázaly, že kopřiva obsahuje vitamíny A, B a C, kromě toho sodík, síru, fosfor, draslík, vápník, kyselinu křemičitou, železo a lecitin – abych vyjmenovala jen ty nejdůležitější látky. Takže je dost nepochopitelné, proč tuto zdravou rostlinu, kterou máme k dispozici zdarma, nezahrnujeme do svého jídelníčku. Abyste měli kopřivu stále po ruce, je třeba ji sbírat v době mezi květnem a srpnem a usušit si ji. Po sklizni ji nastříhejte, očistěte, svažte a zavěste do stínu, až proschne a ztmavne. Poté ji uskladněte v suchu a temnu.
Téma č. 12: Dostaveníčko v zahradě
Začínáme pohybem – začínejte den tělesným cvičením … budete potřebovat 1 provaz.
- Položte provaz na podlahu a projděte se podél něj nebo na něm balancujte.
- Položte provaz na podlahu, srolujte ho a zase rozviňte – bez bot a ponožek – bosýma nohama.
- Položte provaz na podlahu, uchopte ho prsty u nohy, zvedněte ho, krátce podržte a zase nechte spadnout na zem. Proveďte cvičení i druhou nohou, několikrát opakujte.
- Posaďte se. Uchopte provaz za oba konce, položte nohu doprostřed provazu a napněte ho. Natáhněte nohu a zdvihněte ji. Krátce ji nechte ve výšce a pak ji znovu položte na zem. Proveďte cvičení i druhou nohou, vícekrát opakujte.
Těmito cvičeními vylepšíte koordinaci a procvičíte obratnost. Navíc připravíte mozek na následující trénink mysli.
Slovní zásoba pro každý den
- Vyjmenujte květiny a rostliny od akátu po zerav. Víte, co je zerav? Pište odpověď na mail pobočka@knihmil.cz. Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který se může těšit na knihu.
- Které květiny se vyznačují určitou barvou? Například bíle jsou bledule, sněženky, kopretiny, …
- Které rostliny jsou jedovaté? Například tis, …
- Které rostliny jsou zdravé? Například česnek, cibule, zelí, …
- Které rostliny jsou na jaře nejkrásnější?
- Které květiny kvetou v pozdním létě? Astry, …, apod.
- Vyjmenujte zahradní práce od A do Z, od aranžování po zaštipování.
S pomocí těchto cvičení si procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu (pružnost, ohebnost).
Puzzle z kalendáře
Rozstříhejte list z kalendáře s motivem krajiny nebo fotografii ze zahradního katalogu či letáku na stejné kousky. Vhodná je také pohlednice. Rozsříhané kousky zamíchejte a znovu je sestavte do původního obrázku. Můžete si úkol ztížit a použít dva obrázky, dílky smíchat dohromady a znovu složit dva obrázky.
Procházejte se přírodou co nejčastěji. Každá roční doba je vhodná k vědomému bystření smyslů. Z každé procházky si můžete přinést nějaký drobný předmět … kamínek, šišku, krásný list – jako malou pozornost přírody. Mějte radost z každého nádechu, radujte se ze života.
Příště zase tady … těším se. Vaše trenérka Markéta
15. BŘEZNA 2023
Jako „látkové výměny“, které vnímáme také pod odborným označením metabolismus, se označují veškeré biochemické procesy v těle. Jednoduše všechny potraviny jsou v těle proměněny tak, že díky nim může tělo plnit své funkce. Plnohodnotná zdravá strava a dostatek pohybu pomáhají nastartovat energetickou látkovou výměnu a člověk pak dokáže zvládnout nároky všedních dní s elánem.
Téma č. 11: LÁTKY - JEDNODUŠE ATRAKTIVNÍ
Začínáme pohybem – začínejte den tělesným cvičením … budete potřebovat 1 froté ručník. Postavte se zpříma, s chodidly na šíři ramen a mírně pokrčenými koleny, abyste uvolnili napětí v kloubech.
- Vytvarujte ručník do roličky, uchopte jej na obou koncích a nechte paži od ramene volně houpat dopředu a dozadu. Dělejte stále větší oblouky, rozhýbejte i páteř a lehce se pohupujte v kolenou. Po chvíli vyměňte ruce.
- Postavte se mírně rozkročmo, kolena lehce pokrčená. Vezměte ručník na kratší straně, každá ruka za jeden roh. Ručník vypněte a zvedněte jej do výše ramen a pak zase spusťte dolů. Při zvedání se zhluboka nadechněte, při spouštění vydechujte.
- Zvedněte ručník oběma rukama nad hlavu a několikrát s ním nad hlavou zakružte doprava a poté doleva. Rozhýbejte na obě strany i páteř. Ručník držte po celou dobu cvičení v natažených pažích co nejvýš.
Tato cvičení procvičují svaly ramenního pletence a svaly trupu, stimulují prokrvení a podporují vnímání vlastního těla.
Slovní zásoba pro každý den
- Kolik dáte dohromady názvů druhů látek? Například samet, manšestr…
- Co vše – kromě textilu – nazýváte látkou?
- Zkuste najít ke každému písmenu abecedy název oblečení a název látky. Například anorak (bunda) z atlasu, blůza z brokátu … až po zimník ze žebrového úpletu.
- Jmenujte obory, v nichž se vyžaduje speciální pracovní oděv. Z jakého materiálu jsou tyto oděvy většinou ušity?
- Které obory jsou nějak spojené s textilními látkami?
- Víte, které látky jsou určeny ke konkrétním účelům? Například nylon na punčochy, bavlna a len na ručníky a utěrky, …
- Můžete říct, které textilie se používají do interiéru a které do exteriéru? Například polyester a len na záclony…
Tímto tréninkem si procvičíte slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu.
Pár slov na závěr: pokud neznáte odpovědi, hledejte si je. Ptejte se, debatujte o tom s blízkou osobou nebo si sami hledejte na internetu.
A nezapomeňte si vaše trénování zaznamenávat, i to je užitečný trénink vašeho mozku.
Těším se na setkání za týden. Vaše trenérka Markéta
8. BŘEZNA 2023
Vzájemný respekt a všímavost jsou alfou a omegou vztahu – nejen partnerského, ale také v soužití s ostatními lidmi. Mnohdy se ztrácí pozornost, kterou si lidé navzájem dávají, v soukromém i profesním životě. Lidé často přehlížejí to, co je pro jejich protějšek důležité: nový účes, láskyplně prostřený stůl, oblíbený druh čaje…
Téma č. 10: PÁRY - VŠECHNO DVOJMO
Začínáme pohybem – začínejte den fyzickým cvičením … dnes budete potřebovat 1 pár ponožek, 2 tenisové míčky, 1 odpadkový koš na papír nebo jinou podobnou nádobu.
Ponožková I: cvičení prstů – navlékněte si na každou ruku ponožku. Roztáhněte prsty do stran proti odporu ponožky doširoka tak, jak to jen půjde, a pak zase uvolněte. Procvičujete pohyblivost prstů.
Ponožková II: srolujte obě ponožky tak, aby z nich vznikl jakýsi míček. Nyní ho hněte, kutálejte, házejte a chytejte nejprve oběma rukama, potom střídavě levou a pravou rukou. Toto cvičení podporuje prokrvení mozku.
Ponožková III: vložte do každé ponožky tenisový míček a ponožku zavažte. Uchopte ponožky v místě uzlu a houpejte nataženou paží vedle těla dopředu a dozadu – střídavě levou a pravou, oběma zároveň, paralelně a v opačném směru. Toto cvičení procvičuje koordinaci a pohyblivost ramenních kloubů.
Ponožková IV: házení na cíl. Postavte do určité vzdálenosti odpadkový koš na papír nebo jinou nádobu. Házejte nyní ponožky do koše. Zvětšujte vzdálenost od koše a vícekrát opakujte. Procvičujete koordinaci mezi očima a rukou.
Označování dvojic souhlásek. Vezměte starší noviny či časopis a propisku. Základem je pracovat svižně. V kratším článku, který už jste přečetli, hledejte slova, v nichž se opakují stejné souhlásky dvakrát. Označte je a hledejte dál. (př. ostatní mentální schopnosti …). Pak článek projděte ještě jednou, pomaleji, a pokud najdete ještě další slova se stejnými souhláskami, pracovali jste v dostatečném tempu. Jestliže jste ale ve druhém, pomalejším procházení textu našli velmi málo dalších takových slov, pak zkuste příště pracovat ještě rychleji. Toto cvičení procvičuje rychlost zpracování informací.
Slovní zásoba pro každý den na celý týden:
- Jaké slavné páry znáte? Např.: Laurel a Hardy, Pat a Mat, … (STŘEDA)
- Jmenujte potraviny s jejich typickými přílohami. Např.: hranolky s tatarkou, buřty s hořčicí, … (ČTVRTEK)
- Jaké sporty pro dvě osoby vás napadají? Např. judo, stolní tenis, … (PÁTEK)
- Vyjmenujte všechno, co je „dvoj“. Např.: dvojpostel, … (SOBOTA)
- Co vše je v našem těle v páru? Např.: uši apod. (NEDĚLE)
- Jaká znáte slova, kde se vyskytuje „pár“? Např.: párkrát, párek, … (PONDĚLÍ)
- Zkuste aliteraci. Co to je? Při ní jsou k sobě řazena slova se stejnými počátečními písmeny, jako např.: Pýcha a předsudek, Bob a Bobek, pochod Praha –Prčice… (ÚTERÝ)
Pár slov na závěr: stereotyp dusí všímavost. Proto bychom měli „mapu partnerství“ ve své mysli stále znovu aktualizovat, prožívat okamžik tady a teď, vědomě vnímat, naslouchat, věnovat pozornost a vědomě registrovat změny. Zkuste být každý den nejméně v jedné ze společných situací v tomto smyslu pozorní.
Budu se snažit o to samé a budu se také těšit na setkání s vámi, milí cvičenci paměti. Vaše trenérka Markéta
1. BŘEZNA 2023
Každému už se to určitě stalo: po nákupu zjistíme, že jsme koupili něco, co jsme nepotřebovali. Nový druh čaje vypadal v nostalgické plechové dóze tak krásně, že jsme ho jednoduše museli mít. To je jen příklad. Vydržte do konce, dočkáte se tipů k efektivnímu nakupování.
Téma č. 9: NAKUPOVÁNÍ BEZ SEZNAMU
Začínáme pohybem
Začněte den fyzickým cvičením … dnes „balancování s kelímky“.
Budete potřebovat 2 plastové kelímky (od jogurtu nebo smetany).
- vezměte kelímek, postavte si na vyrovnanou dlaň a vyvažte ho; střídavě pohybujte paží k tělu, od těla, nahoru, dolů, dopředu, doleva, doprava, měňte polohu ruky a snažte se, aby vám kelímek nespadl. Ruce střídejte, můžete s kelímkem chodit, můžete dát kelímek na hřbet ruky a vše opakovat.
- postupujte jako při předchozím cvičení, jen zkuste obě ruce nejednou
- pokud kelímek padá k zemi, musíte se pro něj ohýbat a to je zase pohyb, nevzdávejte to
Tato cvičení procvičují obratnost a koordinaci rukou a očí.
Paměťová technika: tělo jako nákupní technika. Tato technika se jmenuje metoda loci (loci = latinsky místa). Díky cestě např. vaším bytem nebo po svém těle ukládáte na jednotlivé body věci, které si chcete zapamatovat. Platí: vše co nejpřesněji a nejbarvitěji. S touto metodou se můžete jako s dalšími paměťovými technikami seznámit a naučit se je na našich kurzech a akcích trénování paměti.
