Vyberte stránku

27. ŘÍJNA – MOZEK A DOPLŇOVÁNÍ PÍSMEN

V dlouhodobé paměti máme informace uložené neomezenou dobu. Důležité je, jak moc je máme uložené. Jde o více faktorů … jak moc nás daná věc zajímá, jak moc jsme se té či oné informaci pověnovali  v minulosti např. ve škole, jaký máme k dané věci vztah apod.

Co víte o mozku?
Zde máte pár informací k oprášení nebo úplně nových k zasunutí … A kam? No přece do mozku.

  • váží okolo 1500 gramu
  • obsahuje až 100 miliard neuronů, které přenášejí informace rychlostí až 120 m/s
  • díky mozkomíšnímu moku je mozek nadlehčen až o 97% a je chráněn proti otřesům
  • představuje jen 2 % hmotnosti těla, ale spotřebuje 20% tělesného příjmu kyslíku a kalorií
  • je z 60 % složen z tuku
  • v počátku vývoje mozku u lidského embrya vzniká až 250 000 neuronu za minutu
  • počet mozkových neuronu se během života snižuje. Naštěstí ty zbylé mezi sebou neustále budují komplikované informační sítě.

V dnešních Hrátkách s pamětí si pohrajeme s písmenky. Přeji vám najezený mozek a správná spojení. Vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

20. ŘÍJNA – PŮVOD JMEN

Zapamatování jmen je pro většinu z nás těžké. Často si o člověku pamatujeme různé detaily, co měl na sobě, kde na večírku seděl, co dělá jeho manželka, ale jméno si prostě nezapamatujeme. Jak jsem zde již minule zmínila, na jména existují paměťové techniky. Zpočátku je třeba techniky trochu potrénovat a čím více je používáte, tím jste lepší.

RADA PRO VÁS: Zkuste jméno nově představené osoby v průběhu konverzace několikrát zmínit a uvidíte, že to k jeho zapamatování pomůže. Také pohled do očí není zanedbatelný. Vyjadřujete svůj zájem o člověka, ale nepřehánějte to. Příliš dlouhý až hypnotizující pohled může v lidech vzbudit nedůvěru a pocit nadřazenosti a arogance.

Dnešní hrátky s pamětí vám možná přinesou nové poznatky o jménech, možná budete muset lovit v dlouhodobé paměti. A věřte, že lovení  i nové věci jsou pro náš mozek výzvy.
Přeji hodně správných odpovědí nebo tipů? Vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

13. ŘÍJNA – TROJČÍSLÍ

Často slyším od lidí, že je pro ně největším problémem zapamatovat si jména, čísla a slovíčka. Je to úplně klasický problém a má ho většina z nás. A proč? Právě proto, že jsou pro naši paměť nic neříkající a neuchopitelná. Na čísla, jména i slovíčka existují paměťové techniky, kdy se VŽDY snažíme převést nicneříkající slovo na nějaký, pro nás uchopitelný obraz.  Souvisí to s tím, na jakých principech funguje náš mozek. A je prokázáno, že naše paměť lépe slyší na obrázky. Čím jsou vtipnější a absurdnější, tím si je lépe zapamatujeme.

Dnešní hrátky s pamětí vám nabízejí následující cvičení, ve kterém vás z čísel bude přecházet zrak. Přeji vám bystré oko a šťastnou mysl … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

6. ŘÍJNA – LITERÁRNÍ ŽÁNRY

Oč nám jde?  
Jde nám v první řadě o to, abychom žili a přežili.

Tomu „abychom přežili“ je možné rozumět tak, abychom „žili dobře“. A co s tím má společného paměť?

Uvedu příklad jednoduchého pokusu. V něm byly předkládány skupině lidí, můžeme je nazývat „pokusnými králíky“  obrázky různých jídel… a to jen na velice krátkou dobu… jakoby zábleskem. „Pokusní králíci“ měli za úkol zaznamenávat, co viděli. Ještě je nutné zmínit, že naši králíci byli rozdělení do dvou skupin – v jedné byli normálně najezení a ve druhé hladoví. A co se zjistilo? Králíci s prázdným žaludkem rozpoznali správně daleko více obrázků než králíci najezení. Takže hlad je brán jako potřeba, která motivuje jednání. Tak se, prosím, dobře najezte a pokuste se rozklíčovat dnešní kvíz.

