Vyberte stránku

 

30. LISTOPADU

Děláte si při práci nebo jiné činnosti pauzy?
Přesto, že vám práce tzv. „odsejpá“, pauzy jsou velice důležité. Stačí krátké, záleží na tom, co děláte a jak dlouho už to děláte. Pauzy dělejte po 30 – 50 minutách. Myslím, že rozumnější je dělat pauzy raději až po 50 minutách, a to kvůli vyrušení ze stavu proudění … o tom zde byla zmínka minulou středu.
To, jak rychle a jak moc se nám unaví mozek, nemůžeme přesně říci. Záleží na mnoha dalších faktorech, jako je délka spánku, stres, celkové duševní rozpoložení jedince, únava… Můžeme zjednodušeně říct, že čím hůře se budeme cítit, tím víc a rychleji se nám mozek unaví. Takže shrnutí a délka „pauzování“ mezi činnostmi je tady:

po 30 minutách se doporučují krátké pauzy kolem 3 – 5 minut…

po 50 minutách se doporučuje dělat 5 – 10 minutovou pauzu…

Přeji vám krásný adventní čas, klid a mír v té Vaší  hlavě, užijte si dnešní HRANÍ. Užijte si tento čas, pohodlně se usaďte a čtěte. Třeba vás naláká i skvělá kniha Betty MacDonaldové  Co život dal a vzal, ze které je dnešní malá ochutnávka  a přijdete si jí vypůjčit právě k nám. A nenechte se mýlit, že jen čtete … procvičujete si svoji krátkodobou paměť a koncentraci pozornosti.  Markéta z milevské knihovny, která se snaží držet váš mozek v kondici.

Řešení naleznete opět ZDE.

23. LISTOPADU

Každému z vás se určitě někdy stalo, že jste se ”ponořili“ do nějaké činnosti a byli jste ve stavu, kdy vám to šlo výrazně rychleji než normálně. To je takový stav, kdy tzv. „neslyšíte, nevidíte“. Tento stav se jmenuje stav proudění a dochází k němu, jen když přesunete všechnu vaši pozornost na jednu věc a po určitém čase trvalého soustředění se do tohoto stavu dostanete. V tomto stavu jsou všechny myšlenky soustředěny do jednoho proudu myšlenek a díky tomu má náš mozek malý výdej energie, ale přitom je zároveň nejvýkonnější.

V tomto stavu dochází k lepší schopnosti vašich dovedností, vymýšlení nápadů, můžeme říci, že je to ideální stav k tvoření, přemýšlení, dá se říci ke všemu!
Podmínka, abychom se do tohoto stavu dostali, je, že se na určitou činnost musíme nějakou dobu soustředit.
Takže zase je to o nás a naší hlavě … a soustředění.  

Přeji vám hodně takovýchto plodných chvil nebo chvilek a užijte si dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ… Vaše trenérka Markéta

Řešení naleznete opět ZDE.

16. LISTOPADU

Blíží se konec roku a s ním má někdo z vás v hlavě uložené protivné slovní spojení, že toho má hodně a že ho tlačí čas?
Pokud se nedokážete soustředit z důvodu, že přemýšlíte nad tím, kolik toho je ještě před vámi  a že nestíháte, zkuste tuto myšlenku hned ve svém zrodu utnout.
Soustřeďte se na přítomnost!

 • Je vhodné si činnosti rozdělit na menší části a soustředit se na to, co uděláte teď a co potom.
 • Může vám pomoct, že si napíšete na papírek třeba: TEĎ SE JDU PROJÍT a mít tento papírek neustále před sebou a pokaždé, když vás napadne nějaká myšlenka na něco jiného, tento papírek vám připomene, co právě CHCETE udělat a na co se máte soustředit.
 • Máte nedostatek energie? Pokud se cítíte unaveni, nemůžete se divit tomu, že se nedokážete dostatečně soustředit na cokoli. Někdy je zkrátka lepší, než se ze všech sil přemáhat, raději si na chvíli odpočinout nebo zdřímnout a až poté se pustit znovu do činností.

Přeji vám krásný den a čas na HRÁTKY S PAMĚTÍ.
Dnes si oživíme stále platná moudra. Pokuste se najít rčení s podobným významem a to vždy jedno rčení pod číselným označením a druhé rčení označené písmenem.
Hrajte si, smějte se, soustřeďte se a odpočívejte. Vaše „HLAVNÍ“ trenérka Markéta

Řešení naleznete opět ZDE.

16.11. – 1

9. LISTOPADU

Přeji vám pěkný den a klidnou chvilku, která bude jen vaše.
Ano, je středa a pravidelný čas pro HRÁTKY S PAMĚTÍ s Markétou, trenérkou paměti v naší knihovně.

Slyšeli jste již někdy o tzv. multitaskingu?
Toto slovo je složeno z anglického multi = mnoho a task = úkol. Jedná se tedy o vykonávání více úkolů a to většinou zároveň. Ovšem je dokázáno, že se náš mozek dokáže soustředit vždy jen na jednu vědomou činnost. Pokud děláme více činností, náš mozek mezi těmito činnostmi neustále přeskakuje! Bohužel, toto je klasický obraz dnešní doby, kdy jsou technologie nedílnou součástí života. Dnes běžný obraz … dítě sedí u počítače, píše referát, u toho poslouchá hudbu a píše si s kamarády na sociálních sítích.

Pokud tedy děláte dva vědomé duševní úkoly současně, musíte se smířit s tím, že sice dokážete tyto činnosti provádět, ale s výrazně sníženou výkonností. Samotné přepínání mezi úlohami vyžaduje naši energii, takže se dříve unavíme a můžeme dělat i více chyb. Chraňte své zdraví a zdraví vašich blízkých … věnujte se jen jedné činnosti.

Dnes si procvičíme krátkodobou paměť při ZAPAMATOVÁNÍ KONKRÉTNÍCH, ABSTRAKTNÍCH A NESMYSLNÝCH SLOV. Po dobu 2 – 3 minut se pokuste zapamatovat si seznam konkrétních slov (nemusíte dodržet pořadí). Pak zkuste zapsat. Totéž udělejte po chvíli i se seznamem abstraktních a nesmyslných slov. Obtížnost se zvyšuje a kdo zná mnemotechniky, určitě použije.

2. LISTOPADU

SOUSTŘEDĚNÍ je jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abychom si dokázali určitou informaci zapamatovat. Dnes vám představím poslední tip, který může pomoci zlepšit vaše SOUSTŘEDĚNÍ.

Tip č. 3: TRÉNOVÁNÍ PAMĚŤOVÝCH TECHNIK

 Tuto techniku považuji osobně za nejlepší. Hodně mi totiž pomohla ke zlepšení soustředění. A nejen mně, ale i mnoha dalším lidem.
Na trénink soustředění můžete použít například PAMĚŤOVÉ PALÁCE (nazývané také „metoda loci“), která je právě jednou z paměťových technik.

Vzpomínáte na číselné řady, se kterými jsme si hráli před týdnem? Procvičovali jsme krátkodobou paměť a řady si potřebovali pamatovat jen v tu chvíli. Ale co když nějakou řadu čísel potřebujeme znát ještě za týden, měsíc? K tomu právě slouží paměťové techniky.

Můžete si napsat na papír nějaká nesmyslná čísla, která vás napadnou. Můžete si jich napsat třeba 30, to už záleží na vás, kolik času chcete tréninku soustředění věnovat. Samozřejmě si takto můžete zapamatovat i čísla pro vás smyslná, která si potřebujete pamatovat (tel. číslo, rodné číslo, číslo pojistky, účtu apod.). Pak si z těchto čísel začnete vytvářet příběh.

Příklad: 5 7 8 6 2 5 3 3 1 1 2

Před vámi stojí 5 mušketýrů a všichni mají na sobě 7 mílové boty, oni vám ale tvrdí, že to jsou 8 mílové boty, jeden z mušketýrů má na čele vytetované číslo 6, ptáte se ho, co to znamená a on Vám řekne, že Vám to nepoví, pokud vám není 25 let a tu větu vám zopakuje 3x dokola. Vy mu řeknete, že vám to nemusel říkat 3x ale pouze 1x. Najednou dojede 1 auto, ve kterém sedí 2 velbloudi.

 Vždy, když vymyslíte nějakou část příběhu, tak si ji zkuste i ve své fantazii představit. Zkrátka jen vymýšlíte svůj fantasy příběh. Na začátku vám může dělat problémy za čísla dosazovat nějaké věci, ale to se po chvíli poddá. Pamatujte, že není účelem si toho zapamatovat kdoví kolik, ale jen se soustředit a přemýšlet nad tím, co si za které číslo můžete dosadit a navíc u toho rozvíjíte také svoji paměť i kreativitu.