Cvičení pro každý den na celý týden:
- Vytvořte si pro dnešní den a váš nákup svou osobní nákupní abecedu od např. ananasu až po zápalky… samozřejmě podle toho, co potřebujete nakoupit. Začněte doma s papírem, sepište a vyrazte. A jestli dnes potřebujete papírek i v obchodě, za týden to určitě zvládnete bez něj. (STŘEDA)
- Kolik najdete pořekadel či rčení o položkách z vašeho nákupního seznamu? Chleba o dvou … apod. (ČTVRTEK)
- Napište si nákupní seznam. Nechte ho doma nebo ho uschovejte do kapsy a zkuste nakoupit bez něj. Porovnejte buď po návratu nebo u poklady v obchodě… jak jste si vedli? (PÁTEK)
- Napište seznam nákupu a zkuste vytvořit rýmy ke každé položce, určitě si zapamatujete, co potřebujete i bez seznamu. Rýmy si zapište, lépe si zapamatujete. (SOBOTA)
- Vytvořte si z letáků různých obchodů pexeso. Vystřihněte vždy dva stejné produkty (např. nabídka druhů kávy, čokolády apod.). Hrajte pexeso … zamíchané obrázky směrem dolů … s partnerem či rodinou, kdo najde nejvíce dvojic téhož produktu a vyhraje? (NEDĚLE)
- Prolistujte časopis, noviny a zapište všechno zboží z reklam, které objevíte. (PONDĚLÍ)
- Veďte domácí účetnictví v hlavě; když si večer napíšete své výdaje za veškeré nákupy, trénujete tím zároveň svůj mozek. (ÚTERÝ)
Tip: Nechoďte nakupovat hladoví. U každého produktu, který NENÍ napsaný na vašem nákupním seznamu, se zeptejte sami sebe: Potřebuji ho nutně? Co se mi na něm tak líbí? Kupuji ho jen proto, že je právě levnější? Co mi poskytne – teď, později, za týden? Takové otázky vám pomohou nakupovat vědoměji a zároveň ušetříte. A pořád přemýšlíte a tudíž trénujete svoji hlavu a mozek stále pracuje, tak jak má.
Krásný týden s nákupy i bez nich vám přeje Markéta, trenérka možná právě vašeho mozku.
22. ÚNORA 2023
Každým rokem narůstá hora odpadků. Postupně každému z nás dochází, že bezmyšlenkovité používání jednorázových igelitových tašek musí skončit. Proto patří dobrá nákupní taška do každé domácnosti, protože je významným příspěvkem k ochraně životního prostředí. Existuje mnoho jednoduchých a prostorově úsporných nákupních tašek, takže byste ji měli mít vždy s sebou.
Téma č. 8: TAŠKY - MÓDNÍ DOPLŇKY NEBO JEN PRAKTICKÉ VĚCI
Začínáme pohybem – začněte každý den pohybem…
Budete potřebovat 1 nákupní tašku a 1 tenisový míček (případně 1 velkou cibuli nebo něco podobného). Vložte míček do nákupní tašky, takže můžete využít odstředivou sílu. Proveďte několik kol cvičení. Uchopte tašku jednou rukou v horní části u držadel a:
- taškou pohupujte vedle těla a pak začněte kroužit zápěstím s taškou doprava, pak doleva, ruce vystřídejte
- tašku držte v natažené ruce a střídavě předpažte a zapažte, ruce střídejte a tašku přendejte z jedné ruky do druhé vždy před tělem, opakujte
- tašku zhoupněte před tělem daleko doprava a doleva (jako když mácháte prádlo), vystřídejte obě ruce
Tato cvičení pomáhají udržovat pohyblivost paží v ramenou, stabilizují trup a upravují krevní oběh.
Tašková inspekce – vezměte jednu ze svých tašek, kterou pravidelně používáte (kabelka, sportovní taška, aktovka, batoh) a projednou jí pozorně prozkoumejte. Pokud nepatříte k lidem, kteří tašky pravidelně používají, naplňte speciálně pro toto cvičení nákupní tašku mnoha malými předměty ze svého bytu. Nejlépe ze zásuvky, kde se vám nahromadily nepotřebné věci. Pak je všechny vysypte na stůl. Mělo by jich být nejméně 20. Pak si s předměty pohrajte, poskládejte je podle velikosti, podle abecedy a následně můžete roztřídit a uklidit. Můžete také procvičit hmatové vnímání a „lovit“ předměty po jednom z tašky, ale až poté, kdy uhádnete, co je to za předmět.
Slovní zásoba na každý den:
- Jaké součásti tašek znáte? Například zip, …
- Jaké typy tašek existují? Např.: cestovní taška, …
- Jaká synonyma (slova se stejným nebo podobným významem) pro slovo „taška“ vás napadnou? (kabela, … apod.)
- Z jakých materiálů mohou být tašky zhotoveny? Např.: látka, …
- Při jakých příležitostech potřebujeme tašky?
Tip: založte si sešit a tato cvičení do něj zaznamenávejte. Získáte zpětnou vazbu a mozek cvičíte ještě víc, protože si toto píšete. Začněte dnes a vraťte se zpět na našich stránkách k tématu číslo jedna. A nevadí, že jste s námi již trénovali bez zapisování. A zápisky sdílejte, pochlubte se, jak děláte něco jen pro sebe. Já bych byla třeba moc zvědavá … a za sdílení se mnou budu moc ráda. A vaši blízcí určitě také.
Příjemné sdílení a provětraný mozek vám přeje vaše trenérka paměti Markéta.
15. ÚNORA 2023
Téma č. 7: ALKOHOL – UŽÍVEJTE S MÍROU
8.ÚNORA 2023
Téma č. 6: NÁDOBY A OBALY
1. ÚNORA 2023
Téma č. 5: ČÍSLA V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ
25. LEDNA 2023
Že smích svědčí zdraví je známo nejen z vědecky podloženého výzkumu humoru, gelotologie. Člověk je společenská bytost, která má ráda veselí a radost sdílenou v komunitě. Smích spojuje lidi. A pokud máte smysl pro humor, měli byste být také schopni smát se i sami sobě.
Téma č. 4: SMÍCH JE ZDRAVÝ
Začínáme pohybem
Začínejte den fyzickým cvičením… tentokrát z oboru „jóga smíchu“. Jóga smíchu je kombinace smíchu a hatha jógy (cvičební systém vedoucí k houževnatosti, cílem je očista těla a ducha). Ze smíchu původně uměle vyvolaného se postupně stane srdečný a přirozený smích.
Metr smíchu: držte paže podél boků, pak jednu ruku vystrčte do vzduchu, natáhněte ji a zavolejte při tom: „Ha, ha, ha!“
Lví smích: vyplázněte jazyk, jak to nejdál půjde … zároveň zvedněte ruce a roztáhněte prsty – jako symbol pro lví tlapy. Nechte smích stoupat z břicha – brzy poté následuje srdečný smích.
Píseň smíchu – vyberte si nějakou známou písničku a projednou si ji dejte jinak – nikoli zpěvem, ale její melodii zkuste vyjádřit smíchem … můžete se k tomu také odpovídajícím způsobem pohybovat.
Anagram – z písmen ŠKODOLIBOST sestavte další slova.
Nemusíte použít všechna … např. šok, list, bos, …
Slova si zapisujte, svůj seznam můžete doplňovat po celý týden.
Kolik nových slov najdete?
!!! POZOR !!! Za nejdelší seznam, který předáte kdekoli v knihovně někomu z nás – knihovnic, čeká odměna. Termín odevzdání je DO příští středy ( 1. 2.´23). Tímto cvičením procvičujete slovní zásobu a myšlenkovou flexibilitu (ohebnost a pružnou přizpůsobivost).
Slovní zásoba na každý den – hledejte výrazy:
- Slova postupně od A do Z, které mají něco společného se smíchem (od „achich“ po „zachechtat se“)
- Která slova vás napadnou, když se řekne RADOST? Nahlas si je vyjmenujte…
- Vzpomenete si na nějaký vtip nebo veselou příhodu? Připomeňte si je…
- Co nebo kdo vás rozesměje? Vzpomínejte, vybavujte si, vyhledejte…
Pár slov na závěr: smích má mnoho aspektů: od projevů dobré nálady, bujaré veselosti a radosti přes triumf, ironii, výsměch až po škodolibou radost a zlomyslnost. Dobrý pozorovatel dokáže podle zapojení obličejových svalů interpretovat jemné nuance (rozdíly, odstíny).
Přeji vám kolem sebe jen upřímný smích, který jde přímo z nitra … jak se říká, od srdce.
Za týden se na vás moc těším. Markéta, jen vaše trenérka paměti.
18. LEDNA 2023
Určitě máte představu o zdravé stravě … jaká má být? Hlavně čerstvá, vyvážená a připravená především z místních a sezónních produktů. Jen tak tělo a mozek dostanou všechny potřebné a výživné látky.
Téma č. 3: MÍRY A VÁHY
Začínáme pohybem
Začněte den fyzickým cvičením… pro toto cvičení budete potřebovat buď krejčovský nebo skládací metr. Krejčovský metr (můžete nahradit provázkem nebo kouskem vlny) rozbalte a znovu srolujte. Vezměte jeden konec metru do pravé ruky, omotejte si ho kolem pravé ruky otáčením pravého zápěstí až do konce, cvik proveďte i levou rukou. Skládací metr rozložte a tvarujte z něj písmena. Vymýšlejte další „bláznivé“ možnosti, jak skládací metr použít – škrabátko na záda, opora pro rajčata apod.
Kuchařský recept pro hlavu
Prolistujte časopisy nebo kuchařské knihy a vyhledejte nějaký zajímavý recept. Pohrajte si s rozpisem ingrediencí a textem následujícími způsoby:
- Spočítejte, kolikrát se v rozpisu objeví vedle sebe stejná písmena např. svazek kopru, … olivového oleje, … sůl, lilek …
- Sečtěte zpaměti čísla, udávající množství ingrediencí.
- Napište všechny ingredience na papír. Snažte si zapamatovat a po 10 vteřinách papír otočte a zkuste nahlas vyjmenovat ve správném pořadí.
Ananasová dieta tentokrát jinak
Uděláme si v mysli ANANASovou dietu, to znamená, že vyloučíme písmena (souhlásky) slova ANANAS a budeme hledat potraviny, jejichž názvy písmena A, N, S neobsahují např. rum, buřt, brokolice apod.
Zásoba na každý den
Hledejte slova k následujícím otázkám:
- Co vše lze měřit? (např. obvod pasu…)
- Co vše lze vážit?
- Která povolání vyžadují přesné počítání, měření a vážení?
- Jaké měřící přístroje existují?
Tip na závěr:
Dobré jídlo nepochází z pytlíku…
Hotová jídla jsou plná konzervačních látek, umělých barviv, aromat atd. tedy mnoho kalorií a málo výživných látek. Uvařte si něco dobrého, domácího a podělte se o recept nebo jídlo s někým, koho máte rádi.
Protože mít se rád a mít se rádi je nejvíc…
Za týden se sejdeme zase tady, když budete mít chuť a čas.
Vaše trenérka myšlenkových procesů Markéta … A taky knihovnice z naší knihovny v našem městě Milevsku.
11. LEDNA 2023
Co je červená nit? Příslovečnou červenou nit chápeme jako opakující se prvek, stopu nebo směr vývoje. Motiv se projevuje jako červená nit v románech, divadelních hrách, v životě …
Téma č. 2: VLNA – ROZMOTAT, NAVINOUT, ZAPLÉST
Začínáme pohybem
Začněte den fyzickým cvičením… pro toto cvičení budete potřebovat klubko vlny (můžete zmačkat papír do pomyslného klubka). V jedné ruce intenzivně hněťte klubko a použijte při tom sílu, ruce vystřídejte. Stiskněte klubko jednou rukou a zhluboka přitom vydechněte. Při nádechu prsty opět uvolněte. Několikrát opakujte a střídejte levou a pravou ruku.
Asociační řetězec – takový sled slov můžete vytvářet ústně, případně v mysli, nebo písemně. Nejdřív si najděte nějaké určité výchozí slovo, např. „vlna“. Pak krok za krokem postupujte od jednoho výrazu k dalšímu, aniž byste dlouho přemýšleli.
- Když myslím na vlnu, napadne mne „ovce“.
- Myslím-li na ovci, napadne mne „louka“.
- Při slově louka mne napadá „plot“ a tak dále…
tedy: vlna – ovce – louka – plot …
Procvičujte s dalšími počátečními výrazy na téma „vlna“: svetr, pletací jehlice, příze, ruční práce atd. … trénujete slovní zásobu a fantazii a můžete dělat kdekoli, třeba venku na procházce
A na závěr vezměte úvodní slovní spojení jako příležitost zamyslet se nad červenou nití svého života: symbolicky znázorněte linii života dlouhým kouskem příze. Je vaše červená nit rovná nebo se bude klikatit? U pozitivních událostí vlákno běží nahoru, u negativních se zakulacuje dolů. Pokuste se vybavit si co nejvíce důležitých bodů na své životní cestě. A já vám na tu vaší cestu mávám a těším se příště. Markéta
4. LEDNA 2023
!!! NOVINKA NAŠÍ TRENÉRKY MARKÉTY!!!
Už malé každodenní změny mají velké účinky na vaše zdraví!
Mám pro vás připravená TÝDENNÍ TÉMATA s návrhy,
jak se můžete udržovat fit fyzickými aktivitami a malými porcemi mozkového tréninku.