 Jsou zde naše pravidelné HRÁTKY S PAMĚTÍ. A protože máme tak trochu slavnostní týden a to TÝDEN KNIHOVEN, budeme si hrát s literárními žánry. Kvíz není jednoduchý, musíme zalovit v dlouhodobé paměti. Ale určitě si do paměti uložíte i věci nové. A o to mi jde. To je přesně ono … denně se něco nového naučit.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

Přeji vám hodně správných odpovědí.
Vaše trenérka paměti Markéta

Hrátky 6.10.

29. ZÁŘÍ – KRÁTKODOBÁ PAMĚŤ

Znáte to? Čím déle vlastníte počítač, tím pomaleji běží a tím častěji se zasekává. Lze to změnit? Jistěže ano. Vyzkoušíte špičkový program, který čistí a zrychluje počítače. Jaký program si nastavíte, když se vám váš nejdokonalejší počítač, který si nosíte na krku, tedy mozek, začne zpomalovat nebo se zasekne? Taky by se hodil „špičkový“, naistalovat … a je to. Na rozdíl od počítače to s naším mozkem takto nefunguje. Je dokonalejší než ten před námi na stole… ale údržbu potřebuje. Nějaký ten výpadek už zažil každý z nás.

Krátkodobá paměť je lidskou obdobou operační paměti počítače, takže se s ní snadno zachází a pracuje, ale také se snadno maže a rychleji se vytrácí. Funguje vaše krátkodobá paměť, nebo selhává?

22. ZÁŘÍ 2021 – CO MAJÍ SPOLEČNÉHO ZEMĚPISNÉ NÁZVY?

Motivace  – původ slova je v latině a opravdu souvisí s motorem. Něco uvádíme do pohybu, aby to poté určitým směrem postupovalo. Tím, do čeho se zapřeme, může být vůz. Hybnou silou můžeme být my. Zapřeme se do něj a vůz se rozjede. Tedy pokud nemáme po ruce pár koní či traktor. Tak tomu rozuměli naši předkové.

My se obrazně přenesme k sobě, jde o nás, naše touhy, snahy, přání, jednání.  Něčemu se naučí jen ten, komu o něco jde.

Kdo chce rozjet svůj vůz, může se opřít do dnešních HRÁTEK s pamětí. Vůz budeme potřebovat, protože budeme cestovat.

Přeji vám hodně štěstí … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

15. ZÁŘÍ 2021 – DOPLŇOVÁNÍ ZAČÁTKU A KONCE SLOV

Než si začneme s Hrátkami a pamětí, dovolte, abych vás pozdravila po prázdninách. Jak jste na tom? Já jsem po dovolené a moc mi to nemyslí. Takže ideální čas se nastartovat a začít „být v obraze“.

Byla doba, kdy nám bylo ve škole neustále kladeno na srdce, že „opakování“ (toho, co se učíme) je základem všeho učení. V průběhu života jsme se však setkali s tím, že jsme něco mnohokrát opakovali a vzdor tomu jsme se mnohé nenaučili. Proč? Chybělo nám to, co je pro učení opravdu tím nejdůležitějším, základním a podstatným. A tím je MOTIVACE.

O motivaci příště více, teď už je čas si hrát … Určitě budete mít 100% úspěšnost … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

PRÁZDNINOVÁ PAUZA

 

30. ČERVNA 2021 – VÝKLAD JMEN

Zajímavé je, že většina lidí svoji paměť považuje za ne zrovna ideální. Ještě jsem neslyšela snad nikoho, kdo by o sobě řekl: moje paměť je hodně dobrá. Ale to je škoda, protože pokud si o své paměti budete myslet, že je dobrá, bude vám líp fungovat.
Platí jednoduché pravidlo: vaše paměť se zlepší, pokud jí budete víc věřit. Pokud ji budete považovat za špatnou, nebude fungovat tak dobře, jak by mohla.