Nalaďte se na klidový režim a rozjímejte. Vždyť je dušičkový čas. Vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/?fbclid=IwAR3pvKYF8j6HHq8Y3KcUHeADNtzsM7eCuruM3Fw-4sMUjUZb9NrxDtEI9KI

 

26. ŘÍJNA

Omlouváme se za týdenní výpadek hrátek a jsme tu zpět.

Můžete si vzít do ruky propisku a prohlížet si ji, vnímat, jaká je na dotek, dívat se na její tvar, barvu, zkrátka se soustředit co nejdéle na tuto propisku. Pokud vás napadne myšlenka na něco jiného, tak se nic neděje… jen se zase začněte soustředit na svoji propisku. Tuto činnost můžete provádět, jak dlouho chcete, ale pokud si to zkusíte, uvidíte, jak je těžké zamezit tomu, aby vás nezačaly napadat jiné myšlenky než na tuto propisku.

Pokud jste si trénink s propiskou vyzkoušeli, tak jste vyzkoušeli své soustředění a pomůcku č. 2: Být v přítomném okamžiku tedy 2. typ, který má pomoci zlepšit vaši schopnost se soustředit.
Postupně si zde představujeme 3. typy těchto pomůcek pro náš mozek (viz předchozí a příští HRÁTKY S PAMĚTÍ na našich stránkách).

Být v přítomném okamžiku tuto techniku považuji za velice obtížnou. Principem je soustředit se jen na přítomnost a zamezit jakémukoliv odběhnutí myšlenek jinam a snažit se tuto činnost vydržet co nejdéle. Kdo vyzkoušel, tak ví… Pokud se tedy musíte soustředit „právě teď“, čeká vás „důležitá činnost“ ve vašem životě, popadněte to, co máte po ruce a prohlížejte, soustřeďte se, trénujte. Váš mozek si to zaslouží… a odmění se vám. Budete svěží, schopní , sebevědomí. Ano, řeč  je právě o „Vás“.

Dnes si procvičíme krátkodobou paměť.
Budete potřebovat propisku, papír a záložku.
Opište si následující číselné řady přesně podle obrazu.
Poté přečtěte vždy jednou čísla v každém řádku. Aby se vám řádky nepletli, zakryjte si ostatní, abyste viděli aktuální řádek.
Pak ho zakryjte a pokuste se čísla ihned zapsat ve správném pořadí.
Počet čísel se na každém řádku o jedno číslo zvyšuje … vydržte až do konce.

Krásné HRANÍ a krásné dny vám přeji … těším se na příště. Vaše trenérka paměti Markéta.

12. ŘÍJNA

Pravidelní sledovači našich HRÁTEK S PAMĚTÍ určitě netrpělivě čekají na odkrytí prvního typu trénování našeho soustředění …  naučit se žonglovat s míčky

No, opravdu u žonglování dochází k celkovému rozehřátí mozku a zlepšení kognitivních (poznávacích) funkcí – soustředění a paměti. Nevěříte? Ovšem dává to smysl … dvě části našeho mozku se skládají ze dvou hemisfér, které jsou mezi sebou navzájem spojeny, a žonglování podporuje jejich vzájemnou komunikaci … při žonglování musí být obě poloviny mozku silně aktivní. Navíc člověk nemůže žonglovat bez toho, aby se na to pořádně soustředil.

Zkrátka žonglování funguje a nemusíte zrovna žonglovat s 10 míčky, ale pro začátek stačí žonglovat klidně i s jedním či dvěma míčky. Jde o to zaměřit vaši pozornost na žonglování. Takže pokud budete zkoušet žonglovat dvěma míčky, které vám budou padat, ale budete se na žonglování soustředit, tak už trénujete vaše soustředění i váš mozek.

Dnešní hrátky budou námětem k barevnému výletu, protože příroda na podzim krásně čaruje právě s barvami. Inspirujte se a po DOPLNĚNÍ ŘEKY DO NÁZVU MĚSTA se třeba někam vypravíte.
Řešení si můžete ověřit zde
Krásné barevné dny vám přeje Markéta, vaše trenérka paměti z vaší milevské knihovny.

5. ŘÍJNA

SOUSTŘEDĚNÍ je v dnešní uspěchané době velice těžké. Proto si dovolím se u něho ještě nějaký čas zdržet.
Existuje jednoduchá rada, jak si zlepšit soustředění a tou je: DĚLEJTE VĚCI, U KTERÝCH SE SOUSTŘEDÍTE.
P
rotože tím, že se na něco soustředíte, trénujete vaši schopnost soustředění.

Nejlepším tréninkem soustředění je tedy dělání činností, které vyžadují co nejvíce vaší pozornosti.

Postupně si zde představíme tři typy paměťového cvičení, které značně pomohou zlepšit vaši schopnost soustředění.

Typ č. 1: Naučit se žonglovat s míčky
Typ č. 2: Být v přítomném okamžiku
Typ č. 3: Trénovat paměťové techniky

Tyto tři typy budeme postupně odkrývat během dalších středečních hrátek. Vy si „zatím“ můžete představovat, co se pod jednotlivým typem skrývá a co nám může ohledně soustředění přinést.

A věřte, i těmito představami si TRÉNUJETE SVŮJ MOZEK.

Dnešní trénování je zaměřeno na zkratky a řešení si můžete ověřit zde

 

21. ZÁŘÍ

Patříte mezi osoby, pro které je těžké se po delší dobu na něco SOUSTŘEDIT?

 • Ruší vás podněty zvenku nebo různé myšlenky, které vám brání vydržet po delší dobu dělat pozorně jen jednu věc?
 • Máte pocit, že se pořádně soustředit ani neumíte?
 • Když se ovšem věnujete svým zálibám nebo věcem, které vás baví, ponoříte se do těchto činností s takovým soustředěním, že prakticky ztrácíte pojem o čase…?

Nejjednodušší způsob zapamatování si toho, že jste například zamkli dveře, vypnuli sporák atd., je doopravdy se soustředit na to, co provádíte. Pokud vypínáte sporák, klidně si nahlas řekněte: „Teď vypínám sporák.“ „Teď vypínám světla od auta“ apod.

Ztrácíte nebo hledáte svoje důležité věcí? Odkládejte je vždy na stejné místo.
Pokud se naučíte odkládat klíče vždy do levého šuplíku od stolu a několikrát si je na toto místo odložíte, tak se vám v mozku začne vytvářet určitá paměťová dráha a po určité době, i když se nebudete vůbec vědomě soustředit na to, kam klíče odložíte, dáte je automaticky do levého šuplíku. Děláte to pokaždé, a proto máte ve vašem mozku vytvořenou tuto paměťovou dráhu, kam klíče odkládáte.                        

V dnešních HRÁTKÁCH budeme nakupovat. Nebude nás to nic stát, jen trochu času, který věnujete sobě a svému mozku. Zkuste se chvíli soustředit a zároveň otestujte svoji paměť…

14. ZÁŘÍ

Umíte se SOUSTŘEDIT?
Proč se ptám … soustředění je totiž jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abychom si dokázali určitou informaci zapamatovat. Náš dokonalý mozek opět nezklame… čím více se soustředí na určitý podnět, tím důkladněji informaci zpracuje a uloží. Není to zase až tak jednoduché, snažit se musíme my.

 • pokud určité činnosti nevěnujeme dostatek pozornosti, nemůžeme se divit tomu, že si z toho mnoho nepamatujeme
 • pokud máte pocit, že jste si něco špatně zapamatovali, že si na určitou situaci nebo činnost vůbec nepamatujete atd., popřemýšlejte, jestli jste se u činnosti, kterou jste prováděli, vážně soustředili nebo jste mysleli na něco jiného, třeba na to, co budete dělat zítra, večer…
 • pokud se na provádění činností dostatečně nesoustředíte, nemůžete se divit tomu, že jste zapomněli, kam jste si odložili telefon, klíče, jestli jste zamkli dveře, když jste odcházeli z domu apod.

V dnešních HRÁTKÁCH vás čeká hraní se slovy. Vybrala jsem dnes obzvláště zapeklitý úkol, při kterém byste se měli pořádně SOUSTŘEDIT.  Řešení dnes neuvádím, posílejte ho na mojí adresu dkm@knihmil.cz nebo přineste kamkoli k nám do knihovny v psané formě. Nejsprávnějšího hráče čeká knížka o trénování mozku. Více správných odpovědí bude losováno. (Uveďte, prosím, celé jméno, popř. další kontakt.)

Už se moc těším na vaše řešení. Krásné dny s knihou i bez ní přeje Markéta, vaše mozkokoučka.

7. ZÁŘÍ

Prázdniny jsou za námi a můj slib … v září na viděnou … je už viditelný. Vítejte u HRÁTEK S PAMĚTÍ na stránkách mojí a snad i vaší milované knihovny.