S novým rokem vám přeji mnoho radosti při pozorném zabývání se sebou samými.
Téma č. 1: ŠTĚSTÍ – KDO BĚŽÍ ZA NÍM, MÁLOKDY HO DOHONÍ
Začínáme pohybem
Začněte den fyzickým cvičením. Posaďte se na židli a použijte sílu – pažemi zatlačte do područek (pokud je židle má) nebo do sedáku, zády do opěradla, hýžděmi do sedátka a nohama zatlačte do podlahy. Nezapomeňte při tom dýchat! Během fáze tlaku můžete například hlasitě počítat třeba do 5, 10. Potom uvolněte a užijte si pocit uvolnění.
Dárky s JETELEM
Hledejte výrazy pro dárky všeho druhu, které by lidem mohly udělat radost. Podmínkou je, aby tyto výrazy obsahovaly alespoň 3 písmena ze slova JETEL… příklad televize, letenka … Kolik výrazů najdete?
Dítě štěstěny
Najděte ke každému písmenu svého jména jednu pozitivní vlastnost … příklad Eva je empatická, vlídná, aktivní.
Kreslete, pozorujte a zapamatujte si – nakreslete na papír následující japonský nápis:
Znamená: „Jsem šťastný.“ Podaří se vám později si jednotlivé znaky vybavit a znovu je nakreslit?
Na závěr něco málo o serotoninu – hormonu štěstí.
Jeho nedostatek ovlivňuje náladu, chuť, spánek. Může mít na svědomí vznik bolesti, strachu, stresu a fungování paměti. Pomáhají vitamín B 6 – avokádo, zelí, čočka, drůbeží maso a ryby, vitamín D – zdrojem je slunce, proto je v zimě tolik důležité pobývat často venku, abyste se vyvarovali zimním chmurám.
Za týden se těší vaše trenérka paměti Markéta.
21. PROSINCE 2022
Vítám vás u posledních HRÁTEK v letošním roce. Dnes si dáme cvičení kreativity a představivosti. Jak jsem zmínila minule … nehledejte v tom nic složitého, je to jen „takové hraní“ a čím častěji si budete takto hrát, tím rychleji začne fungovat vaše fantazie a paměť.
Dle minulého příkladu s NŮŽKAMI se posnažte a se zapojením představivosti si zkuste zapamatovat následující pojmy:
- Televize
- Hřebínek
- Dort
- Vysavač
- Citrón
- Bota
- Kůň
- Pivo
- Olej
- Jehla
Pokud jste poctivě prováděli toto cvičení, nebude pro vás problém najít jednu věc, kterou jste si nepředstavovali … … která z věcí nebyla na původním seznamu? Televize, Hřebínek, Dort, Vysavač, Citrón, Bota, Kůň, Mixer, Pivo, Olej, Jehla
A to je v letošním roce všechno. Mějte spokojený nový rok ve zdraví a ještě předtím si do poslední malinké chviličky užijte Vánoce.
Příště se na vás těší vaše knihovnická trenérka paměti Markéta.
14. PROSINCE 2022
Při úvodu k mnemotechnikám v minulých HRÁTKÁCH jsem zmínila, že základem mnemotechnik je představivost a kreativita. Dnes se vám pokusím ukázat, jak kreativitu a představivost natrénovat. Začneme s jednoduchým příkladem, kdy si jednu věc představíte…
jak ji držíte v ruce nebo ji máte před sebou a potom si představte, jak s touto věcí něco uděláte.
Můžete ji například zničit, použít k jiným účelům než k čemu běžně slouží, můžete tu věc oživit apod.
Zapojte co nejvíce smyslů, na realitu zapomeňte a nechte co nejvíce působit svoji fantazii.
Zní to dost složitě, tak snad vám pomůže již zmíněný příklad a ta věc jsou NŮŽKY…
Představte si, že držíte v ruce tupé kouzelné nůžky. Řeknete jim, že když jsou kouzelné, ať se sami nabrousí. Ty nůžky se na vás ale naštvou a začnou lítat po vašem pokoji a všechno vám rozstříhávají. Nůžky se vrhnou i na vás, naštěstí najdete v šuplíku i kámen, vytáhnete ho, nůžky do něj střihnou a rozpadnou se na kusy. Pomyslíte si, že ty nůžky asi nikdy nehrály „kámen, nůžky, papír“, protože jinak by věděly, že kámen vždy porazí nůžky.
Prostě jen vymýšlejte podobné fantazijní příběhy. Pokud vám tyto příběhy hned nepůjdou, můžete si jen představit, jak máte v ruce půlmetrové nůžky, které jsou celé diamantové, a to je vše.
Nehledejte v tom nic složitého, je to jen „takové hraní“ a čím častěji si budete takto hrát, tím rychleji začne fungovat vaše fantazie a paměť.
Vaše trenérka paměti Markéta
Řešení dnešních hrátek naleznete opět ZDE.
7. PROSINCE 2022
Víte, co jsou mnemotechniky?
Mnemotechniky jsou paměťové techniky pro zapamatování neuvěřitelného množství informací, které by byly běžným způsobem velice těžce zapamatovatelné.
- Fungují v podstatě tak, že pomocí fantazie předěláváte věci obyčejné na zajímavé a abstraktní informace jako jsou třeba čísla, karty, slovíčka, nekonečné řady jedniček a nul měníte na něco konkrétního.
- Mnemotechniky jsou hlavním stavebním kamenem pro trenéry paměti v praxi, neboť jsou hlavní náplní kurzů trénování paměti.
- I v naší knihovně pravidelně probíhají takové kurzy, takže pokud byste do těchto technik chtěli proniknout, stačí se ozvat v naší knihovně. Při určitém počtu trénujících to rozjedeme a to budete koukat, co všechno dokážete…
Víte, že mnemotechniky rozvíjejí: paměť, kreativitu, soustředění, představivost? A protože základem mnemotechnik je představivost a kreativita, tak my si při dalších HRÁTKÁCH ukážeme, jak kreativitu i představivost natrénovat.
Klidný předvánoční čas? No ano, právě ten vám přeji a užijte si dnešní HRANÍ. Vaše trenérka paměti Markéta
Řešení naleznete opět ZDE
30. LISTOPADU 2022
Děláte si při práci nebo jiné činnosti pauzy? Přesto, že vám práce tzv. „odsejpá“, pauzy jsou velice důležité. Stačí krátké, záleží na tom, co děláte a jak dlouho už to děláte. Pauzy dělejte po 30 – 50 minutách. Myslím, že rozumnější je dělat pauzy raději až po 50 minutách, a to kvůli vyrušení ze stavu proudění … o tom zde byla zmínka minulou středu. To, jak rychle a jak moc se nám unaví mozek, nemůžeme přesně říci. Záleží na mnoha dalších faktorech, jako je délka spánku, stres, celkové duševní rozpoložení jedince, únava… Můžeme zjednodušeně říct, že čím hůře se budeme cítit, tím víc a rychleji se nám mozek unaví. Takže shrnutí a délka „pauzování“ mezi činnostmi je tady:
po 30 minutách se doporučují krátké pauzy kolem 3 – 5 minut…
po 50 minutách se doporučuje dělat 5 – 10 minutovou pauzu…
Přeji vám krásný adventní čas, klid a mír v té Vaší hlavě, užijte si dnešní HRANÍ. Užijte si tento čas, pohodlně se usaďte a čtěte. Třeba vás naláká i skvělá kniha Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, ze které je dnešní malá ochutnávka a přijdete si jí vypůjčit právě k nám. A nenechte se mýlit, že jen čtete … procvičujete si svoji krátkodobou paměť a koncentraci pozornosti. Markéta z milevské knihovny, která se snaží držet váš mozek v kondici.
Řešení naleznete opět ZDE.
23. LISTOPADU 2022
Každému z vás se určitě někdy stalo, že jste se ”ponořili“ do nějaké činnosti a byli jste ve stavu, kdy vám to šlo výrazně rychleji než normálně. To je takový stav, kdy tzv. „neslyšíte, nevidíte“. Tento stav se jmenuje stav proudění a dochází k němu, jen když přesunete všechnu vaši pozornost na jednu věc a po určitém čase trvalého soustředění se do tohoto stavu dostanete. V tomto stavu jsou všechny myšlenky soustředěny do jednoho proudu myšlenek a díky tomu má náš mozek malý výdej energie, ale přitom je zároveň nejvýkonnější.
V tomto stavu dochází k lepší schopnosti vašich dovedností, vymýšlení nápadů, můžeme říci, že je to ideální stav k tvoření, přemýšlení, dá se říci ke všemu! Podmínka, abychom se do tohoto stavu dostali, je, že se na určitou činnost musíme nějakou dobu soustředit. Takže zase je to o nás a naší hlavě … a soustředění.
Přeji vám hodně takovýchto plodných chvil nebo chvilek a užijte si dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ… Vaše trenérka Markéta
Řešení naleznete opět ZDE.
16. LISTOPADU 2022
Blíží se konec roku a s ním má někdo z vás v hlavě uložené protivné slovní spojení, že toho má hodně a že ho tlačí čas?
Pokud se nedokážete soustředit z důvodu, že přemýšlíte nad tím, kolik toho je ještě před vámi a že nestíháte, zkuste tuto myšlenku hned ve svém zrodu utnout.
Soustřeďte se na přítomnost!
- Je vhodné si činnosti rozdělit na menší části a soustředit se na to, co uděláte teď a co potom.
- Může vám pomoct, že si napíšete na papírek třeba: TEĎ SE JDU PROJÍT a mít tento papírek neustále před sebou a pokaždé, když vás napadne nějaká myšlenka na něco jiného, tento papírek vám připomene, co právě CHCETE udělat a na co se máte soustředit.
- Máte nedostatek energie? Pokud se cítíte unaveni, nemůžete se divit tomu, že se nedokážete dostatečně soustředit na cokoli. Někdy je zkrátka lepší, než se ze všech sil přemáhat, raději si na chvíli odpočinout nebo zdřímnout a až poté se pustit znovu do činností.
Přeji vám krásný den a čas na HRÁTKY S PAMĚTÍ.
Dnes si oživíme stále platná moudra. Pokuste se najít rčení s podobným významem a to vždy jedno rčení pod číselným označením a druhé rčení označené písmenem.
Hrajte si, smějte se, soustřeďte se a odpočívejte. Vaše „HLAVNÍ“ trenérka Markéta
Řešení naleznete opět ZDE.
Přeji vám pěkný den a klidnou chvilku, která bude jen vaše.
Ano, je středa a pravidelný čas pro HRÁTKY S PAMĚTÍ s Markétou, trenérkou paměti v naší knihovně.
Slyšeli jste již někdy o tzv. multitaskingu?
Toto slovo je složeno z anglického multi = mnoho a task = úkol. Jedná se tedy o vykonávání více úkolů a to většinou zároveň. Ovšem je dokázáno, že se náš mozek dokáže soustředit vždy jen na jednu vědomou činnost. Pokud děláme více činností, náš mozek mezi těmito činnostmi neustále přeskakuje! Bohužel, toto je klasický obraz dnešní doby, kdy jsou technologie nedílnou součástí života. Dnes běžný obraz … dítě sedí u počítače, píše referát, u toho poslouchá hudbu a píše si s kamarády na sociálních sítích.
Pokud tedy děláte dva vědomé duševní úkoly současně, musíte se smířit s tím, že sice dokážete tyto činnosti provádět, ale s výrazně sníženou výkonností. Samotné přepínání mezi úlohami vyžaduje naši energii, takže se dříve unavíme a můžeme dělat i více chyb. Chraňte své zdraví a zdraví vašich blízkých … věnujte se jen jedné činnosti.
Dnes si procvičíme krátkodobou paměť při ZAPAMATOVÁNÍ KONKRÉTNÍCH, ABSTRAKTNÍCH A NESMYSLNÝCH SLOV. Po dobu 2 – 3 minut se pokuste zapamatovat si seznam konkrétních slov (nemusíte dodržet pořadí). Pak zkuste zapsat. Totéž udělejte po chvíli i se seznamem abstraktních a nesmyslných slov. Obtížnost se zvyšuje a kdo zná mnemotechniky, určitě použije.
2. LISTOPADU 2022
SOUSTŘEDĚNÍ je jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abychom si dokázali určitou informaci zapamatovat. Dnes vám představím poslední tip, který může pomoci zlepšit vaše SOUSTŘEDĚNÍ.