Poslední předprázdninové hrátky s pamětí jsou zde, přeji vám klid, pohodu a radost z letních dnů.  Setkáme se opět v září. A nezapomínejte odpočívat … vaše trenérka paměti Markéta.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/

23. ČERVNA 2021 – ČÍSELNÝ KVÍZ

Víte, že mozek je zodpovědný za to, jaké formy chování si každý moment našeho bytí volíme? A mozek máme v hlavě, takže za to může naše hlava. Mozek si vytváří cestičky – podle toho, co děláme a jak často to děláme. Čím více tedy určitou činnost praktikujeme a čím vyšší emoci u ní prožíváme, tím snadněji se náš návyk vytváří. Je to stejné, jako u cesty v trávě, kterou lidé vyšlapou. Čím více zde chodí, tím je cesta zřetelnější.

Návyk vzniká 21 dní – platí však, že danou činnost musíme (ne)dělat každý den bez jediného vynechání.


Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta

16. ČERVNA 2021 – HRÁTKY SE ZKRATKAMI

Dovolte, abych vás přivítala u dnešních hrátek s pamětí. Tedy u včerejších hrátek, když vezmeme naši středeční pravidelnost. Včera jsem totiž na hrátky úplně zapomněla.

Víte, že schopnosti, které nejsou v denní praxi už tak často potřeba nebo se rostoucím věkem vytrácejí, se při hře znovu objevují a rozvíjejí?
Při hře se trénuje pozornost a paměť, cvičí se koncentrace a schopnost reakce, oživuje se slovní zásoba a vyjadřovací schopnosti.
Pojďme si hrát se ZKRATKAMI.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta

9. ČERVNA 2021 -SLOVNÍ HRÁTKY

Máte před sebou nelehký úkol nebo hodně práce a vůbec se vám nedaří? Máte pocit, že vám „to nemyslí“? Můžete být duševně unavení … Na nic nečekejte a odpočívejte. Zajděte si na procházku, zdřímněte si nebo se věnujte nějaké naprosto odlišné činnosti. Zkrátka si vytvořte odstup. Uvidíte, jak to funguje… po návratu k původnímu vám to půjde všechno lépe.

K nastartování vám možná pomohou SLOVNÍ HRÁTKY.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta


2. ČERVNA 2021 – VESELÉ POČÍTÁNÍ

Dnešní HRÁTKY S PAMĚTÍ jsou mířené na matematické schopnosti. Pokud si chcete zábavnou formou procvičit mozek, zlepšit si jeho kondici nebo si jen zkrátit čekání či dlouhou chvíli…tak jste tu správně 🙂
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta


26. KVĚTNA 2021 – LITERÁRNÍ KVÍZ

Pokud jste v tréninku paměti úplní začátečníci, doporučuji vám začít s dlouhodobou pamětí.
Krátkodobá paměť slouží k vybavení malého množství informací nutných pro řešení aktuálního problému. Víte, jak dlouho trvá? Pouhých 30 – 90 vteřin. Pak tyto informace buď zpracujete a přesunete do paměti dlouhodobé – k tomu je ale nutné opakování a učení – nebo se informace ztrácí.
Dnešní hrátky budou o dlouhodobé paměti a z našeho knihovnického soudku.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/
Vaše trenérka paměti Markéta


19. KVĚTNA 2021 – ROZDÍLY MEZI SLOVY

Vítejte u dalších HRÁTEK S PAMĚTÍ.
Proč vlastně HRÁTKY…?
Protože HRA je původní a důležitou aktivitou člověka. A dá se provozovat všude. Přesto, že tato aktivita bývá spojována spíše s „dětstvím“, hrát si prospívá člověku libovolného věku. Hra je výrazem radosti ze života, nabízí napětí a překvapení… a ještě přináší do rutiny všedního dne zábavu a změnu.
Tak si pojďme hrát, dnes se slovy…
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