Loučili jsme se vizualizací a malým tipem si vyzkoušet, jestli tuto představivost umíme či ne. Řeč byla o vaší ledničce …  dokážete vyjmenovat tři věci, které máte teď v ledničce?

Pokud si dokážete představit vaši ledničku a zavzpomínat na to, co v ní je, tak jste neudělali nic jiného, než to, že jste vnitřek lednice vizualizovali…

Dnešní HRÁTKY naváží na naší představivost (vizualizaci) a dnes si vyzkoušíme cvičení s textem níže. 

Krásné dny „babího“ léta a super HRANÍ vám přeje vaše trenérka paměti Markéta.

29. ČERVNA

FANTAZIE

Každému z nás může fantazie pracovat na plné obrátky, a čím víc ji začneme záměrně používat, tím víc se nám bude také rozvíjet a my ji budeme moci více využívat v náš prospěch. Někomu může dělat problém si věci vizualizovat, ale vizualizace je schopnost, kterou máme každý, a čím více ji rozvíjíme, tím lépe s ní můžeme pracovat. Pokud patříte mezi lidi, kteří tvrdí, že si neumí nic vizualizovat, mám pro vás jednu otázku:

dokážete vyjmenovat tři věci, které máte teď v ledničce?

Pokud si dokážete představit vaši ledničku a zavzpomínat na to, co v ní je, tak jste neudělali nic jiného, než to, že jste vnitřek lednice vizualizovali.

Přeji vám krásný den u posledních předprázdninových HRÁTEK S PAMĚTÍ.
A přeji vám krásné prázdninové nebo letní dny ve zdraví a pohodě.
Nezapomínejte, všechno je v naší hlavě a ovlivnit svoji hlavu můžete právě jen Vy. Je to velice těžké a pak je to všechno lehčí.
Vaše trenérka paměti Markéta…v září na viděnou.

PS: Řešení si můžete ověřit opět zde

22. ČERVNA

Některé průzkumy došly k tomu, že většina lidí si pamatuje přibližně:

10 % z toho, co čtou

20 % z toho, co slyší

30 % z toho, co vidí

50 % z toho co slyší a vidí

70 % z toho, co řeknou

90 % z toho, co dělají

Tato čísla samozřejmě nemusí být přesná a bezpochyby záleží také na druhu informace, kterou si chceme zapamatovat. My naštěstí nepotřebujeme vyhodnocovat přesná čísla, ale stačí nám jen vědět, že lepší než číst, je i vidět a lepší než vidět a číst, je to udělat.

Vítám vás u dnešních HRÁTEK S PAMĚTÍ. Dnes mám pro vás ANTONYMA, slova opačného významu.

PS: Řešení si můžete ověřit opět zde

Přeji vám bystrou mysl a krásné chvíle odpočinku, třeba s knihou, na procházce nebo na dovolené. Vaše trenérka paměti Markéta

15. ČERVNA

Před týdnem jsme objevovali myšlenkové mapy a já jsem zvědavá, kolik z vás si zkusilo převést nějaký svůj úkol právě do této mapy nebo si mapu jen tak zkusilo udělat.
A protože jsem hodně zvědavá a chtěla bych od vás „slyšet nějakou tu ozvěnu“, prosím vás tedy o přinesení nebo zaslání (email: dkm@knihmil.cz) myšlenkové mapy k nám, do knihovny na pobočku.
První a také nejnápaditější mapa budou odměněny. Takže když budete rychlí, můžete vyhrát a když budete hraví, tak můžete vyhrát také.
KNIHOVNICKÉ HRÁTKY S PAMĚTÍ dnes úplně s tématem SPISOVATELÉ A KNIHY.

PS: Řešení si můžete ověřit opět zde
Přeji vám hodně krásných chvil s knihou i bez ní. Vaše trenérka paměti Markéta.

8. ČERVNA 2022

Vítám vás u našich knihovnických Hrátek s pamětí.
Minulý týden jsem zmínila Myšlenkové mapy a dnes vám přináším postup, jak takovou myšlenkovou mapu vytvořit. Zkuste si udělat jednoduchou myšlenkovou mapu k splnění úkolu, do kterého se vám moc nechce a uvidíte, jak vám to pomůže. Věřte, že právě tím trénujete svoji duševní svěžest. A prosím, držte se JEN níže uvedených kroků, to znamená, aby jste se pokusili vytvořit mapu podle komentáře, hoodně potrénujete mozek:

 • hlavní téma umístěte do středu papíru, téma může být znázorněno slovem i obrázkem…
 • z hlavního tématu budou vycházet podtémata formou zakřivených větví (zakřivené jsou z toho důvodu, aby docházelo k větší stimulaci pravé hemisféry)
 • také z podtémat vycházejí další menší větve…
 • do mapy se doporučuji kreslení různých obrázků, symbolů, vybarvování větví různými barvami …
 • myšlenkové mapy mají být stručné a přehledné, proto se zde nepoužívají celé věty ale jen klíčová slova, stručná hesla nebo krátká slovní spojení…

Zda je ukázka myšlenkové mapy z webu http://www.newwaveservice.cz/.

Hrátky dnes budou hudební, úkolem je doplnit místa a slova do textu písní. A můžete si i zazpívat. Poslouchám vás na dálku… jde vám to skvěle. Vaše trenérka mozkových závitů Markéta

PS: Řešení si můžete ověřit opět zde

1. ČERVNA 2022

V řadě posledních několika našich knihovnických HRÁTEK jsme probírali známé RADY K UDRŽENÍ DUŠEVNÍ SVĚŽESTI. Dnes otevřu téma pro někoho známé slovem a možná neznámé obsahem.
Mám  na mysli MYŠLENKOVÉ MAPY.
Co jsou a k čemu jsou? A proč jsou tak účinné?

… je to grafické uspořádání učiva nebo našich myšlenek pomocí klíčových slov, která jsou navíc doplněná obrázky
… povzbuzuje činnost a aktivitu pravé hemisféry, která je často v klidovém režimu
… při větší aktivaci obou hemisfér dochází k většímu probuzení kreativity, takže se nám začnou objevovat nové nápady a myšlenky, které by mohly zůstat skryty, pokud by byla zapojena převážně jen levá hemisféra
… myšlenkové mapy jsou přehledné a my vidíme informace v širších souvislostech, a díky tomu si více uvědomujeme jejich vzájemný vztah

Zkrátka, myšlenkové mapy nám pomáhají k tvoření nových nápadů, k lepšímu chápaní a také výrazně podporují naši paměť.

Ano jste tu správně, pojďme si pohrát s naší pamětí … a vzhledem k výše uvedenému jde o trénink obou hemisfér (pravá pracuje spíše s obrazy, levá s písmeny a textem).
Hodně kreativity vám přeje Markéta, trenérka paměti ve Vaší knihovně.
PS: Řešení si můžete ověřit opět zde

25. KVĚTNA 2022

Dnešními HRÁTKAMI dokončím rady pro udržení duševní svěžesti. Zase známé, opakované a velmi potřebné…

 • Pro lepší zapamatování některých informací je vhodné udělat si v nich „pořádek“, seskupit si je do určitých celků či řetězců, používat barevné označování zvýrazňovačem, podtrhávat si v textu důležité body atd.
 • Lépe si zapamatujeme také to, k čemu máme kladný citový vztah, co nás zajímá, baví. Dochází totiž při tom k aktivaci části mozku zvané limbický systém, která má na dobrém fungování paměti výrazný podíl.
 • Lépe si také zapamatujeme to, co je spojeno s nějakými výraznějšími smyslovými vjemy, zejména zrakovými, neboť informace v našem mozku jsou velice často spojeny s konkrétními „obrazy“, sluchovými, čichovými, hmatovými nebo chuťovými.
 • Je prokázáno, že převážná většina lidí zapojuje do mozkové činnosti mnohem více levou hemisféru než pravou. Pravá hemisféra je mimo jiné „sídlem“ kreativity, takže nezanedbávejte ani tuto oblast. Pokud chcete zapojit právě i tu pravou, zkuste např. dělat všechny běžné denní činnosti pouze levou rukou ( v případě praváků).

  A nyní již pojďme na trénink. Řešení si můžete ověřit zde. Přeji vám krásné jarní dny a hodně tvůrčích nápadů. Vaše paměťová trenérka Markéta.