Tip č. 3: TRÉNOVÁNÍ PAMĚŤOVÝCH TECHNIK
Tuto techniku považuji osobně za nejlepší. Hodně mi totiž pomohla ke zlepšení soustředění. A nejen mně, ale i mnoha dalším lidem.
Na trénink soustředění můžete použít například PAMĚŤOVÉ PALÁCE (nazývané také „metoda loci“), která je právě jednou z paměťových technik.
Vzpomínáte na číselné řady, se kterými jsme si hráli před týdnem? Procvičovali jsme krátkodobou paměť a řady si potřebovali pamatovat jen v tu chvíli. Ale co když nějakou řadu čísel potřebujeme znát ještě za týden, měsíc? K tomu právě slouží paměťové techniky.
Můžete si napsat na papír nějaká nesmyslná čísla, která vás napadnou. Můžete si jich napsat třeba 30, to už záleží na vás, kolik času chcete tréninku soustředění věnovat. Samozřejmě si takto můžete zapamatovat i čísla pro vás smyslná, která si potřebujete pamatovat (tel. číslo, rodné číslo, číslo pojistky, účtu apod.). Pak si z těchto čísel začnete vytvářet příběh.
Příklad: 5 7 8 6 2 5 3 3 1 1 2
Před vámi stojí 5 mušketýrů a všichni mají na sobě 7 mílové boty, oni vám ale tvrdí, že to jsou 8 mílové boty, jeden z mušketýrů má na čele vytetované číslo 6, ptáte se ho, co to znamená a on Vám řekne, že Vám to nepoví, pokud vám není 25 let a tu větu vám zopakuje 3x dokola. Vy mu řeknete, že vám to nemusel říkat 3x ale pouze 1x. Najednou dojede 1 auto, ve kterém sedí 2 velbloudi.
Vždy, když vymyslíte nějakou část příběhu, tak si ji zkuste i ve své fantazii představit. Zkrátka jen vymýšlíte svůj fantasy příběh. Na začátku vám může dělat problémy za čísla dosazovat nějaké věci, ale to se po chvíli poddá. Pamatujte, že není účelem si toho zapamatovat kdoví kolik, ale jen se soustředit a přemýšlet nad tím, co si za které číslo můžete dosadit a navíc u toho rozvíjíte také svoji paměť i kreativitu.
Nalaďte se na klidový režim a rozjímejte. Vždyť je dušičkový čas. Vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/?fbclid=IwAR3pvKYF8j6HHq8Y3KcUHeADNtzsM7eCuruM3Fw-4sMUjUZb9NrxDtEI9KI
26. ŘÍJNA 2022
Omlouváme se za týdenní výpadek hrátek a jsme tu zpět.
Můžete si vzít do ruky propisku a prohlížet si ji, vnímat, jaká je na dotek, dívat se na její tvar, barvu, zkrátka se soustředit co nejdéle na tuto propisku. Pokud vás napadne myšlenka na něco jiného, tak se nic neděje… jen se zase začněte soustředit na svoji propisku. Tuto činnost můžete provádět, jak dlouho chcete, ale pokud si to zkusíte, uvidíte, jak je těžké zamezit tomu, aby vás nezačaly napadat jiné myšlenky než na tuto propisku.
Pokud jste si trénink s propiskou vyzkoušeli, tak jste vyzkoušeli své soustředění a pomůcku č. 2: Být v přítomném okamžiku… tedy 2. typ, který má pomoci zlepšit vaši schopnost se soustředit.
Postupně si zde představujeme 3. typy těchto pomůcek pro náš mozek (viz předchozí a příští HRÁTKY S PAMĚTÍ na našich stránkách).
Být v přítomném okamžiku… tuto techniku považuji za velice obtížnou. Principem je soustředit se jen na přítomnost a zamezit jakémukoliv odběhnutí myšlenek jinam a snažit se tuto činnost vydržet co nejdéle. Kdo vyzkoušel, tak ví… Pokud se tedy musíte soustředit „právě teď“, čeká vás „důležitá činnost“ ve vašem životě, popadněte to, co máte po ruce a prohlížejte, soustřeďte se, trénujte. Váš mozek si to zaslouží… a odmění se vám. Budete svěží, schopní , sebevědomí. Ano, řeč je právě o „Vás“.
Dnes si procvičíme krátkodobou paměť.
Budete potřebovat propisku, papír a záložku.
Opište si následující číselné řady přesně podle obrazu.
Poté přečtěte vždy jednou čísla v každém řádku. Aby se vám řádky nepletli, zakryjte si ostatní, abyste viděli aktuální řádek.
Pak ho zakryjte a pokuste se čísla ihned zapsat ve správném pořadí.
Počet čísel se na každém řádku o jedno číslo zvyšuje … vydržte až do konce.
Krásné HRANÍ a krásné dny vám přeji … těším se na příště. Vaše trenérka paměti Markéta.
12. ŘÍJNA 2022
Pravidelní sledovači našich HRÁTEK S PAMĚTÍ určitě netrpělivě čekají na odkrytí prvního typu trénování našeho soustředění … naučit se žonglovat s míčky …
No, opravdu u žonglování dochází k celkovému rozehřátí mozku a zlepšení kognitivních (poznávacích) funkcí – soustředění a paměti. Nevěříte? Ovšem dává to smysl … dvě části našeho mozku se skládají ze dvou hemisfér, které jsou mezi sebou navzájem spojeny, a žonglování podporuje jejich vzájemnou komunikaci … při žonglování musí být obě poloviny mozku silně aktivní. Navíc člověk nemůže žonglovat bez toho, aby se na to pořádně soustředil.
Zkrátka žonglování funguje a nemusíte zrovna žonglovat s 10 míčky, ale pro začátek stačí žonglovat klidně i s jedním či dvěma míčky. Jde o to zaměřit vaši pozornost na žonglování. Takže pokud budete zkoušet žonglovat dvěma míčky, které vám budou padat, ale budete se na žonglování soustředit, tak už trénujete vaše soustředění i váš mozek.
Dnešní hrátky budou námětem k barevnému výletu, protože příroda na podzim krásně čaruje právě s barvami. Inspirujte se a po DOPLNĚNÍ ŘEKY DO NÁZVU MĚSTA se třeba někam vypravíte.
Řešení si můžete ověřit zde.
Krásné barevné dny vám přeje Markéta, vaše trenérka paměti z vaší milevské knihovny.
5. ŘÍJNA 2022
SOUSTŘEDĚNÍ je v dnešní uspěchané době velice těžké. Proto si dovolím se u něho ještě nějaký čas zdržet.
Existuje jednoduchá rada, jak si zlepšit soustředění a tou je: DĚLEJTE VĚCI, U KTERÝCH SE SOUSTŘEDÍTE.
Protože tím, že se na něco soustředíte, trénujete vaši schopnost soustředění.
Nejlepším tréninkem soustředění je tedy dělání činností, které vyžadují co nejvíce vaší pozornosti.
Postupně si zde představíme tři typy paměťového cvičení, které značně pomohou zlepšit vaši schopnost soustředění.
Typ č. 1: Naučit se žonglovat s míčky
Typ č. 2: Být v přítomném okamžiku
Typ č. 3: Trénovat paměťové techniky
Tyto tři typy budeme postupně odkrývat během dalších středečních hrátek. Vy si „zatím“ můžete představovat, co se pod jednotlivým typem skrývá a co nám může ohledně soustředění přinést.
A věřte, i těmito představami si TRÉNUJETE SVŮJ MOZEK.
Dnešní trénování je zaměřeno na zkratky a řešení si můžete ověřit zde.
21. ZÁŘÍ 2022
Patříte mezi osoby, pro které je těžké se po delší dobu na něco SOUSTŘEDIT?
- Ruší vás podněty zvenku nebo různé myšlenky, které vám brání vydržet po delší dobu dělat pozorně jen jednu věc?
- Máte pocit, že se pořádně soustředit ani neumíte?
- Když se ovšem věnujete svým zálibám nebo věcem, které vás baví, ponoříte se do těchto činností s takovým soustředěním, že prakticky ztrácíte pojem o čase…?
Nejjednodušší způsob zapamatování si toho, že jste například zamkli dveře, vypnuli sporák atd., je doopravdy se soustředit na to, co provádíte. Pokud vypínáte sporák, klidně si nahlas řekněte: „Teď vypínám sporák.“ „Teď vypínám světla od auta“ apod.
Ztrácíte nebo hledáte svoje důležité věcí? Odkládejte je vždy na stejné místo.
Pokud se naučíte odkládat klíče vždy do levého šuplíku od stolu a několikrát si je na toto místo odložíte, tak se vám v mozku začne vytvářet určitá paměťová dráha a po určité době, i když se nebudete vůbec vědomě soustředit na to, kam klíče odložíte, dáte je automaticky do levého šuplíku. Děláte to pokaždé, a proto máte ve vašem mozku vytvořenou tuto paměťovou dráhu, kam klíče odkládáte.
V dnešních HRÁTKÁCH budeme nakupovat. Nebude nás to nic stát, jen trochu času, který věnujete sobě a svému mozku. Zkuste se chvíli soustředit a zároveň otestujte svoji paměť…
14. ZÁŘÍ 2022
Umíte se SOUSTŘEDIT?
Proč se ptám … soustředění je totiž jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abychom si dokázali určitou informaci zapamatovat. Náš dokonalý mozek opět nezklame… čím více se soustředí na určitý podnět, tím důkladněji informaci zpracuje a uloží. Není to zase až tak jednoduché, snažit se musíme my.
- pokud určité činnosti nevěnujeme dostatek pozornosti, nemůžeme se divit tomu, že si z toho mnoho nepamatujeme
- pokud máte pocit, že jste si něco špatně zapamatovali, že si na určitou situaci nebo činnost vůbec nepamatujete atd., popřemýšlejte, jestli jste se u činnosti, kterou jste prováděli, vážně soustředili nebo jste mysleli na něco jiného, třeba na to, co budete dělat zítra, večer…
- pokud se na provádění činností dostatečně nesoustředíte, nemůžete se divit tomu, že jste zapomněli, kam jste si odložili telefon, klíče, jestli jste zamkli dveře, když jste odcházeli z domu apod.
V dnešních HRÁTKÁCH vás čeká hraní se slovy. Vybrala jsem dnes obzvláště zapeklitý úkol, při kterém byste se měli pořádně SOUSTŘEDIT. Řešení dnes neuvádím, posílejte ho na mojí adresu dkm@knihmil.cz nebo přineste kamkoli k nám do knihovny v psané formě. Nejsprávnějšího hráče čeká knížka o trénování mozku. Více správných odpovědí bude losováno. (Uveďte, prosím, celé jméno, popř. další kontakt.)
Už se moc těším na vaše řešení. Krásné dny s knihou i bez ní přeje Markéta, vaše mozkokoučka.
7. ZÁŘÍ 2022
Prázdniny jsou za námi a můj slib … v září na viděnou … je už viditelný. Vítejte u HRÁTEK S PAMĚTÍ na stránkách mojí a snad i vaší milované knihovny.
Loučili jsme se vizualizací a malým tipem si vyzkoušet, jestli tuto představivost umíme či ne. Řeč byla o vaší ledničce … dokážete vyjmenovat tři věci, které máte teď v ledničce?
Pokud si dokážete představit vaši ledničku a zavzpomínat na to, co v ní je, tak jste neudělali nic jiného, než to, že jste vnitřek lednice vizualizovali…
Dnešní HRÁTKY naváží na naší představivost (vizualizaci) a dnes si vyzkoušíme cvičení s textem níže.
Krásné dny „babího“ léta a super HRANÍ vám přeje vaše trenérka paměti Markéta.
29. ČERVNA 2022
FANTAZIE
Každému z nás může fantazie pracovat na plné obrátky, a čím víc ji začneme záměrně používat, tím víc se nám bude také rozvíjet a my ji budeme moci více využívat v náš prospěch. Někomu může dělat problém si věci vizualizovat, ale vizualizace je schopnost, kterou máme každý, a čím více ji rozvíjíme, tím lépe s ní můžeme pracovat. Pokud patříte mezi lidi, kteří tvrdí, že si neumí nic vizualizovat, mám pro vás jednu otázku:
dokážete vyjmenovat tři věci, které máte teď v ledničce?
Pokud si dokážete představit vaši ledničku a zavzpomínat na to, co v ní je, tak jste neudělali nic jiného, než to, že jste vnitřek lednice vizualizovali.
Přeji vám krásný den u posledních předprázdninových HRÁTEK S PAMĚTÍ.
A přeji vám krásné prázdninové nebo letní dny ve zdraví a pohodě.