12. KVĚTNA 2021 – MUŽSKÁ JMÉNA

Víte, že u paměťových schopností nezáleží ani tak na věku jako na stupni „trénovanosti“? 
Opravdu … pokud svoji paměť pravidelně něčím zatěžujete, jste duševně aktivní a snažíte se dělat v tomto směru maximum, jste na to často lépe než někteří lidé o generaci mladší.
Pravidelné středeční hrátky s pamětí vám dnes nabízejí následující cvičení.
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


5. KVĚTNA 2021 – PŘÍSLOVÍ

„Umění paměti spočívá v umění pozornosti.“ (Samuel Johnson)

Stalo se vám někdy, že jste bezradně stáli na parkovišti a přemýšleli, kde máte auto nebo jste přišli někam, kde jste měli být jindy? Hodnocení našeho chování je v takové chvíli o tom, že jsme úplně blbý/blbá… ALE … daleko pravděpodobnější je, že jsme v danou chvíli nedávali pozor.
Pojďme společně pozorně určit, co k sobě patří.

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


28. DUBNA 2021 – SPORTY

Pro paměť je nejhorší nečinnost, protože pak zleniví. A opravdu mnohem hůř funguje. Snažte se být aktivní, na každý den vymýšlejte nějakou činnost. I docela obyčejné a jasné věci nám mohou přinést něco nového.
Tak pojďme oprášit, co přece víme… Nebo nevíme?
Dnešní hraní je o všeobecných znalostech a je sportovní…
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


21. DUBNA 2021 – ŘÍMSKÉ ČÍSLICE  

Paměť – co je vlastně paměť? Schopnost organismů přijímat, uchovávat a znovu vybavovat předchozí zkušenosti, a to i po odeznění vyvolávajících podnětů. A protože dlouhodobá paměť má prakticky neomezenou kapacitu a neomezenou dobu uložení, pojďme jí vyzvat k dnešnímu hraní.  

Pokuste se čísla uvedená v prvním sloupečku převést do tvaru římských číslic. Naopak čísla římská převeďte do tvaru arabských.

Ještě malá pomůcka: Ivan (1) Vedl (5) Xavera (10) Lesní (50) Cestou (100) Do (500) Města (1000).

Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


 

14. DUBNA 2021 – ZAPAMATOVÁNÍ SLOV

Dnes si pohrajeme s krátkodobou pamětí, která nám slouží k udržení informací nutných při řešení aktuálního problému. V hlavě se drží jen 30 – 90 sekund. Pokud chcete informace uchovat déle, musíte trénovat – opakovat a učit se. 

Pozorně si přečtěte po sobě následující slova – DVAKRÁT- a snažte si jich co nejvíce zapamatovat. Pak už se na ně nedívejte a zkuste si je vybavit (nejlépe napsat).


 

7. DUBNA 2021 – ČÍSLA S VÝZNAMEM 

K následujícím číslům vymyslete co nejvíce asociací, různých významů těchto čísel, souvislostí, ve kterých se vyskytují, nebo i např. názvů knih, filmů atd. (např. 60 – kopa, 60 minut v hodině, 60 sekund v minutě)

Dosáhli jste:
Aspoň 1 význam u každé číslice – VYNIKAJÍCÍ
Aspoň 1 význam u přibližně poloviny čísel – DOBRÉ
Aspoň 1 význam u méně než poloviny číslic – PŘÍŠTĚ TO BUDE URČITĚ LEPŠÍ
Řešení naleznete opět zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


 

31. BŘEZNA 2021 – TAJEMNÉ ČTVERCE 

Trenérka paměti Markéta pro vás dnes připravila tajemné čtverce. Najděte slova ukrytá ve čtvercové mřížce. Začněte vždy písmenem v levém horním rohu a pokračujte k dalším písmenům buď vodorovně či svisle zleva doprava nebo zprava doleva. Vždy jsou využita všechna písmena. 

Řešení naleznete zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/


 

24. března 2021 – KDO JE KDO V ČECHÁCH

K umělcům a význačným osobnostem přiřaďte profesi (obor působnosti), v níž nejvíce vynikli. Názvy povolání nezohledňují ženský rod.

 

Řešení naleznete zde: https://www.knihmil.cz/stredecni-trenovani-pameti/