18. KVĚTNA 2022

Nový týden, středa a s ní nové HRÁTKY. Mám pro vás další známé, ale potřebné rady pro udržení duševní svěžesti. Neberte je prosím tak, že si řeknete … no jo, to znám. Ano, znáte a … používáte to v životě? Hlava řídí tělo, kdo toto přijme za své, je vítězem v životní honbě za štěstím. Tak zde jsou již zmíněné rady:

 • Udržujte své kognitivní funkce stále v činnosti – čtěte noviny, časopisy, knihy, sledujte dění okolo; významně může pomoci i luštění křížovek, sledování televizních vědomostních soutěží, naučných pořadů atd.
 • Když jdete na nákup, zkuste se obejít bez lístečku se seznamem a spolehněte se pouze na vlastní paměť.
 • Věnujte dostatek času spánku. Právě během spánku dochází k tomu, že je nějaká informace přesunuta z paměti krátkodobé do dlouhodobé.

A nyní již pojďme na trénink. Řešení si můžete ověřit zde. Vaše trenérka paměti Markéta

18.5.

11. KVĚTNA 2022

Vítám vás u dnešních HRÁTEK.
Na úvod bych vložila pár rad, které jsou důležité pro udržení duševní svěžesti. Přesto, že jsou známé a zde již zmiňované …  je nám ku prospěchu si je udržet v hlavě a hlavně je vkládat do našeho života.

 • Snažte se maximálně soustředit, když se snažíte nějakou informaci do paměti. Samozřejmě byste měli mít sami chuť k takovémuto tréninku, s nadšením jde pak všechno lépe.
 • Zdravě a vyváženě se stravujte a hodně pijte. Pro mozkovou činnost je důležitý adekvátní přísun všech potřebných látek (zejména glukózy), vitamínů i minerálů.
 • Pravidelně se pohybujte, cvičte, choďte na procházky. Při pohybové aktivitě dochází ke zlepšení prokrvení mozku. Bylo zjištěno, že kombinace tréninku paměti a psychomotorického tréninku působí jednoznačně proti procesu stárnutí, zlepšuje paměťové výkony, posiluje soběstačnost a oddaluje progresi demence. Podobné účinky má i zpěv a tanec.

Dnes jsem pro vás připravila SKRÝVAČKY. Podobně jako u přesmyček, i u skrývaček dobře funguje odstup, pokud se řešení nedaří. Pokud vám úloha připadá náročná, nepropadejte vzteku a zkuste se na ni podívat jindy.
Řešení naleznete opět ZDE.
Vaše trenérka paměti Markéta

4. KVĚTNA 2022

Po týdenní pauze je zde náš pravidelný trénink paměti a s ním spojené HRÁTKY.
V úvodu něco málo o soustředění… které je jedním z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abychom si dokázali určitou informaci zapamatovat. Platí zde jednoduché pravidlo: Čím více se náš mozek na určitý podnět soustředí, tím důkladněji informaci zpracuje a uloží. Pokud tedy určité činnosti nebo učení nevěnujeme dostatek pozornosti, nemůžeme se divit tomu, že si z toho mnoho nepamatujeme.

Pokud se na provádění činností dostatečně nesoustředíte, nemůžete se divit tomu, že jste zapomněli, kam jste si odložili telefon, klíče, jestli jste zamkli dveře, když jste odcházeli z domu apod.

Soustřeďte se, už je to tady. Bystrou mysl a krásné májové dny vám přeje Markéta, vaše trenérka paměti.

Řešení naleznete opět ZDE.

27. DUBNA 2022

Ráda se s vámi opět setkávám u středečních HRATEK s pamětí, které budou soutěžní. Bude to výzva pro všechny milovníky zápolení a vymýšlení. Dnes tedy nečekejte cvičení jako obvykle… Budeme trénovat paměť a techniku, která pomáhá ke zlepšení soustředění.

Můžete si napsat na papír nějaká nesmyslná čísla, která vás napadnou třeba 5785454262545…Můžete si jich napsat třeba 30, to už záleží na vás, kolik času chcete tréninku soustředění věnovat. Pak si z těchto čísel začnete vytvářet příběh.
Například: 5 7 8 6 2 5 3 3 1 1 2
Před vámi stojí 5 mušketýrů a všichni mají na sobě 7 mílové boty, oni vám ale tvrdí, že to jsou 8 mílové boty, jeden z mušketýrů má na čele vytetované číslo 6, ptáte se ho, co to znamená a on Vám řekne, že Vám to nepoví, pokud vám není 25 let a tu větu vám zopakuje 3x dokola. Vy mu řeknete, že vám to nemusel říkat 3x ale pouze 1x. Najednou dojede 1 auto, ve kterém sedí 2 velbloudi.

Vždy, když vymyslíte nějakou část příběhu, tak si ji zkuste i ve své fantazii představit. Zkrátka jen vymýšlíte svůj fantasy příběh. Na začátku vám může dělat problémy za čísla dosazovat nějaké věci, ale to se po chvíli poddá. Pamatujte, že není účelem si toho zapamatovat kdoví kolik, ale jen se soustředit a přemýšlet nad tím, co si za které číslo můžete dosadit a navíc u toho rozvíjíte také svoji paměť i kreativitu.

Nejdelší číselná řada, spojená s příběhem, bude odměněna krásnou knihou o trénování paměti. Pozor… nejde o sepsání příběhu, jde o jeho reprodukci bez předepsaného textu. Zkrátka, číselnou řadu, kterou jste vytvořili, by jste měli odvyprávět zpaměti. Při předání výhry můžeme chtít důkaz. Svoje soutěžní odpovědi odešlete na náš knihovnický e-mail knihovna@knihmil.cz

Hodně moc nápadů a hravosti vám přeje Markéta, vaše paměťová koučka.

20. DUBNA 2022

Pokud chcete, aby vám to o něco lépe myslelo, stačí k tomu jen trocha pohybu např. procházka. Takzvané vypláchnutí hlavy je opravdové vyplavování endorfinů = hormonů štěstí a právě tyto hormony mají za následek, že se při a po pohybu cítíme lépe, zlepší se nám nálada a dodáme si určitou energii a získání nadhledu.
Procházka nám zvýší průtok krve do oblasti mozku, která hraje důležitou úlohu v pamatování si a má vliv na tvorbu nových mozkových buněk a jejich vzájemné spojování.

Tak vzhůru do pohybu a před procházkou nebo po ní jsou tu dnešní HRÁTKY S MARKÉTOU, vaší trenérkou paměti.
Řešení naleznete opět ZDE.

 

13. DUBNA 2022

Při hrátkách minulý týden jsem zmínila STRES, dnes bych se zastavila u slova STRACH.
Nechci vás ale strašit, už slovo stres v dnešní době je dost strašidelné zaklínadlo… Jen jsem při mozkovém vzdělávání, které musím vykonávat neustále, abych o svoje „trenérství“ nepřišla, narazila na zajímavou úvahu.  
Strach si můžeme představit jako malé dítě, které je někde v nás a snaží se ovládnout naše inteligentní já v situacích, ve kterých se samo bojí. Otázkou je, zda vážně chceme poslouchat a podlehnout nějakému malému dítěti, které je někde v nás nebo chceme toto dítě uklidnit a říct mu, ať se nebojí, že se nic neděje.
Tak vyzkoušejte…stále opakuji, že vše je v naší hlavě…
Užijte si dnešní hraní a užijte si svátky jara, krásné Velikonoce vám přeje vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět ZDE.

Hrátky s pamětí 13.4.

6. DUBNA 2022

Věřte, že dlouhodobý STRES narušuje naše myšlenkové procesy, paměť, neblaze ovlivňuje i naši psychiku, oslabuje imunitní systém, způsobuje různé nemoci …

Nic nového, řeknete si?
A děláte s tím něco?
Pokud ano, jste skvělí.
A vám, kteří víte, ale moc se nedaří … trochu inspirace:

 • neignorujte a spíše popřemýšlejte, jak se mu vyhnout nebo ho snížit například relaxačním cvičením, masáží …
 • je vhodné dělat všechny činnosti, které vás uklidňují a zbavují vás ho
 • den vypněte a nedělejte nic, co je pro vás psychicky namáhavé a jen si dopřejte klid

Zkrátka … mějte se rádi a občas buďte vy na prvním místě a ne Ti okolo vás…

Mám radost, že se opět potkáváme u HRÁTEK S PAMĚTÍ, to je přesně ta chvilka jen pro vás. Dnes budeme určovat známou osobnost. Tak hezké hraní a za týden se na vás těší vaše trenérka paměti Markéta.

PS: Řešení naleznete opět ZDE.

Hrátky s pamětí 6.4.

30.BŘEZNA

Trénování paměti souvisí s naším úsilím a vůlí chtít a není jednoduché se přemluvit. A to je situace, ve které jste jen vy sami. Vaše rozhodnutí je svobodné a hodně záleží na vaší pevné vůli. Hodně z nás bude preferovat jiné aktivity pro náš mozek … procházky, pohyb než se zavřít v místnosti a vyplňovat nějaké úkoly. A představa ještě být mezi cizími lidmi? No to už hodně z nás obstoupí tréma, strach… Mluvím o kurzu trénování paměti, který může pro mnohé z nás tyto pocity vyvolávat. A přitom v kolektivu, ve skupině stejně naladěných lidí se donutíte něco pro sebe udělat a mít ze sebe skvělý pocit… Tak neváhejte a mějte i z nepříjemných věcí věci příjemné. Je to jen na vás.