Nezapomínejte, všechno je v naší hlavě a ovlivnit svoji hlavu můžete právě jen Vy. Je to velice těžké a pak je to všechno lehčí.
Vaše trenérka paměti Markéta…v září na viděnou.
PS: Řešení si můžete ověřit opět zde.
22. ČERVNA 2022
Některé průzkumy došly k tomu, že většina lidí si pamatuje přibližně:
10 % z toho, co čtou
20 % z toho, co slyší
30 % z toho, co vidí
50 % z toho co slyší a vidí
70 % z toho, co řeknou
90 % z toho, co dělají
Tato čísla samozřejmě nemusí být přesná a bezpochyby záleží také na druhu informace, kterou si chceme zapamatovat. My naštěstí nepotřebujeme vyhodnocovat přesná čísla, ale stačí nám jen vědět, že lepší než číst, je i vidět a lepší než vidět a číst, je to udělat.
Vítám vás u dnešních HRÁTEK S PAMĚTÍ. Dnes mám pro vás ANTONYMA, slova opačného významu.
PS: Řešení si můžete ověřit opět zde.
Přeji vám bystrou mysl a krásné chvíle odpočinku, třeba s knihou, na procházce nebo na dovolené. Vaše trenérka paměti Markéta
15. ČERVNA 2022
Před týdnem jsme objevovali myšlenkové mapy a já jsem zvědavá, kolik z vás si zkusilo převést nějaký svůj úkol právě do této mapy nebo si mapu jen tak zkusilo udělat.
A protože jsem hodně zvědavá a chtěla bych od vás „slyšet nějakou tu ozvěnu“, prosím vás tedy o přinesení nebo zaslání (email: dkm@knihmil.cz) myšlenkové mapy k nám, do knihovny na pobočku.
První a také nejnápaditější mapa budou odměněny. Takže když budete rychlí, můžete vyhrát a když budete hraví, tak můžete vyhrát také.
KNIHOVNICKÉ HRÁTKY S PAMĚTÍ dnes úplně s tématem SPISOVATELÉ A KNIHY.
PS: Řešení si můžete ověřit opět zde.
Přeji vám hodně krásných chvil s knihou i bez ní. Vaše trenérka paměti Markéta.
8. ČERVNA 2022
Vítám vás u našich knihovnických Hrátek s pamětí.
Minulý týden jsem zmínila Myšlenkové mapy a dnes vám přináším postup, jak takovou myšlenkovou mapu vytvořit. Zkuste si udělat jednoduchou myšlenkovou mapu k splnění úkolu, do kterého se vám moc nechce a uvidíte, jak vám to pomůže. Věřte, že právě tím trénujete svoji duševní svěžest. A prosím, držte se JEN níže uvedených kroků, to znamená, aby jste se pokusili vytvořit mapu podle komentáře, hoodně potrénujete mozek:
- hlavní téma umístěte do středu papíru, téma může být znázorněno slovem i obrázkem…
- z hlavního tématu budou vycházet podtémata formou zakřivených větví (zakřivené jsou z toho důvodu, aby docházelo k větší stimulaci pravé hemisféry)
- také z podtémat vycházejí další menší větve…
- do mapy se doporučuji kreslení různých obrázků, symbolů, vybarvování větví různými barvami …
- myšlenkové mapy mají být stručné a přehledné, proto se zde nepoužívají celé věty ale jen klíčová slova, stručná hesla nebo krátká slovní spojení…
Zda je ukázka myšlenkové mapy z webu http://www.newwaveservice.cz/.
Hrátky dnes budou hudební, úkolem je doplnit místa a slova do textu písní. A můžete si i zazpívat. Poslouchám vás na dálku… jde vám to skvěle. Vaše trenérka mozkových závitů Markéta
PS: Řešení si můžete ověřit opět zde.
1. ČERVNA 2022
V řadě posledních několika našich knihovnických HRÁTEK jsme probírali známé RADY K UDRŽENÍ DUŠEVNÍ SVĚŽESTI. Dnes otevřu téma pro někoho známé slovem a možná neznámé obsahem.
Mám na mysli MYŠLENKOVÉ MAPY.
Co jsou a k čemu jsou? A proč jsou tak účinné?
… je to grafické uspořádání učiva nebo našich myšlenek pomocí klíčových slov, která jsou navíc doplněná obrázky
… povzbuzuje činnost a aktivitu pravé hemisféry, která je často v klidovém režimu
… při větší aktivaci obou hemisfér dochází k většímu probuzení kreativity, takže se nám začnou objevovat nové nápady a myšlenky, které by mohly zůstat skryty, pokud by byla zapojena převážně jen levá hemisféra
… myšlenkové mapy jsou přehledné a my vidíme informace v širších souvislostech, a díky tomu si více uvědomujeme jejich vzájemný vztah
Zkrátka, myšlenkové mapy nám pomáhají k tvoření nových nápadů, k lepšímu chápaní a také výrazně podporují naši paměť.
Ano jste tu správně, pojďme si pohrát s naší pamětí … a vzhledem k výše uvedenému jde o trénink obou hemisfér (pravá pracuje spíše s obrazy, levá s písmeny a textem).
Hodně kreativity vám přeje Markéta, trenérka paměti ve Vaší knihovně.
PS: Řešení si můžete ověřit opět zde.
25. KVĚTNA 2022
Dnešními HRÁTKAMI dokončím rady pro udržení duševní svěžesti. Zase známé, opakované a velmi potřebné…
- Pro lepší zapamatování některých informací je vhodné udělat si v nich „pořádek“, seskupit si je do určitých celků či řetězců, používat barevné označování zvýrazňovačem, podtrhávat si v textu důležité body atd.
- Lépe si zapamatujeme také to, k čemu máme kladný citový vztah, co nás zajímá, baví. Dochází totiž při tom k aktivaci části mozku zvané limbický systém, která má na dobrém fungování paměti výrazný podíl.
- Lépe si také zapamatujeme to, co je spojeno s nějakými výraznějšími smyslovými vjemy, zejména zrakovými, neboť informace v našem mozku jsou velice často spojeny s konkrétními „obrazy“, sluchovými, čichovými, hmatovými nebo chuťovými.
- Je prokázáno, že převážná většina lidí zapojuje do mozkové činnosti mnohem více levou hemisféru než pravou. Pravá hemisféra je mimo jiné „sídlem“ kreativity, takže nezanedbávejte ani tuto oblast. Pokud chcete zapojit právě i tu pravou, zkuste např. dělat všechny běžné denní činnosti pouze levou rukou ( v případě praváků).
A nyní již pojďme na trénink. Řešení si můžete ověřit zde. Přeji vám krásné jarní dny a hodně tvůrčích nápadů. Vaše paměťová trenérka Markéta.
18. KVĚTNA 2022
Nový týden, středa a s ní nové HRÁTKY. Mám pro vás další známé, ale potřebné rady pro udržení duševní svěžesti. Neberte je prosím tak, že si řeknete … no jo, to znám. Ano, znáte a … používáte to v životě? Hlava řídí tělo, kdo toto přijme za své, je vítězem v životní honbě za štěstím. Tak zde jsou již zmíněné rady:
- Udržujte své kognitivní funkce stále v činnosti – čtěte noviny, časopisy, knihy, sledujte dění okolo; významně může pomoci i luštění křížovek, sledování televizních vědomostních soutěží, naučných pořadů atd.
- Když jdete na nákup, zkuste se obejít bez lístečku se seznamem a spolehněte se pouze na vlastní paměť.
- Věnujte dostatek času spánku. Právě během spánku dochází k tomu, že je nějaká informace přesunuta z paměti krátkodobé do dlouhodobé.
A nyní již pojďme na trénink. Řešení si můžete ověřit zde. Vaše trenérka paměti Markéta
Vítám vás u dnešních HRÁTEK.
Na úvod bych vložila pár rad, které jsou důležité pro udržení duševní svěžesti. Přesto, že jsou známé a zde již zmiňované … je nám ku prospěchu si je udržet v hlavě a hlavně je vkládat do našeho života.
- Snažte se maximálně soustředit, když se snažíte nějakou informaci do paměti. Samozřejmě byste měli mít sami chuť k takovémuto tréninku, s nadšením jde pak všechno lépe.
- Zdravě a vyváženě se stravujte a hodně pijte. Pro mozkovou činnost je důležitý adekvátní přísun všech potřebných látek (zejména glukózy), vitamínů i minerálů.
- Pravidelně se pohybujte, cvičte, choďte na procházky. Při pohybové aktivitě dochází ke zlepšení prokrvení mozku. Bylo zjištěno, že kombinace tréninku paměti a psychomotorického tréninku působí jednoznačně proti procesu stárnutí, zlepšuje paměťové výkony, posiluje soběstačnost a oddaluje progresi demence. Podobné účinky má i zpěv a tanec.
Dnes jsem pro vás připravila SKRÝVAČKY. Podobně jako u přesmyček, i u skrývaček dobře funguje odstup, pokud se řešení nedaří. Pokud vám úloha připadá náročná, nepropadejte vzteku a zkuste se na ni podívat jindy.
Řešení naleznete opět ZDE.
Vaše trenérka paměti Markéta
4. KVĚTNA 2022
Po týdenní pauze je zde náš pravidelný trénink paměti a s ním spojené HRÁTKY.
V úvodu něco málo o soustředění… které je jedním z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abychom si dokázali určitou informaci zapamatovat. Platí zde jednoduché pravidlo: Čím více se náš mozek na určitý podnět soustředí, tím důkladněji informaci zpracuje a uloží. Pokud tedy určité činnosti nebo učení nevěnujeme dostatek pozornosti, nemůžeme se divit tomu, že si z toho mnoho nepamatujeme.
Pokud se na provádění činností dostatečně nesoustředíte, nemůžete se divit tomu, že jste zapomněli, kam jste si odložili telefon, klíče, jestli jste zamkli dveře, když jste odcházeli z domu apod.
Soustřeďte se, už je to tady. Bystrou mysl a krásné májové dny vám přeje Markéta, vaše trenérka paměti.
Řešení naleznete opět ZDE.
27. DUBNA 2022
Ráda se s vámi opět setkávám u středečních HRATEK s pamětí, které budou soutěžní. Bude to výzva pro všechny milovníky zápolení a vymýšlení. Dnes tedy nečekejte cvičení jako obvykle… Budeme trénovat paměť a techniku, která pomáhá ke zlepšení soustředění.
Můžete si napsat na papír nějaká nesmyslná čísla, která vás napadnou třeba 5785454262545…Můžete si jich napsat třeba 30, to už záleží na vás, kolik času chcete tréninku soustředění věnovat. Pak si z těchto čísel začnete vytvářet příběh.
Například: 5 7 8 6 2 5 3 3 1 1 2
Před vámi stojí 5 mušketýrů a všichni mají na sobě 7 mílové boty, oni vám ale tvrdí, že to jsou 8 mílové boty, jeden z mušketýrů má na čele vytetované číslo 6, ptáte se ho, co to znamená a on Vám řekne, že Vám to nepoví, pokud vám není 25 let a tu větu vám zopakuje 3x dokola. Vy mu řeknete, že vám to nemusel říkat 3x ale pouze 1x. Najednou dojede 1 auto, ve kterém sedí 2 velbloudi.
Vždy, když vymyslíte nějakou část příběhu, tak si ji zkuste i ve své fantazii představit. Zkrátka jen vymýšlíte svůj fantasy příběh. Na začátku vám může dělat problémy za čísla dosazovat nějaké věci, ale to se po chvíli poddá. Pamatujte, že není účelem si toho zapamatovat kdoví kolik, ale jen se soustředit a přemýšlet nad tím, co si za které číslo můžete dosadit a navíc u toho rozvíjíte také svoji paměť i kreativitu.
Nejdelší číselná řada, spojená s příběhem, bude odměněna krásnou knihou o trénování paměti. Pozor… nejde o sepsání příběhu, jde o jeho reprodukci bez předepsaného textu. Zkrátka, číselnou řadu, kterou jste vytvořili, by jste měli odvyprávět zpaměti. Při předání výhry můžeme chtít důkaz. Svoje soutěžní odpovědi odešlete na náš knihovnický e-mail knihovna@knihmil.cz
Hodně moc nápadů a hravosti vám přeje Markéta, vaše paměťová koučka.
20. DUBNA 2022
Pokud chcete, aby vám to o něco lépe myslelo, stačí k tomu jen trocha pohybu např. procházka. Takzvané vypláchnutí hlavy je opravdové vyplavování endorfinů = hormonů štěstí a právě tyto hormony mají za následek, že se při a po pohybu cítíme lépe, zlepší se nám nálada a dodáme si určitou energii a získání nadhledu.
Procházka nám zvýší průtok krve do oblasti mozku, která hraje důležitou úlohu v pamatování si a má vliv na tvorbu nových mozkových buněk a jejich vzájemné spojování.
Tak vzhůru do pohybu a před procházkou nebo po ní jsou tu dnešní HRÁTKY S MARKÉTOU, vaší trenérkou paměti.
Řešení naleznete opět ZDE.
13. DUBNA 2022
Při hrátkách minulý týden jsem zmínila STRES, dnes bych se zastavila u slova STRACH.
Nechci vás ale strašit, už slovo stres v dnešní době je dost strašidelné zaklínadlo… Jen jsem při mozkovém vzdělávání, které musím vykonávat neustále, abych o svoje „trenérství“ nepřišla, narazila na zajímavou úvahu.
Strach si můžeme představit jako malé dítě, které je někde v nás a snaží se ovládnout naše inteligentní já v situacích, ve kterých se samo bojí. Otázkou je, zda vážně chceme poslouchat a podlehnout nějakému malému dítěti, které je někde v nás nebo chceme toto dítě uklidnit a říct mu, ať se nebojí, že se nic neděje.
Tak vyzkoušejte…stále opakuji, že vše je v naší hlavě…
Užijte si dnešní hraní a užijte si svátky jara, krásné Velikonoce vám přeje vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět ZDE.
6. DUBNA 2022
Věřte, že dlouhodobý STRES narušuje naše myšlenkové procesy, paměť, neblaze ovlivňuje i naši psychiku, oslabuje imunitní systém, způsobuje různé nemoci …
Nic nového, řeknete si?
A děláte s tím něco?
Pokud ano, jste skvělí.
A vám, kteří víte, ale moc se nedaří … trochu inspirace:
- neignorujte a spíše popřemýšlejte, jak se mu vyhnout nebo ho snížit například relaxačním cvičením, masáží …
- je vhodné dělat všechny činnosti, které vás uklidňují a zbavují vás ho
- den vypněte a nedělejte nic, co je pro vás psychicky namáhavé a jen si dopřejte klid
Zkrátka … mějte se rádi a občas buďte vy na prvním místě a ne Ti okolo vás…
Mám radost, že se opět potkáváme u HRÁTEK S PAMĚTÍ, to je přesně ta chvilka jen pro vás. Dnes budeme určovat známou osobnost. Tak hezké hraní a za týden se na vás těší vaše trenérka paměti Markéta.
PS: Řešení naleznete opět ZDE.
Trénování paměti souvisí s naším úsilím a vůlí chtít a není jednoduché se přemluvit. A to je situace, ve které jste jen vy sami. Vaše rozhodnutí je svobodné a hodně záleží na vaší pevné vůli. Hodně z nás bude preferovat jiné aktivity pro náš mozek … procházky, pohyb než se zavřít v místnosti a vyplňovat nějaké úkoly. A představa ještě být mezi cizími lidmi? No to už hodně z nás obstoupí tréma, strach… Mluvím o kurzu trénování paměti, který může pro mnohé z nás tyto pocity vyvolávat. A přitom v kolektivu, ve skupině stejně naladěných lidí se donutíte něco pro sebe udělat a mít ze sebe skvělý pocit… Tak neváhejte a mějte i z nepříjemných věcí věci příjemné. Je to jen na vás.
Vítejte u dnešních HRÁTEK. Dnes nás čeká POČÍTÁNÍ BEZ KALKULAČKY.
Pokuste se i v běžném životě obejít bez kalkulačky nebo ji používejte pouze ke kontrole správného výsledku. Tímto způsobem si procvičíte krátkodobou paměť i oprášíte své matematické znalosti…
Správné řešení naleznete opět ZDE.
68 732 – 951 =
9 305 + 6 425 =
360 + 976 =
9 902 – 6 321 =
4 730 + 3 012 =
12 720 : 265 =
354 × 69 =
1 034 : 11=
845 × 34 =
14 596 : 3 =
23. BŘEZNA
S naším mozkem a pamětí souvisí samozřejmě myšlení. Dnes se stále více objevuje pojem kritické myšlení. Víte, co je kritické myšlení? Je to schopnost nepodléhat našemu prvnímu dojmu, nepřebírat bezmyšlenkovitě jiné názory, ale vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností jak vlastních, tak jiných důvěryhodných osob i zdrojů.
Víte, že při trénování paměti se rozvíjí pocit sebevědomí a soběstačnosti?
Tak se pojďme nepodceňovat a zkusme si více věřit … vítám vás u dalších HRÁTEK.
Jsem ráda opět s vámi a jsem ráda, že si věříte.
Dnešní potrénování bude cestovní a to cvičení CO NEPATŘÍ MEZI ZEMĚPISNÉ NÁZVY.
Určete z každé pětice zeměpisných názvů vždy jeden, který se do dané skupiny nehodí. Procvičujeme své logické myšlení a myšlení v souvislostech. A můžete se dozvědět něco nového … zkuste si neznámý pojem „vygooglit“.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásné jarní dny přeje trenérka Markéta.
16. BŘEZNA 2022
V dnešním cvičení budeme procvičovat opomíjenou PRAVOU HEMISFÉRU našeho mozku. Jaké jsou další možnosti jejího procvičení?
- Pokusit se dělat (při dostatku času) maximum denních činností svou nedominantní rukou (praváci levou a leváci pravou)
- Dočasně pozměnit umístění různých věcí v domácnosti (např. odpadkový koš, klíče, telefon, TV ovladač atd.), abychom se vyhnuli navyklé rutině a více přemýšleli o tom, co děláme jinak automaticky
- Pokusit se popsat v jednotlivých postupných krocích nějakou běžnou činnost, kterou provádíme zcela automaticky bez přemýšlení (např. postup hry člověče, nezlob se, fotografování, mytí oken, vybírání peněz z bankomatu… )
- Skládat puzzle
- Zapojit při procesu zapamatování více různých smyslů, nejen obvyklý zrak a sluch, ale také hmat, čich nebo chuť.
A nyní dnešní úkol.
Hezké hraní a veršování vám přeje Markéta.
9. BŘEZNA
Není nic nového na tom, že postoj našeho těla odráží to, jak se zrovna cítíme. A funguje to i opačně – pozicí našeho těla můžeme ovlivnit naši psychiku. Nevěříte? Tak vyzkoušejte a udělejte si dvě krátká cvičení:
- zkuste si lehnout na postel, schoulit se do klubíčka a tak vydržet jednu minutu, poté zkuste z této pozice prohlásit: „Cítím se skvěle a plný energie“ a pozorujte, jestli se tak vážně budete i cítit…
poté se
- postavte do pozice supermana (napřímíte se, vztyčíte bradu a dáte si ruce v bok) a takto zkuste vydržet také jednu minutu, pak zkuste prohlásit to samé: „Cítím se skvěle a plný energie“ a uvidíte ten rozdíl.
Když budete mít před sebou něco těžkého, budete z toho nervózní nebo budete cítit nedostatek sebedůvěry, zajděte si na místo, kde vás nikdo nevidí a stoupněte si do nějaké vítězné pozice … za chvilku se budete cítit lépe.
Jsem ráda opět s vámi a jsem ráda, že si věříte. Čekají nás středeční HRÁTKY S PAMĚTÍ a SKRÝVAČKY. V prvních čtyřech větách jsou ukryty názvy čtyř barev, v dalších jsou ukryty názvy částí lidského těla.
- Na baru dává číšník hostovi vodku.
- Kromě ovce i jehně dává maso.
- Každého člověka vábí láska.
- Příjemný večer náhle skončil.
/
- Sousedova dcera Pavla sypala odpadky do popelnice.
- Cestující zdvihla vak a vystoupila z vlaku.
- K odklízení sněhu je zapotřebí lopata.
- Byla pro něj jen jednou z mnoha.
- Koupil si v bazaru kalhoty a kabát.
- Je libo kávu?
- Štěně zavrčelo a zakouslo se do něj.
- Z tohoto podrazu bychom se měli poučit.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásné jarní dny přeje trenérka Markéta.
2. BŘEZNA 2022
Mám radost, že jste s námi u našich HRÁTEK S PAMĚTÍ. Před týdnem jsem zde zmínila pamatování a inteligenci. Zde je malý dodatek, který vám bude určitě blízký.
Chtěla bych zmínit jeden důležitý a nesprávný myšlenkový pochod, který má velká část lidí, a to nadávat sám sobě, pokud jsme na něco zapomněli. Určitě se vám někdy stalo, že jste například měli vyzvednout na poště balík, ale zapomněli jste ho vyzvednout a vzpomněli jste si na to až doma u dveří. Většina lidí si řekne „já hlupák“ nebo … něco podobného. Tato situace je však zajímavá v tom, že my si nadáváme do hlupáků, ale přitom to, že jsme ne něco zapomněli, nemá nic společného s tím, jestli jsme nebo nejsme hloupí nebo inteligentní. Problém je jinde, za výpadek může např. nesoustředění, stres apod. Tak si prosím nenadávejme a zamysleme se nad sebou.
Dnes si pohrajeme s písmeny a čísly a snad vám pomůže moje trenérská pomůcka… Ivan Vedl Xavera Lesní Cestou Do Města, kde tučná písmenka jsou 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Hodně zdaru a nezapomeňte se pochválit … trenérka Markéta.
23. ÚNORA 2022
Zkuste si odpovědět na tuto jednoduchou otázku: Pamatování … souvisí s inteligencí? Vidím, jak kýváte, že ANO. Ovšem paměť a inteligence mezi sebou nemusí mít vždy přímou souvislost. Existují totiž lidé, kteří jsou hodně inteligentní, ale neustále něco zapomínají a hledají. A stejně tak jsou lidé, kteří jsou méně inteligentní, ale dokáží si snadno zapamatovat hodně informací. Do jaké skupiny patříte právě vy?
Mám radost, že jste s námi u našich HRÁTEK S PAMĚTÍ. Před týdnem jsme zde měli hru s čísly, dnes si pohrajeme se slovy. Snad vás to bude bavit. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásné předjarní dny se svěží pamětí. Vaše mozková trenérka Markéta.
Je zde další středa a naše HRÁTKY S PAMĚTÍ. Mám pro vás další zajímavost o naší paměti…
Pokud jste si mysleli, že je paměť jako záznamník, kde informaci uložíte na nějaké místo a ona tam zůstane už napořád nezměněna, tak je tomu úplně jinak. Opravdu důležité je si uvědomit, že hodně věcí, co si pamatujeme, je nepřesných. A naše paměť není záznamník. Smiřte se s tím, že nějaké věci, co si pamatujete, se třeba nemusely stát, nebo se mohly stát, ale jinak než si myslíte… (?)
To jsou věci, možná ani takové zajímavosti nepotřebujeme vědět, tak si raději zatrénujte … dnes s čísly.
ČÍSELNÁ TABULKA
Doplňte tabulku tak, aby součet čísel ve vodorovných i svislých řadách dával 15.
Řešení dnes nenajdete, protože ho nepotřebujete. Určitě jste doplnili správně … já vám věřím.
Vaše trenérka Markéta
9. ÚNORA
Pamatování si nových věcí můžeme srovnat se sněhovou koulí. Když máme dobré základy toho, co se učíme, máme tzv. velkou sněhovou kutálející se kouli, na kterou se snadno přichytává další sníh. Čím je koule větší, tím snadnější se na ni nabaluje další a další sníh. Pokud nemáme základ (sněhovou kouli), nové vědomosti se nemají čeho chytnout, a proto se nám bude něco nového špatně pamatovat. Proto je nutné vždy porozumět základu, než se budeme pouštět do pokročilejší fáze učení se.
Vítejte u středečních hrátek s pamětí, přeji vám co nejvíce správných párů. Proč párů? Dnes budeme dávat dohromady DVOJICE.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásnou středu přeje Vaše trenérka paměti Markéta
2. ÚNORA 2022
Leden je pryč, týden je pryč a jsou zde pravidelné Hrátky s pamětí.
Dnes máme hooodně dvojkový den (2. 2.´22), tak snad budou vaše mozkové buňky pracovat na jedničku.
Procvičíme kategorizaci, jednu z mnemotechnik, kterou zdokonalujeme k úplné špičce na našich kurzech trénování paměti. Vyzkoušejte, jak jste na tom….
Správné odpovědi tentokrát nejsou, je to jen na vás ?