Vítejte u dnešních HRÁTEK. Dnes nás čeká POČÍTÁNÍ BEZ KALKULAČKY.
Pokuste se i v běžném životě obejít bez kalkulačky nebo ji používejte pouze ke kontrole správného výsledku. Tímto způsobem si procvičíte krátkodobou paměť i oprášíte své matematické znalosti…

Správné řešení naleznete opět ZDE.

68 732 – 951 =

9 305 + 6 425 =

360 + 976 =

9 902 – 6 321 =

4 730 + 3 012 =

12 720 : 265 =

354 × 69 =

1 034 : 11=

845 × 34 =

14 596 : 3 =

23. BŘEZNA

S naším mozkem a pamětí souvisí samozřejmě myšlení. Dnes se stále více objevuje pojem kritické myšlení. Víte, co je kritické myšlení? Je to schopnost nepodléhat našemu prvnímu dojmu, nepřebírat bezmyšlenkovitě jiné názory, ale vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností jak vlastních, tak jiných důvěryhodných osob i zdrojů.

Víte, že při trénování paměti se rozvíjí pocit sebevědomí a soběstačnosti?
Tak se pojďme nepodceňovat a zkusme si více věřit … vítám vás u dalších HRÁTEK.
Jsem ráda opět s vámi a jsem ráda, že si věříte.
Dnešní potrénování bude cestovní a to cvičení  CO NEPATŘÍ MEZI ZEMĚPISNÉ NÁZVY.
Určete z každé pětice zeměpisných názvů vždy jeden, který se do dané skupiny nehodí. Procvičujeme své logické myšlení a myšlení v souvislostech. A můžete se dozvědět něco nového … zkuste si neznámý pojem „vygooglit“.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásné jarní dny přeje trenérka Markéta.

16. BŘEZNA

V dnešním cvičení budeme procvičovat opomíjenou PRAVOU HEMISFÉRU našeho mozku.
Jaké jsou další možnosti jejího procvičení?

 • Pokusit se dělat (při dostatku času) maximum denních činností svou nedominantní rukou (praváci levou a leváci pravou)
 • Dočasně pozměnit umístění různých věcí v domácnosti (např. odpadkový koš, klíče, telefon, TV ovladač atd.), abychom se vyhnuli navyklé rutině a více přemýšleli o tom, co děláme jinak automaticky
 • Pokusit se popsat v jednotlivých postupných krocích nějakou běžnou činnost, kterou provádíme zcela automaticky bez přemýšlení (např. postup hry člověče, nezlob se, fotografování, mytí oken, vybírání peněz z bankomatu… )
 • Skládat puzzle
 • Zapojit při procesu zapamatování více různých smyslů, nejen obvyklý zrak a sluch, ale také hmat, čich nebo chuť.

A nyní dnešní úkol.
Hezké hraní a veršování vám přeje Markéta.

9. BŘEZNA

Není nic nového na tom, že postoj našeho těla odráží to, jak se zrovna cítíme. A funguje to i opačně – pozicí našeho těla můžeme ovlivnit naši psychiku. Nevěříte? Tak vyzkoušejte a udělejte si dvě krátká cvičení:

 • zkuste si lehnout na postel, schoulit se do klubíčka a tak vydržet jednu minutu, poté zkuste z této pozice prohlásit: „Cítím se skvěle a plný energie“ a pozorujte, jestli se tak vážně budete i cítit…

poté se

 • postavte do pozice supermana (napřímíte se, vztyčíte bradu a dáte si ruce v bok) a takto zkuste vydržet také jednu minutu, pak zkuste prohlásit to samé: „Cítím se skvěle a plný energie“ a uvidíte ten rozdíl.

Když budete mít před sebou něco těžkého, budete z toho nervózní nebo budete cítit nedostatek sebedůvěry, zajděte si na místo, kde vás nikdo nevidí a stoupněte si do nějaké vítězné pozice … za chvilku se budete cítit lépe.

Jsem ráda opět s vámi a jsem ráda, že si věříte. Čekají nás středeční HRÁTKY S PAMĚTÍ a SKRÝVAČKY. V prvních čtyřech větách jsou ukryty názvy čtyř barev, v dalších jsou ukryty názvy částí lidského těla.

 1. Na baru dává číšník hostovi vodku.
 2. Kromě ovce i jehně dává maso.
 3. Každého člověka vábí láska.
 4. Příjemný večer náhle skončil.

/

 1. Sousedova dcera Pavla sypala odpadky do popelnice.
 2. Cestující zdvihla vak a vystoupila z vlaku.
 3. K odklízení sněhu je zapotřebí lopata.
 4. Byla pro něj jen jednou z mnoha.
 5. Koupil si v bazaru kalhoty a kabát.
 6. Je libo kávu?
 7. Štěně zavrčelo a zakouslo se do něj.
 8. Z tohoto podrazu bychom se měli poučit.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásné jarní dny přeje trenérka Markéta.

 

2. BŘEZNA

Mám radost, že jste s námi u našich HRÁTEK S PAMĚTÍ. Před týdnem jsem zde zmínila pamatování a inteligenci. Zde je malý dodatek, který vám bude určitě blízký.

Chtěla bych zmínit jeden důležitý a nesprávný myšlenkový pochod, který má velká část lidí, a to nadávat sám sobě, pokud jsme na něco zapomněli. Určitě se vám někdy stalo, že jste například měli vyzvednout na poště balík, ale zapomněli jste ho vyzvednout a vzpomněli jste si na to až doma u dveří. Většina lidí si řekne „já hlupák“ nebo … něco podobného. Tato situace je však zajímavá v tom, že my si nadáváme do hlupáků, ale přitom to, že jsme ne něco zapomněli, nemá nic společného s tím, jestli jsme nebo nejsme hloupí nebo inteligentní. Problém je jinde, za výpadek může např. nesoustředění, stres apod. Tak si prosím nenadávejme a zamysleme se nad sebou.

Dnes si pohrajeme s písmeny a čísly a snad vám pomůže moje trenérská pomůcka… Ivan Vedl Xavera Lesní Cestou Do Města, kde tučná písmenka jsou 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000. 
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Hodně zdaru a nezapomeňte se pochválit … trenérka Markéta.

23. ÚNORA

Zkuste si odpovědět na tuto jednoduchou otázku: Pamatování … souvisí s inteligencí? Vidím, jak kýváte, že ANO. Ovšem paměť a inteligence mezi sebou nemusí mít vždy přímou souvislost. Existují totiž lidé, kteří jsou hodně inteligentní, ale neustále něco zapomínají a hledají. A stejně tak jsou lidé, kteří jsou méně inteligentní, ale dokáží si snadno zapamatovat hodně informací. Do jaké skupiny patříte právě vy?

Mám radost, že jste s námi u našich HRÁTEK S PAMĚTÍ. Před týdnem jsme zde měli hru s čísly, dnes si pohrajeme se slovy. Snad vás to bude bavit. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

Přeji vám krásné předjarní dny se svěží pamětí. Vaše mozková trenérka Markéta.

Hrátky 23.2.

16. ÚNORA

Je zde další středa a naše HRÁTKY S PAMĚTÍ. Mám pro vás další zajímavost o naší paměti…

Pokud jste si mysleli, že je paměť jako záznamník, kde informaci uložíte na nějaké místo a ona tam zůstane už napořád nezměněna, tak je tomu úplně jinak. Opravdu důležité je si uvědomit, že hodně věcí, co si pamatujeme, je nepřesných. A naše paměť není záznamník. Smiřte se s tím, že nějaké věci, co si pamatujete, se třeba nemusely stát, nebo se mohly stát, ale jinak než si myslíte… (?)

To jsou věci, možná ani takové zajímavosti nepotřebujeme vědět, tak si raději zatrénujte … dnes s čísly.

ČÍSELNÁ TABULKA

Doplňte tabulku tak, aby součet čísel ve vodorovných i svislých řadách dával 15. 
Řešení dnes nenajdete, protože ho nepotřebujete. Určitě jste doplnili správně … já vám věřím.
Vaše trenérka Markéta

9. ÚNORA

Pamatování si nových věcí můžeme srovnat se sněhovou koulí. Když máme dobré základy toho, co se učíme, máme tzv. velkou sněhovou kutálející se kouli, na kterou se snadno přichytává další sníh. Čím je koule větší, tím snadnější se na ni nabaluje další a další sníh. Pokud nemáme základ (sněhovou kouli), nové vědomosti se nemají čeho chytnout, a proto se nám bude něco nového špatně pamatovat. Proto je nutné vždy porozumět základu, než se budeme pouštět do pokročilejší fáze učení se.