Krásný den přeje trenérka paměti Markéta
26. LEDNA 2022
Je tu středa a další HRÁTKY S PAMĚTÍ. Tentokrát to bude rychlé. Správnou odpověď nám napište na mail: knihovna@knihmil.cz.
Čtyři správné odpovědi odměníme . Přejeme Vám krásnou středu
19. LEDNA 2022
Před dvěma týdny jsme cestovali kalendářem, dnes se vydáme k našim sousedům na Slovensko. Vyzkoušejte si překlad ze slovenštiny.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásnou středu přeje Vaše trenérka paměti Markéta
Hrátky před týdnem slibovaly cvičení pro rozehřívání mozku. Cvičení je vhodné provádět pravidelně každé ráno, než vstanete z postele, ale můžete ho provádět i během dne.
Cvičení pro rozehřátí mozku se skládá z pěti kroků, ale začít můžete jedním a poté postupně přidávat:
1) Začnete odpočítávat od 100 do 0. (99, 98, 97…) Rychlost je velice důležitá, čím rychleji budete počítat, tím lépe. Pokud některé číslo přeskočíte, pokračujte dál v počítání.
2) Najdete ke každému písmenu abecedy jedno podstatné jméno.
A – auto
B – brouk
C – cedník
…..
Každé podstatné jméno si před sebou zkuste i představit a procítit pomocí svých smyslů. Tímto způsobem dochází k mnohonásobně větší spolupráci obou mozkových hemisfér. Tedy pomocí tohoto jednoduchého cvičení bude docházet k celkovému zlepšení vašich kognitivních výkonů.
3) Vytvořte si v hlavě číslovaný seznam deseti ženských jmen.
1 – Lenka
2 – Zdenka
3 – Eva
…..
4) Vytvořte si v hlavě číslovaný seznam deseti mužských jmen.
1 – Tomáš
2 – Petr
3 – David
…
5) Zavřete oči a zhluboka se 10x nadechněte. Při nádechu se soustřeďte na to, jak se vám okysličuje váš mozek.
Věřím, že vám bude cvičení k užitku a já se na vás těším zase za týden. Vaše trenérka paměti Markéta.
5. LEDNA 2022
Také občas ráno nebo během dne zažíváte, že jste vzhůru, ale máte pocit, že váš mozek si ještě pospává a pořádně vám to nemyslí? Ten pocit zná asi každý, aby nám to lépe myslelo, potřebujeme mozek s výkonem „na plné obrátky“. Proto je vhodné znát cvičení, která nám pomohou náš mozek pořádně nastartovat. Cvičení zde budou za týden … těšte se.
Dnes si pohrajeme s jmény, protože máme nový rok a s ním je spojený kalendář a jména v něm.
Příjemné trénování přeje Vaše trenérka paměti Markéta.
15. PROSINCE 2021
Víte co je autosugesce?
Je to ovlivňování našeho podvědomí, tj. stálým opakováním určité informace přimějeme podvědomí, aby tuto sugesci považovalo za skutečnost. Zjednodušeně – sami si tak dlouho něco namlouváme, že tomu po určité době uvěříme a je jedno, že víme, že si lžeme (to ví naše vědomí), ale naše podvědomí to neví a právě naše podvědomí chceme ovlivnit.
Ale pozor … autosugesce není všemocná a funguje, jen pokud chceme změnit cokoliv, co se týká nás a našeho myšlení. Tím, že budete chtít změnit někoho jiného nebo že si budete často opakovat, že vyhrajete milion, ničeho nedocílíte (věda ani žádné jiné studie nikdy nepotvrdily tvrzení, že autosugescí lze ovlivňovat i okolí).
Zkuste si ovlivnit vaše podvědomí a obraťte vaše myšlenky radostným směrem navzdory stresu, kterého je kolem nás dost a dost.
Přeji vám klidné a spokojené vnitřní Já, které bude mít takovou sílu, že pohltí všechny kolem vás … nejen o Vánocích, ale celý příští rok 2022. Vaše trenérka paměti Markéta.
V dnešních hrátkách si oprášíme dlouhodobou paměť a projdeme si známá rčení se zvířaty. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
8. PROSINCE 2021
Víte, že když děláte věci automaticky, mozek vykazuje mnohem méně aktivity? Mozková kapacita je skoro celá volná, tedy ji můžete používat na další činnosti. Proto se vždy při něčem novém musíme hodně soustředit například při řízení auta v autoškole.
Zkrátka pokud děláme něco, co je pro nás nové a neznámé, tak náš mozek spaluje obrovské množství energie. A jak se v této aktivitě zlepšujeme, tak náš mozek spaluje energie čím dál méně…
V dnešních hrátkách se vypravíme do měst pod horou či horami. A jako při procházce Prahou…pokud objevíte místa, které neznáte a láká vás je poznat, vypravte se tam. Třeba v novém roce …
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu. Vaše trenérka paměti Markéta
1. PROSINCE 2021
Každý z nás má mnoho činností, které musí v životě dělat a je to občas nepříjemné. Vyvolává to v nás emoční averzi.
U dětí může být příkladem nutit se každý den se jít učit. Pokud si ale vytvoří návyk, že se budou učit vždy a pravidelně v určitou dobu, sníží se jim emoční averze k učení, protože to už budou považovat za samozřejmost.
Návyky jsou v podstatě programy nebo schémata, která máme v podvědomé mysli a na jejichž základě jednáme. Některá už máme od narození, některá jsme si vytvořili v dětství a některá si vytváříme neustále.
Doufám, že jste si pro naše pravidelné hrátky vytvořili ten správný čas a jsou pro vás trochu návykem.
V dnešních hrátkách se projdeme Prahou. Pokud objevíte něco nového, berte to jako tip na výlet.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu.
Vaše trenérka paměti Markéta
24. LISTOPADU
Dnešní HRÁTKY dokončíme příběh o našem vnitřním JÁ. Začátek byl uvedený v předchozích hrátkách pod názvem Slon a jezdec, zde je stručné shrnutí… Jezdec a slon jsou jako na dvě naše já, která se nám snaží poroučet. Slon chce potěšení teď a tady a nezajímá ho budoucnost, jezdec myslí na budoucnost. Často však dochází k tomu, že se jezdec unaví a slon začne přebírat kontrolu.
Energie jezdce je náš tzv. kognitivní (poznávací) zdroj energie. Tento zdroj si můžeme představit jako sklenici s vodou. S každou činností, ke které se musíme přemlouvat, dochází k pomalému vylévání vody z této sklenice. A jakmile se naše sklenice celá vylije, začnou nás ovládat emoce a slon si začne dělat, co chce.
Dobré je, že „poznávací“ zdroj můžeme během dne obnovovat a obnovu je dobré dělat i preventivně. Pokud tedy cítíte, že je toho na vás hodně, je čas na chvíli vypnout a dobít svoji energii. K dolití pomyslné sklenice vám pomůže například přísun cukrů, můžete si tedy dát například džus, ovoce nebo čokoládu. Regeneraci lze také provádět děláním nenáročných fyzických činností, při kterých si jezdec může odpočinout. A nezapomínejte na spánek…
Nepodlehněte svému primitivnějšímu já ?
V dnešních hrátkách si trochu zacestujeme. Hrajte si a kombinujte s dlouhodobou pamětí. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu.
Vaše trenérka paměti Markéta
10. LISTOPADU – ANEB
Dnešní HRÁTKY začnu neobvykle a to příběhem o našem vnitřním JÁ.
Slon a jezdec
Přirovnání slona a jezdce se často používá pro emoční a logický mozek. Emoční mozek představuje obrovského slona a lidský mozek je představen jezdcem na slonovi, který se snaží tohoto slona řídit. Můžeme se na jezdce a slona dívat jako na dvě naše já, která se nám snaží poroučet. Slon chce potěšení teď a tady a nezajímá ho budoucnost. Nutí nás kouřit, opíjet se, utíkat od učení, spát v posteli déle než jsme chtěli atd. Na druhou stranu jezdec myslí na budoucnost. Chce být zodpovědný, nestojí o cigarety, o alkohol, chce sportovat, jíst zdravě, učit se atd. Často však dochází k tomu, že se jezdec unaví a slon začne přebírat kontrolu. Pokračování příště…
Nyní již pojďme na pravidelný trénink. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu. Vaše trenérka paměti Markéta
3. LISTOPADU – ČÍSELNÝ KVÍZ
V minulých Hrátkách jsem úvod věnovala mozku, co takhle něco málo o mozkových buňkách? Můžeme jejich „výrobě“ pomoci?
- Tvorba nových mozkových buněk je velice důležitá u procesu učení a paměti a věřte – nevěřte, patří sem i poznávání určitých míst, orientace v prostoru, zhoršená kvalita vzpomínek apod.
- Opravdu bylo zjištěno, že tvorbu nových mozkových buněk můžeme ovlivnit. A které činnosti pomáhají zvyšovat jejich produkci?
- Aktivitu mozku a vznik nových neuronů zvyšuje:
- učení
- trénink kognitivních (poznávacích) funkcí
- mnemotechniky
- tělesna aktivita (ta má velice výrazný vliv)
- vyvážená strava (nezapomínejte na to, že jste to, co jíte)
Naopak stres, deprese, nedostatek spánku, tučná jídla, alkohol a další drogy „výrobu“ v mozku nepodporují.
Dnešní Hrátky jsou zde a budou o číslech. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásné dny. Vaše trenérka paměti Markéta.
27. ŘÍJNA 2021 – MOZEK A DOPLŇOVÁNÍ PÍSMEN
V dlouhodobé paměti máme informace uložené neomezenou dobu. Důležité je, jak moc je máme uložené. Jde o více faktorů … jak moc nás daná věc zajímá, jak moc jsme se té či oné informaci pověnovali v minulosti např. ve škole, jaký máme k dané věci vztah apod.
Co víte o mozku?
Zde máte pár informací k oprášení nebo úplně nových k zasunutí … A kam? No přece do mozku.
- váží okolo 1500 gramu
- obsahuje až 100 miliard neuronů, které přenášejí informace rychlostí až 120 m/s
- díky mozkomíšnímu moku je mozek nadlehčen až o 97% a je chráněn proti otřesům
- představuje jen 2 % hmotnosti těla, ale spotřebuje 20% tělesného příjmu kyslíku a kalorií
- je z 60 % složen z tuku
- v počátku vývoje mozku u lidského embrya vzniká až 250 000 neuronu za minutu
- počet mozkových neuronu se během života snižuje. Naštěstí ty zbylé mezi sebou neustále budují komplikované informační sítě.
V dnešních Hrátkách s pamětí si pohrajeme s písmenky. Přeji vám najezený mozek a správná spojení. Vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
20. ŘÍJNA 2021– PŮVOD JMEN
Zapamatování jmen je pro většinu z nás těžké. Často si o člověku pamatujeme různé detaily, co měl na sobě, kde na večírku seděl, co dělá jeho manželka, ale jméno si prostě nezapamatujeme. Jak jsem zde již minule zmínila, na jména existují paměťové techniky. Zpočátku je třeba techniky trochu potrénovat a čím více je používáte, tím jste lepší.
RADA PRO VÁS: Zkuste jméno nově představené osoby v průběhu konverzace několikrát zmínit a uvidíte, že to k jeho zapamatování pomůže. Také pohled do očí není zanedbatelný. Vyjadřujete svůj zájem o člověka, ale nepřehánějte to. Příliš dlouhý až hypnotizující pohled může v lidech vzbudit nedůvěru a pocit nadřazenosti a arogance.
Dnešní hrátky s pamětí vám možná přinesou nové poznatky o jménech, možná budete muset lovit v dlouhodobé paměti. A věřte, že lovení i nové věci jsou pro náš mozek výzvy.
Přeji hodně správných odpovědí nebo tipů? Vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
13. ŘÍJNA 2021 – TROJČÍSLÍ
Často slyším od lidí, že je pro ně největším problémem zapamatovat si jména, čísla a slovíčka. Je to úplně klasický problém a má ho většina z nás. A proč? Právě proto, že jsou pro naši paměť nic neříkající a neuchopitelná. Na čísla, jména i slovíčka existují paměťové techniky, kdy se VŽDY snažíme převést nicneříkající slovo na nějaký, pro nás uchopitelný obraz. Souvisí to s tím, na jakých principech funguje náš mozek. A je prokázáno, že naše paměť lépe slyší na obrázky. Čím jsou vtipnější a absurdnější, tím si je lépe zapamatujeme.
Dnešní hrátky s pamětí vám nabízejí následující cvičení, ve kterém vás z čísel bude přecházet zrak. Přeji vám bystré oko a šťastnou mysl … vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
6. ŘÍJNA 2021 – LITERÁRNÍ ŽÁNRY
Oč nám jde?
Jde nám v první řadě o to, abychom žili a přežili.
Tomu „abychom přežili“ je možné rozumět tak, abychom „žili dobře“. A co s tím má společného paměť?
Uvedu příklad jednoduchého pokusu. V něm byly předkládány skupině lidí, můžeme je nazývat „pokusnými králíky“ obrázky různých jídel… a to jen na velice krátkou dobu… jakoby zábleskem. „Pokusní králíci“ měli za úkol zaznamenávat, co viděli. Ještě je nutné zmínit, že naši králíci byli rozdělení do dvou skupin – v jedné byli normálně najezení a ve druhé hladoví. A co se zjistilo? Králíci s prázdným žaludkem rozpoznali správně daleko více obrázků než králíci najezení. Takže hlad je brán jako potřeba, která motivuje jednání. Tak se, prosím, dobře najezte a pokuste se rozklíčovat dnešní kvíz.
Jsou zde naše pravidelné HRÁTKY S PAMĚTÍ. A protože máme tak trochu slavnostní týden a to TÝDEN KNIHOVEN, budeme si hrát s literárními žánry. Kvíz není jednoduchý, musíme zalovit v dlouhodobé paměti. Ale určitě si do paměti uložíte i věci nové. A o to mi jde. To je přesně ono … denně se něco nového naučit.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám hodně správných odpovědí.
Vaše trenérka paměti Markéta
29. ZÁŘÍ – KRÁTKODOBÁ PAMĚŤ
Znáte to? Čím déle vlastníte počítač, tím pomaleji běží a tím častěji se zasekává. Lze to změnit? Jistěže ano. Vyzkoušíte špičkový program, který čistí a zrychluje počítače. Jaký program si nastavíte, když se vám váš nejdokonalejší počítač, který si nosíte na krku, tedy mozek, začne zpomalovat nebo se zasekne? Taky by se hodil „špičkový“, naistalovat … a je to. Na rozdíl od počítače to s naším mozkem takto nefunguje. Je dokonalejší než ten před námi na stole… ale údržbu potřebuje. Nějaký ten výpadek už zažil každý z nás.
Krátkodobá paměť je lidskou obdobou operační paměti počítače, takže se s ní snadno zachází a pracuje, ale také se snadno maže a rychleji se vytrácí. Funguje vaše krátkodobá paměť, nebo selhává?
22. ZÁŘÍ 2021 – CO MAJÍ SPOLEČNÉHO ZEMĚPISNÉ NÁZVY?
Motivace – původ slova je v latině a opravdu souvisí s motorem. Něco uvádíme do pohybu, aby to poté určitým směrem postupovalo. Tím, do čeho se zapřeme, může být vůz. Hybnou silou můžeme být my. Zapřeme se do něj a vůz se rozjede. Tedy pokud nemáme po ruce pár koní či traktor. Tak tomu rozuměli naši předkové.
My se obrazně přenesme k sobě, jde o nás, naše touhy, snahy, přání, jednání. Něčemu se naučí jen ten, komu o něco jde.
Kdo chce rozjet svůj vůz, může se opřít do dnešních HRÁTEK s pamětí. Vůz budeme potřebovat, protože budeme cestovat.
Přeji vám hodně štěstí … vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
15. ZÁŘÍ 2021 – DOPLŇOVÁNÍ ZAČÁTKU A KONCE SLOV
Než si začneme s Hrátkami a pamětí, dovolte, abych vás pozdravila po prázdninách. Jak jste na tom? Já jsem po dovolené a moc mi to nemyslí. Takže ideální čas se nastartovat a začít „být v obraze“.
Byla doba, kdy nám bylo ve škole neustále kladeno na srdce, že „opakování“ (toho, co se učíme) je základem všeho učení. V průběhu života jsme se však setkali s tím, že jsme něco mnohokrát opakovali a vzdor tomu jsme se mnohé nenaučili. Proč? Chybělo nám to, co je pro učení opravdu tím nejdůležitějším, základním a podstatným. A tím je MOTIVACE.
O motivaci příště více, teď už je čas si hrát … Určitě budete mít 100% úspěšnost … vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
PŘES LÉTO MAJÍ HRÁTKY PRÁZDNINOVOU PAUZU.
Těšíme se na vás opět po prázdninách :-)
30. ČERVNA 2021 – VÝKLAD JMEN
Zajímavé je, že většina lidí svoji paměť považuje za ne zrovna ideální. Ještě jsem neslyšela snad nikoho, kdo by o sobě řekl: moje paměť je hodně dobrá. Ale to je škoda, protože pokud si o své paměti budete myslet, že je dobrá, bude vám líp fungovat.
Platí jednoduché pravidlo: vaše paměť se zlepší, pokud jí budete víc věřit. Pokud ji budete považovat za špatnou, nebude fungovat tak dobře, jak by mohla.
Poslední předprázdninové hrátky s pamětí jsou zde, přeji vám klid, pohodu a radost z letních dnů. Setkáme se opět v září. A nezapomínejte odpočívat … vaše trenérka paměti Markéta.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
23. ČERVNA 2021 – ČÍSELNÝ KVÍZ
Víte, že mozek je zodpovědný za to, jaké formy chování si každý moment našeho bytí volíme? A mozek máme v hlavě, takže za to může naše hlava. Mozek si vytváří cestičky – podle toho, co děláme a jak často to děláme. Čím více tedy určitou činnost praktikujeme a čím vyšší emoci u ní prožíváme, tím snadněji se náš návyk vytváří. Je to stejné, jako u cesty v trávě, kterou lidé vyšlapou. Čím více zde chodí, tím je cesta zřetelnější.
Návyk vzniká 21 dní – platí však, že danou činnost musíme (ne)dělat každý den bez jediného vynechání.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta
16. ČERVNA 2021 – HRÁTKY SE ZKRATKAMI
Dovolte, abych vás přivítala u dnešních hrátek s pamětí. Tedy u včerejších hrátek, když vezmeme naši středeční pravidelnost. Včera jsem totiž na hrátky úplně zapomněla.
Víte, že schopnosti, které nejsou v denní praxi už tak často potřeba nebo se rostoucím věkem vytrácejí, se při hře znovu objevují a rozvíjejí?
Při hře se trénuje pozornost a paměť, cvičí se koncentrace a schopnost reakce, oživuje se slovní zásoba a vyjadřovací schopnosti.
Pojďme si hrát se ZKRATKAMI.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta
9. ČERVNA 2021 -SLOVNÍ HRÁTKY
Máte před sebou nelehký úkol nebo hodně práce a vůbec se vám nedaří? Máte pocit, že vám „to nemyslí“? Můžete být duševně unavení … Na nic nečekejte a odpočívejte. Zajděte si na procházku, zdřímněte si nebo se věnujte nějaké naprosto odlišné činnosti. Zkrátka si vytvořte odstup. Uvidíte, jak to funguje… po návratu k původnímu vám to půjde všechno lépe.
K nastartování vám možná pomohou SLOVNÍ HRÁTKY.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta
2. ČERVNA 2021 – VESELÉ POČÍTÁNÍ
Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ jsou mířené na matematické schopnosti. Pokud si chcete zábavnou formou procvičit mozek, zlepšit si jeho kondici nebo si jen zkrátit čekání či dlouhou chvíli…tak jste tu správně ?
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta
26. KVĚTNA 2021 – LITERÁRNÍ KVÍZ
Pokud jste v tréninku paměti úplní začátečníci, doporučuji vám začít s dlouhodobou pamětí.
Krátkodobá paměť slouží k vybavení malého množství informací nutných pro řešení aktuálního problému. Víte, jak dlouho trvá? Pouhých 30 – 90 vteřin. Pak tyto informace buď zpracujete a přesunete do paměti dlouhodobé – k tomu je ale nutné opakování a učení – nebo se informace ztrácí.
Dnešní hrátky budou o dlouhodobé paměti a z našeho knihovnického soudku.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta
19. KVĚTNA 2021 – ROZDÍLY MEZI SLOVY
Vítejte u dalších HRÁTEK S PAMĚTÍ. Proč vlastně HRÁTKY…? Protože HRA je původní a důležitou aktivitou člověka. A dá se provozovat všude. Přesto, že tato aktivita bývá spojována spíše s „dětstvím“, hrát si prospívá člověku libovolného věku. Hra je výrazem radosti ze života, nabízí napětí a překvapení… a ještě přináší do rutiny všedního dne zábavu a změnu.
Tak si pojďme hrát, dnes se slovy…
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
12. KVĚTNA 2021 – MUŽSKÁ JMÉNA
Víte, že u paměťových schopností nezáleží ani tak na věku jako na stupni „trénovanosti“?
Opravdu … pokud svoji paměť pravidelně něčím zatěžujete, jste duševně aktivní a snažíte se dělat v tomto směru maximum, jste na to často lépe než někteří lidé o generaci mladší.
Pravidelné středeční hrátky s pamětí vám dnes nabízejí následující cvičení.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
5. KVĚTNA 2021 – PŘÍSLOVÍ
„Umění paměti spočívá v umění pozornosti.“ (Samuel Johnson)
Stalo se vám někdy, že jste bezradně stáli na parkovišti a přemýšleli, kde máte auto nebo jste přišli někam, kde jste měli být jindy? Hodnocení našeho chování je v takové chvíli o tom, že jsme úplně blbý/blbá… ALE … daleko pravděpodobnější je, že jsme v danou chvíli nedávali pozor.
Pojďme společně pozorně určit, co k sobě patří.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
28. DUBNA 2021 – SPORTY
Pro paměť je nejhorší nečinnost, protože pak zleniví. A opravdu mnohem hůř funguje. Snažte se být aktivní, na každý den vymýšlejte nějakou činnost. I docela obyčejné a jasné věci nám mohou přinést něco nového.
Tak pojďme oprášit, co přece víme… Nebo nevíme?
Dnešní hraní je o všeobecných znalostech a je sportovní…
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
21. DUBNA 2021 – ŘÍMSKÉ ČÍSLICE
Paměť – co je vlastně paměť? Schopnost organismů přijímat, uchovávat a znovu vybavovat předchozí zkušenosti, a to i po odeznění vyvolávajících podnětů. A protože dlouhodobá paměť má prakticky neomezenou kapacitu a neomezenou dobu uložení, pojďme jí vyzvat k dnešnímu hraní.
Pokuste se čísla uvedená v prvním sloupečku převést do tvaru římských číslic. Naopak čísla římská převeďte do tvaru arabských.
Ještě malá pomůcka: Ivan (1) Vedl (5) Xavera (10) Lesní (50) Cestou (100) Do (500) Města (1000).
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
14. DUBNA 2021 – ZAPAMATOVÁNÍ SLOV
Dnes si pohrajeme s krátkodobou pamětí, která nám slouží k udržení informací nutných při řešení aktuálního problému. V hlavě se drží jen 30 – 90 sekund. Pokud chcete informace uchovat déle, musíte trénovat – opakovat a učit se.
Pozorně si přečtěte po sobě následující slova – DVAKRÁT- a snažte si jich co nejvíce zapamatovat. Pak už se na ně nedívejte a zkuste si je vybavit (nejlépe napsat).
7. DUBNA 2021 – ČÍSLA S VÝZNAMEM
K následujícím číslům vymyslete co nejvíce asociací, různých významů těchto čísel, souvislostí, ve kterých se vyskytují, nebo i např. názvů knih, filmů atd. (např. 60 – kopa, 60 minut v hodině, 60 sekund v minutě)
Dosáhli jste:
Aspoň 1 význam u každé číslice – VYNIKAJÍCÍ
Aspoň 1 význam u přibližně poloviny čísel – DOBRÉ
Aspoň 1 význam u méně než poloviny číslic – PŘÍŠTĚ TO BUDE URČITĚ LEPŠÍ
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
31. BŘEZNA 2021 – TAJEMNÉ ČTVERCE
Trenérka paměti Markéta pro vás dnes připravila tajemné čtverce. Najděte slova ukrytá ve čtvercové mřížce. Začněte vždy písmenem v levém horním rohu a pokračujte k dalším písmenům buď vodorovně či svisle zleva doprava nebo zprava doleva. Vždy jsou využita všechna písmena.
Řešení naleznete zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
24. března 2021 – KDO JE KDO V ČECHÁCH
K umělcům a význačným osobnostem přiřaďte profesi (obor působnosti), v níž nejvíce vynikli. Názvy povolání nezohledňují ženský rod.
Řešení naleznete zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/