Vítejte u středečních hrátek s pamětí, přeji vám co nejvíce správných párů. Proč párů? Dnes budeme dávat dohromady DVOJICE.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásnou středu přeje Vaše trenérka paměti Markéta

2. ÚNORA 

Leden je pryč, týden je pryč a jsou zde pravidelné Hrátky s pamětí.
Dnes máme hooodně dvojkový den (2. 2.´22), tak snad budou vaše mozkové buňky pracovat na jedničku.
Procvičíme  kategorizaci, jednu z mnemotechnik, kterou zdokonalujeme k úplné špičce na našich kurzech trénování paměti. Vyzkoušejte, jak jste na tom….
Správné odpovědi tentokrát nejsou, je to jen na vás 🙂
Krásný den přeje trenérka paměti Markéta

26. LEDNA 2022

Je tu středa a další HRÁTKY S PAMĚTÍ. Tentokrát to bude rychlé. 
Správnou odpověď nám napište na mail: knihovna@knihmil.cz.
Čtyři správné odpovědi odměníme 🙂

Přejeme Vám krásnou středu

19. LEDNA 2022

Před dvěma týdny jsme cestovali kalendářem, dnes se vydáme k našim sousedům na Slovensko. 
Vyzkoušejte si překlad ze slovenštiny.


Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Krásnou středu přeje Vaše trenérka paměti Markéta

12. LEDNA 

Hrátky před týdnem slibovaly cvičení pro rozehřívání mozku. Cvičení je vhodné provádět pravidelně každé ráno, než vstanete z postele, ale můžete ho provádět i během dne.

Cvičení pro rozehřátí mozku se skládá z pěti kroků, ale začít můžete jedním a poté postupně přidávat:

1) Začnete odpočítávat od 100 do 0. (99, 98, 97…) Rychlost je velice důležitá, čím rychleji budete počítat, tím lépe. Pokud některé číslo přeskočíte, pokračujte dál v počítání.

2) Najdete ke každému písmenu abecedy jedno podstatné jméno.
A – auto
B – brouk
C – cedník
…..
Každé podstatné jméno si před sebou zkuste i představit a procítit pomocí svých smyslů. Tímto způsobem dochází k mnohonásobně větší spolupráci obou mozkových hemisfér. Tedy pomocí tohoto jednoduchého cvičení bude docházet k celkovému zlepšení vašich kognitivních výkonů.

3) Vytvořte si v hlavě číslovaný seznam deseti ženských jmen.
1 – Lenka
2 – Zdenka
3 – Eva
…..

4) Vytvořte si v hlavě číslovaný seznam deseti mužských jmen.
1 – Tomáš
2 – Petr
3 – David

5) Zavřete oči a zhluboka se 10x nadechněte. Při nádechu se soustřeďte na to, jak se vám okysličuje váš mozek.

Věřím, že vám bude cvičení k užitku a já se na vás těším zase za týden.
Vaše trenérka paměti Markéta.

5. LEDNA 2022

Také občas ráno nebo během dne zažíváte, že jste vzhůru, ale máte pocit, že váš mozek si ještě pospává a pořádně vám to nemyslí? Ten pocit zná asi každý, aby nám to lépe myslelo, potřebujeme mozek s výkonem „na plné obrátky“. Proto je vhodné znát cvičení, která nám pomohou náš mozek pořádně nastartovat. Cvičení zde budou za týden … těšte se.

Dnes si pohrajeme s jmény, protože máme nový rok a s ním je spojený kalendář a jména v něm.
Příjemné trénování přeje Vaše trenérka paměti Markéta.

15. PROSINCE

Víte co je autosugesce?
Je to ovlivňování našeho podvědomí, tj. stálým opakováním určité informace přimějeme podvědomí, aby tuto sugesci považovalo za skutečnost. Zjednodušeně – sami si tak dlouho něco namlouváme, že tomu po určité době uvěříme a je jedno, že víme, že si lžeme (to ví naše vědomí), ale naše podvědomí to neví a právě naše podvědomí chceme ovlivnit.

Ale pozor … autosugesce není všemocná a funguje, jen pokud chceme změnit cokoliv, co se týká nás a našeho myšlení. Tím, že budete chtít změnit někoho jiného nebo že si budete často opakovat, že vyhrajete milion, ničeho nedocílíte (věda ani žádné jiné studie nikdy nepotvrdily tvrzení, že autosugescí lze ovlivňovat i okolí).

Zkuste si ovlivnit vaše podvědomí a obraťte vaše myšlenky radostným směrem navzdory stresu, kterého je kolem nás dost a dost.

Přeji vám klidné a spokojené vnitřní Já, které bude mít takovou sílu, že pohltí všechny kolem vás … nejen o Vánocích, ale celý příští rok 2022. Vaše trenérka paměti Markéta.

V dnešních hrátkách si oprášíme dlouhodobou paměť a projdeme si známá rčení se zvířaty. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

8. PROSINCE

Víte, že když děláte věci automaticky, mozek vykazuje mnohem méně aktivity? Mozková kapacita je skoro celá volná, tedy ji můžete používat na další činnosti. Proto se vždy při něčem novém musíme hodně soustředit například při řízení auta v autoškole. 
Zkrátka pokud děláme něco, co je pro nás nové a neznámé, tak náš mozek spaluje obrovské množství energie. A jak se v této aktivitě zlepšujeme, tak náš mozek spaluje energie čím dál méně…

V dnešních hrátkách se vypravíme do měst pod horou či horami.  A jako při procházce Prahou…pokud objevíte místa, které neznáte a láká vás je poznat, vypravte se tam. Třeba v novém roce …
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu. Vaše trenérka paměti Markéta

1. PROSINCE

Každý z nás má mnoho činností, které musí v životě dělat a je to občas nepříjemné. Vyvolává to v nás emoční averzi.
U dětí může být příkladem nutit se každý den se jít učit. Pokud si ale vytvoří návyk, že se budou učit vždy a pravidelně v určitou dobu, sníží se jim emoční averze k učení, protože to už budou považovat za samozřejmost.
Návyky jsou v podstatě programy nebo schémata, která máme v podvědomé mysli a na jejichž základě jednáme. Některá už máme od narození, některá jsme si vytvořili v dětství a některá si vytváříme neustále.

Doufám, že jste si pro naše pravidelné hrátky vytvořili ten správný čas a jsou pro vás trochu návykem.

V dnešních hrátkách se projdeme Prahou.  Pokud objevíte něco nového, berte to jako tip na výlet.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu.
Vaše trenérka paměti Markéta

TP 1.12.

24. LISTOPADU

Dnešní HRÁTKY dokončíme příběh o našem vnitřním JÁ. Začátek byl uvedený v předchozích hrátkách pod názvem Slon a jezdec, zde je stručné shrnutí… Jezdec a slon jsou jako na dvě naše já, která se nám snaží poroučet. Slon chce potěšení teď a tady a nezajímá ho budoucnost, jezdec myslí na budoucnost. Často však dochází k tomu, že se jezdec unaví a slon začne přebírat kontrolu.

Energie jezdce je náš tzv. kognitivní (poznávací) zdroj energie. Tento zdroj si můžeme představit jako sklenici s vodou. S každou činností, ke které se musíme přemlouvat, dochází k pomalému vylévání vody z této sklenice. A jakmile se naše sklenice celá vylije, začnou nás ovládat emoce a slon si začne dělat, co chce.

Dobré je, že „poznávací“ zdroj můžeme během dne obnovovat a obnovu je dobré dělat i preventivně. Pokud tedy cítíte, že je toho na vás hodně, je čas na chvíli vypnout a dobít svoji energii. K dolití pomyslné sklenice vám pomůže například přísun cukrů, můžete si tedy dát například džus, ovoce nebo čokoládu. Regeneraci lze také provádět děláním nenáročných fyzických činností, při kterých si jezdec může odpočinout. A nezapomínejte na spánek…

Nepodlehněte svému primitivnějšímu já 😉

V dnešních hrátkách si trochu zacestujeme. Hrajte si a kombinujte s dlouhodobou pamětí. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu.
Vaše trenérka paměti Markéta

10. LISTOPADU – ANEB

Dnešní HRÁTKY začnu neobvykle a to příběhem o našem vnitřním JÁ.

Slon a jezdec
Přirovnání slona a jezdce se často používá pro emoční a logický mozek. Emoční mozek představuje obrovského slona a lidský mozek je představen jezdcem na slonovi, který se snaží tohoto slona řídit. Můžeme se na jezdce a slona dívat jako na dvě naše já, která se nám snaží poroučet. Slon chce potěšení teď a tady a nezajímá ho budoucnost. Nutí nás kouřit, opíjet se, utíkat od učení, spát v posteli déle než jsme chtěli atd. Na druhou stranu jezdec myslí na budoucnost. Chce být zodpovědný, nestojí o cigarety, o alkohol, chce sportovat, jíst zdravě, učit se atd. Často však dochází k tomu, že se jezdec unaví a slon začne přebírat kontrolu. Pokračování příště…

Nyní již pojďme na pravidelný trénink. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásnou středu. Vaše trenérka paměti Markéta

Hrátky 10.11.

3. LISTOPADU – ČÍSELNÝ KVÍZ

V minulých Hrátkách jsem úvod věnovala mozku, co takhle něco málo o mozkových buňkách? Můžeme jejich „výrobě“ pomoci?

 • Tvorba nových mozkových buněk je velice důležitá u procesu učení a paměti a věřte – nevěřte, patří sem i poznávání určitých míst, orientace v prostoru, zhoršená kvalita vzpomínek apod.
 • Opravdu bylo zjištěno, že tvorbu nových mozkových buněk můžeme ovlivnit. A které činnosti pomáhají zvyšovat jejich produkci?
 • Aktivitu mozku a vznik nových neuronů zvyšuje:
  • učení
  • trénink kognitivních (poznávacích) funkcí
  • mnemotechniky
  • tělesna aktivita (ta má velice výrazný vliv)
  • vyvážená strava (nezapomínejte na to, že jste to, co jíte)

Naopak stres, deprese, nedostatek spánku, tučná jídla, alkohol a další drogy „výrobu“ v mozku nepodporují.

Dnešní Hrátky jsou zde a budou o číslech. Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Přeji vám krásné dny. Vaše trenérka paměti Markéta.

27. ŘÍJNA – MOZEK A DOPLŇOVÁNÍ PÍSMEN

V dlouhodobé paměti máme informace uložené neomezenou dobu. Důležité je, jak moc je máme uložené. Jde o více faktorů … jak moc nás daná věc zajímá, jak moc jsme se té či oné informaci pověnovali  v minulosti např. ve škole, jaký máme k dané věci vztah apod.

Co víte o mozku?
Zde máte pár informací k oprášení nebo úplně nových k zasunutí … A kam? No přece do mozku.

 • váží okolo 1500 gramu
 • obsahuje až 100 miliard neuronů, které přenášejí informace rychlostí až 120 m/s
 • díky mozkomíšnímu moku je mozek nadlehčen až o 97% a je chráněn proti otřesům
 • představuje jen 2 % hmotnosti těla, ale spotřebuje 20% tělesného příjmu kyslíku a kalorií
 • je z 60 % složen z tuku
 • v počátku vývoje mozku u lidského embrya vzniká až 250 000 neuronu za minutu
 • počet mozkových neuronu se během života snižuje. Naštěstí ty zbylé mezi sebou neustále budují komplikované informační sítě.

V dnešních Hrátkách s pamětí si pohrajeme s písmenky. Přeji vám najezený mozek a správná spojení. Vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

20. ŘÍJNA – PŮVOD JMEN

Zapamatování jmen je pro většinu z nás těžké. Často si o člověku pamatujeme různé detaily, co měl na sobě, kde na večírku seděl, co dělá jeho manželka, ale jméno si prostě nezapamatujeme. Jak jsem zde již minule zmínila, na jména existují paměťové techniky. Zpočátku je třeba techniky trochu potrénovat a čím více je používáte, tím jste lepší.

RADA PRO VÁS: Zkuste jméno nově představené osoby v průběhu konverzace několikrát zmínit a uvidíte, že to k jeho zapamatování pomůže. Také pohled do očí není zanedbatelný. Vyjadřujete svůj zájem o člověka, ale nepřehánějte to. Příliš dlouhý až hypnotizující pohled může v lidech vzbudit nedůvěru a pocit nadřazenosti a arogance.

Dnešní hrátky s pamětí vám možná přinesou nové poznatky o jménech, možná budete muset lovit v dlouhodobé paměti. A věřte, že lovení  i nové věci jsou pro náš mozek výzvy.
Přeji hodně správných odpovědí nebo tipů? Vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

13. ŘÍJNA – TROJČÍSLÍ

Často slyším od lidí, že je pro ně největším problémem zapamatovat si jména, čísla a slovíčka. Je to úplně klasický problém a má ho většina z nás. A proč? Právě proto, že jsou pro naši paměť nic neříkající a neuchopitelná. Na čísla, jména i slovíčka existují paměťové techniky, kdy se VŽDY snažíme převést nicneříkající slovo na nějaký, pro nás uchopitelný obraz.  Souvisí to s tím, na jakých principech funguje náš mozek. A je prokázáno, že naše paměť lépe slyší na obrázky. Čím jsou vtipnější a absurdnější, tím si je lépe zapamatujeme.

Dnešní hrátky s pamětí vám nabízejí následující cvičení, ve kterém vás z čísel bude přecházet zrak. Přeji vám bystré oko a šťastnou mysl … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

6. ŘÍJNA – LITERÁRNÍ ŽÁNRY

Oč nám jde?  
Jde nám v první řadě o to, abychom žili a přežili.

Tomu „abychom přežili“ je možné rozumět tak, abychom „žili dobře“. A co s tím má společného paměť?

Uvedu příklad jednoduchého pokusu. V něm byly předkládány skupině lidí, můžeme je nazývat „pokusnými králíky“  obrázky různých jídel… a to jen na velice krátkou dobu… jakoby zábleskem. „Pokusní králíci“ měli za úkol zaznamenávat, co viděli. Ještě je nutné zmínit, že naši králíci byli rozdělení do dvou skupin – v jedné byli normálně najezení a ve druhé hladoví. A co se zjistilo? Králíci s prázdným žaludkem rozpoznali správně daleko více obrázků než králíci najezení. Takže hlad je brán jako potřeba, která motivuje jednání. Tak se, prosím, dobře najezte a pokuste se rozklíčovat dnešní kvíz.

 Jsou zde naše pravidelné HRÁTKY S PAMĚTÍ. A protože máme tak trochu slavnostní týden a to TÝDEN KNIHOVEN, budeme si hrát s literárními žánry. Kvíz není jednoduchý, musíme zalovit v dlouhodobé paměti. Ale určitě si do paměti uložíte i věci nové. A o to mi jde. To je přesně ono … denně se něco nového naučit.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

Přeji vám hodně správných odpovědí.
Vaše trenérka paměti Markéta

Hrátky 6.10.

29. ZÁŘÍ – KRÁTKODOBÁ PAMĚŤ

Znáte to? Čím déle vlastníte počítač, tím pomaleji běží a tím častěji se zasekává. Lze to změnit? Jistěže ano. Vyzkoušíte špičkový program, který čistí a zrychluje počítače. Jaký program si nastavíte, když se vám váš nejdokonalejší počítač, který si nosíte na krku, tedy mozek, začne zpomalovat nebo se zasekne? Taky by se hodil „špičkový“, naistalovat … a je to. Na rozdíl od počítače to s naším mozkem takto nefunguje. Je dokonalejší než ten před námi na stole… ale údržbu potřebuje. Nějaký ten výpadek už zažil každý z nás.

Krátkodobá paměť je lidskou obdobou operační paměti počítače, takže se s ní snadno zachází a pracuje, ale také se snadno maže a rychleji se vytrácí. Funguje vaše krátkodobá paměť, nebo selhává?

22. ZÁŘÍ 2021 – CO MAJÍ SPOLEČNÉHO ZEMĚPISNÉ NÁZVY?

Motivace  – původ slova je v latině a opravdu souvisí s motorem. Něco uvádíme do pohybu, aby to poté určitým směrem postupovalo. Tím, do čeho se zapřeme, může být vůz. Hybnou silou můžeme být my. Zapřeme se do něj a vůz se rozjede. Tedy pokud nemáme po ruce pár koní či traktor. Tak tomu rozuměli naši předkové.

My se obrazně přenesme k sobě, jde o nás, naše touhy, snahy, přání, jednání.  Něčemu se naučí jen ten, komu o něco jde.

Kdo chce rozjet svůj vůz, může se opřít do dnešních HRÁTEK s pamětí. Vůz budeme potřebovat, protože budeme cestovat.

Přeji vám hodně štěstí … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

15. ZÁŘÍ 2021 – DOPLŇOVÁNÍ ZAČÁTKU A KONCE SLOV

Než si začneme s Hrátkami a pamětí, dovolte, abych vás pozdravila po prázdninách. Jak jste na tom? Já jsem po dovolené a moc mi to nemyslí. Takže ideální čas se nastartovat a začít „být v obraze“.

Byla doba, kdy nám bylo ve škole neustále kladeno na srdce, že „opakování“ (toho, co se učíme) je základem všeho učení. V průběhu života jsme se však setkali s tím, že jsme něco mnohokrát opakovali a vzdor tomu jsme se mnohé nenaučili. Proč? Chybělo nám to, co je pro učení opravdu tím nejdůležitějším, základním a podstatným. A tím je MOTIVACE.

O motivaci příště více, teď už je čas si hrát … Určitě budete mít 100% úspěšnost … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

PRÁZDNINOVÁ PAUZA

 

30. ČERVNA 2021 – VÝKLAD JMEN

Zajímavé je, že většina lidí svoji paměť považuje za ne zrovna ideální. Ještě jsem neslyšela snad nikoho, kdo by o sobě řekl: moje paměť je hodně dobrá. Ale to je škoda, protože pokud si o své paměti budete myslet, že je dobrá, bude vám líp fungovat.
Platí jednoduché pravidlo: vaše paměť se zlepší, pokud jí budete víc věřit. Pokud ji budete považovat za špatnou, nebude fungovat tak dobře, jak by mohla.

Poslední předprázdninové hrátky s pamětí jsou zde, přeji vám klid, pohodu a radost z letních dnů.  Setkáme se opět v září. A nezapomínejte odpočívat … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

23. ČERVNA 2021 – ČÍSELNÝ KVÍZ

Víte, že mozek je zodpovědný za to, jaké formy chování si každý moment našeho bytí volíme? A mozek máme v hlavě, takže za to může naše hlava. Mozek si vytváří cestičky – podle toho, co děláme a jak často to děláme. Čím více tedy určitou činnost praktikujeme a čím vyšší emoci u ní prožíváme, tím snadněji se náš návyk vytváří. Je to stejné, jako u cesty v trávě, kterou lidé vyšlapou. Čím více zde chodí, tím je cesta zřetelnější.

Návyk vzniká 21 dní – platí však, že danou činnost musíme (ne)dělat každý den bez jediného vynechání.


Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta

16. ČERVNA 2021 – HRÁTKY SE ZKRATKAMI

Dovolte, abych vás přivítala u dnešních hrátek s pamětí. Tedy u včerejších hrátek, když vezmeme naši středeční pravidelnost. Včera jsem totiž na hrátky úplně zapomněla.

Víte, že schopnosti, které nejsou v denní praxi už tak často potřeba nebo se rostoucím věkem vytrácejí, se při hře znovu objevují a rozvíjejí?
Při hře se trénuje pozornost a paměť, cvičí se koncentrace a schopnost reakce, oživuje se slovní zásoba a vyjadřovací schopnosti.
Pojďme si hrát se ZKRATKAMI.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta

9. ČERVNA 2021 -SLOVNÍ HRÁTKY

Máte před sebou nelehký úkol nebo hodně práce a vůbec se vám nedaří? Máte pocit, že vám „to nemyslí“? Můžete být duševně unavení … Na nic nečekejte a odpočívejte. Zajděte si na procházku, zdřímněte si nebo se věnujte nějaké naprosto odlišné činnosti. Zkrátka si vytvořte odstup. Uvidíte, jak to funguje… po návratu k původnímu vám to půjde všechno lépe.

K nastartování vám možná pomohou SLOVNÍ HRÁTKY.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta


2. ČERVNA 2021 – VESELÉ POČÍTÁNÍ

Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ jsou mířené na matematické schopnosti. Pokud si chcete zábavnou formou procvičit mozek, zlepšit si jeho kondici nebo si jen zkrátit čekání či dlouhou chvíli…tak jste tu správně 🙂
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta


26. KVĚTNA 2021 – LITERÁRNÍ KVÍZ

Pokud jste v tréninku paměti úplní začátečníci, doporučuji vám začít s dlouhodobou pamětí.
Krátkodobá paměť slouží k vybavení malého množství informací nutných pro řešení aktuálního problému. Víte, jak dlouho trvá? Pouhých 30 – 90 vteřin. Pak tyto informace buď zpracujete a přesunete do paměti dlouhodobé – k tomu je ale nutné opakování a učení – nebo se informace ztrácí.
Dnešní hrátky budou o dlouhodobé paměti a z našeho knihovnického soudku.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta


19. KVĚTNA 2021 – ROZDÍLY MEZI SLOVY

Vítejte u dalších HRÁTEK S PAMĚTÍ.
Proč vlastně HRÁTKY…?
Protože HRA je původní a důležitou aktivitou člověka. A dá se provozovat všude. Přesto, že tato aktivita bývá spojována spíše s „dětstvím“, hrát si prospívá člověku libovolného věku. Hra je výrazem radosti ze života, nabízí napětí a překvapení… a ještě přináší do rutiny všedního dne zábavu a změnu.
Tak si pojďme hrát, dnes se slovy…
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


12. KVĚTNA 2021 – MUŽSKÁ JMÉNA

Víte, že u paměťových schopností nezáleží ani tak na věku jako na stupni „trénovanosti“? 
Opravdu … pokud svoji paměť pravidelně něčím zatěžujete, jste duševně aktivní a snažíte se dělat v tomto směru maximum, jste na to často lépe než někteří lidé o generaci mladší.
Pravidelné středeční hrátky s pamětí vám dnes nabízejí následující cvičení.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


5. KVĚTNA 2021 – PŘÍSLOVÍ

„Umění paměti spočívá v umění pozornosti.“ (Samuel Johnson)

Stalo se vám někdy, že jste bezradně stáli na parkovišti a přemýšleli, kde máte auto nebo jste přišli někam, kde jste měli být jindy? Hodnocení našeho chování je v takové chvíli o tom, že jsme úplně blbý/blbá… ALE … daleko pravděpodobnější je, že jsme v danou chvíli nedávali pozor.
Pojďme společně pozorně určit, co k sobě patří.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


28. DUBNA 2021 – SPORTY

Pro paměť je nejhorší nečinnost, protože pak zleniví. A opravdu mnohem hůř funguje. Snažte se být aktivní, na každý den vymýšlejte nějakou činnost. I docela obyčejné a jasné věci nám mohou přinést něco nového.
Tak pojďme oprášit, co přece víme… Nebo nevíme?
Dnešní hraní je o všeobecných znalostech a je sportovní…
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


21. DUBNA 2021 – ŘÍMSKÉ ČÍSLICE  

Paměť – co je vlastně paměť? Schopnost organismů přijímat, uchovávat a znovu vybavovat předchozí zkušenosti, a to i po odeznění vyvolávajících podnětů. A protože dlouhodobá paměť má prakticky neomezenou kapacitu a neomezenou dobu uložení, pojďme jí vyzvat k dnešnímu hraní.  

Pokuste se čísla uvedená v prvním sloupečku převést do tvaru římských číslic. Naopak čísla římská převeďte do tvaru arabských.

Ještě malá pomůcka: Ivan (1) Vedl (5) Xavera (10) Lesní (50) Cestou (100) Do (500) Města (1000).

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


 

14. DUBNA 2021 – ZAPAMATOVÁNÍ SLOV

Dnes si pohrajeme s krátkodobou pamětí, která nám slouží k udržení informací nutných při řešení aktuálního problému. V hlavě se drží jen 30 – 90 sekund. Pokud chcete informace uchovat déle, musíte trénovat – opakovat a učit se. 

Pozorně si přečtěte po sobě následující slova – DVAKRÁT- a snažte si jich co nejvíce zapamatovat. Pak už se na ně nedívejte a zkuste si je vybavit (nejlépe napsat).


 

7. DUBNA 2021 – ČÍSLA S VÝZNAMEM 

K následujícím číslům vymyslete co nejvíce asociací, různých významů těchto čísel, souvislostí, ve kterých se vyskytují, nebo i např. názvů knih, filmů atd. (např. 60 – kopa, 60 minut v hodině, 60 sekund v minutě)

Dosáhli jste:
Aspoň 1 význam u každé číslice – VYNIKAJÍCÍ
Aspoň 1 význam u přibližně poloviny čísel – DOBRÉ
Aspoň 1 význam u méně než poloviny číslic – PŘÍŠTĚ TO BUDE URČITĚ LEPŠÍ
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


 

31. BŘEZNA 2021 – TAJEMNÉ ČTVERCE 

Trenérka paměti Markéta pro vás dnes připravila tajemné čtverce. Najděte slova ukrytá ve čtvercové mřížce. Začněte vždy písmenem v levém horním rohu a pokračujte k dalším písmenům buď vodorovně či svisle zleva doprava nebo zprava doleva. Vždy jsou využita všechna písmena. 

Řešení naleznete zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


 

24. března 2021 – KDO JE KDO V ČECHÁCH

K umělcům a význačným osobnostem přiřaďte profesi (obor působnosti), v níž nejvíce vynikli. Názvy povolání nezohledňují ženský rod.

 

Řešení naleznete zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/